Silny mróz wystąpi najbliższej nocy w Polsce. Temperatura może spaść miejscami poniżej -25°C. Szczególnie przy gruncie. Wiemy, gdzie będzie szczególnie mroźno w kraju.
Silny mróz w nocy z 8/9 lutego 2023 r.
Większy mróz da się we znaki ponownie na przełomie 1 i 2 dekady lutego, kiedy to znajdujemy się w przetransformowanej masie pochodzenia arktycznego. Najchłodniej najbliższej nocy będzie na południu i południowym wschodzie naszego kraju. W sprzyjających warunkach, zwłaszcza w tzw. mrozowiskach temperatura spadnie do nawet -25°C/-20°C, a przy gruncie w okolice -30°C nad samym śniegiem. Po zachodzie słońca zachodzi silne wypromieniowanie ciepła z gruntu, czemu sprzyja bezchmurna aura i słaby wiatr. W dolinach jest chłodniej niż na szczytach górskich, co ma związek z występowaniem zjawiska inwersji temperatury.
Przeczytaj również: Wichura dotrze do Polski. Potężny, huraganowy wiatr 170-180 km/h w prognozach na luty
Temperatura powietrza na stacjach meteorologicznych IMGW-PIB, 8 lutego 2023, 20:00 czasu lokalnego w Tatrach i na Podhalu
Środa przyniosła na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami centrum i na północnym wschodzie duże, ale z biegiem godzin przybywało rozpogodzeń. Gdzieniegdzie z podinwersyjnych chmur występowały słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna na południowym wschodzie, w kotlinach sudeckich oraz na Suwalszczyźnie od -3°C do -1°C, na pozostałym obszarze od 0°C do 2°C, tylko w kotlinach karpackich od -7°C do -5°C. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr był słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych.
Temperatura maksymalna, 8 lutego 2023 r. 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce
Silny mróz w nocy na obszarze Polski
Największych spadków temperatury spodziewamy się głównie na południu kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem woj. małopolskiego i woj. podkarpackiego, ale także i części Górnego Śląska. Silny mróz może wystąpić też miejscami w „zastoiskach chłodu” na obszarze woj. świętokrzyskiego, w południowej części woj. lubelskiego oraz miejscami na południu Mazowsza. Ważną role odegra też tutaj ukształtowanie terenu, którego dokładnie modele nie znają. Często w czasie radiacyjnych nocy modele numeryczne mają duży problem z precyzyjnym prognozowaniem spadków temperatury. Tyczy się to również modeli o bardzo gęstej siatce obliczeniowej. Jutro o świcie temperatura miejscami będzie niższa o 6-12 stopni od normy wieloletniej.
Silny mróz. Prognozowana orientacyjnie temperatura na 9 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silny mróz. Wyliczana temperatura na 9 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Siarczysty mróz w Polsce
Noc ze środy na czwartek przyniesie na północnym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Głównie na zachodzie i południowym zachodzie bezchmurnie. Szczególnie na południowym wschodzie i w centrum lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów i osadzające szadź. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -19°C, -14°C na południowym wschodzie, oraz -8°C; -6°C w centrum do -4°C; -1°C na północy. Głównie w kotlinach karpackich, i w obniżeniach terenu na południowym wschodzie lokalnie spadek temperatury do około -25°C. Wiatr będzie słaby, na północy umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, powodował będzie zamiecie śnieżne.
Przeczytaj też: Odwilż nagle wkroczy do całej Polski. Mróz wycofa się, śnieg stopnieje na nizinach. Będzie ponad 10°C
Silny mróz. Wyliczane odchylenie temperatury od normy z lat 1979-2010 na 9 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF
Silny mróz. Prognozowane odchylenie temperatury od normy z lat 1979-2010 na 9 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM
Już jutro z rana podamy informacje, gdzie odnotowano największy mróz w nocy z 8/9 lutego 2023. Przed nami jeszcze jednak zimna noc z 9/10 lutego 2023 r głównie w pasie województw południowych. Śledźcie najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC