Antycyklon Elżbieta przynosi bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w okolicach 1050 hPa. Mróz poniżej -20°C możliwy w Polsce

Antycyklon o imieniu Elżbieta przynosi bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, które na obszarze Polski zbliżyło się do 1050 hPa. W nocy natomiast możliwy większy mróz w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Sprawdzamy, gdzie dziś odnotowano najwyższe ciśnienie.

Prognoza sytuacji barycznej na 8 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Antycyklon Elżbieta przynosi bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w okolicach 1050 hPa. Mróz poniżej możliwy -20°C w Polsce
Antycyklon Elżbieta i jego wpływ na pogodę

Wyż Elżbieta z centrum nad Ukrainą ma wpływ na pogodę w kraju

Nad zachodnią Ukrainą znajduje się dziś centrum wyżu o imieniu Elżbieta (Elisabeth). Aura w Polsce jest dziś kształtowana przez rozległy układ wysokiego ciśnienia. Dociera do naszego kraju mroźne powietrze pochodzenia arktycznego o równowadze stałej. Mamy ekstremalnie wysokie ciśnienie atmosferyczne, ale nie jest rekordowe dla naszego kraju. Na barometrach wyskalowanych do poziomu morza możemy zobaczyć dziś na wschodzie, południowym wschodzie 1046-1048 hPa. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami nie osiągnęło 1050 hPa. Meteoropaci mogą odczuwać negatywne skutki bardzo wysokiego ciśnienia w naszym kraju.

Zobacz też: Odwilż nagle wkroczy do całej Polski. Mróz wycofa się, śnieg stopnieje na nizinach. Będzie ponad 10°C

Centrum wyżu z bardzo wysokim ciśnieniem (1050 hPa) na poziomie morza, 8 lutego 2023 nad zachodnią częścią Ukrainy

pogoda kształtowana przez antycyklon o imieniu Elżbieta
Antycyklon Elżbieta kształtuje pogodę

Ciśnienie na poziomie morza, 8 lutego 2023, 11:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

antycyklon elżbieta kształtuje pogodę w Polsce
Wyż Elżbieta wpływa na pogodę w Polsce i przynosi dużo pogodnego nieba w suchszej masie arktycznej i wysokim ciśnieniu

Antycyklon Elżbieta wpływa na pogodę w Polsce. Zmiana ciśnienia, 7.02.2023 / 8.02.2023 r.

wysokie ciśnienie na obszarze polski
Antycyklon kształtuje pogodę. Ciśnienie i jego trend w minionych 24 godzin

Prognozowane orientacyjnie maksymalne ciśnienie na poziomie morza na okres od 8.02.2023 r. do 21.02.2023 r.

ciśnienie wysokie w Polsce
Antycyklon Elżbieta osłabnie w kolejnych dniach. Do końca tygodnia spadek ciśnienia o nawet 10-20 hPa

Chmury stratus i stratocumulus ustąpiły z biegiem dnia

Pomimo bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego nie wszędzie jest pogodnie. Dziś w ciągu dnia obszar stratusa i stratocumulusa rozciągał się o poranku w pasie od Podlasia, Mazur, sięgając przez centrum aż na południowy zachód naszego kraju. Z biegiem jednak godzin za sprawą wzrostu promieniowania słonecznego i prędkości wiatru, pojawiło się więcej rozpogodzeń. Na dużą uwagą zwraca również pokrywa śnieżna, która jest w środę doskonale widoczna w obszarach pogodnego nieba.

Antycyklon Elżbieta wpływa na pogodę. Dużo pogodnego nieba nad Polską i widoczna pokrywa śnieżna

Antycyklon Elżbieta z wysokim ciśnienie kształtuje dziś pogodę na obszarze Polski

Antycyklon Beata kształtuje pogodę m.in w naszym kraju

Dziś mamy najwyższe ciśnienie atmosferycznych w minionych miesiącach. Najwyższe wartości pokazują barometry na wschodzie, południowym wschodzie. To zasługa bliskości antycyklonu Elżbieta z centrum u naszego wschodniego sąsiada. Stacje synoptyczny PSHM pokazują nam najwyższe wartości zmierzone we Włodawie, Zamościu i Przemyślu, sięgając aż 1048 hPa. W tym samym czasie na północnym zachodzie jest niższe, ale tylko nieznacznie, bo o niecałe 5 hPa. Barometry notowały dziś tam maksymalnie 1043-1044 hPa.

wyż baryczny wpływa na pogodę
Wysokie ciśnienie i wpływ antycyklonu

Ciśnienie atmosferyczne zaczęło spadać dziś w drugiej części dnia

W drugiej części dzisiejszego dnia obserwujemy powolny spadek ciśnienia atmosferycznego. Bezpośrednio ma to związek ze stopniowym słabnięciem układu wyżowego i przesuwaniem centrum wyżowego w kierunku Bałkanów. W kolejnych dniach jednak ciśnienie będzie bardzo wysokie i spadnie tylko nieznacznie, bo do końca tygodnia o jakieś 10-20 hPa. Pod koniec pierwszej dekady lutego, ciśnienie na stacjach IMGW w Polsce jest wyższe o nawet 8-11 hPa od normy klimatycznej dla tego okresu roku. Zgodnie z naszymi przewidywaniami niezagrożony pozostał dziś powojenny rekord ciśnienia ze stacji synoptyczne w Suwałkach, gdzie 16 grudnia 1997 roku zmierzono 1054,4 hPa.

Zobacz też: Wichura dotrze do Polski. Potężny, huraganowy wiatr 170-180 km/h w prognozach na luty

Maksymalne średnie dobowe ciśnienie atmosferyczne z datą wystąpienia. Infografika: IMGW-PIB

wysokie ciśnienie w Polsce
Rekordowe wartości ciśnienia na obszarze Polski w minionych latach

Mróz i wpływ antycyklonu, następnie odwilż w całym kraju

Od czwartku ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać coraz wyraźniej, ale w dalszym ciągu będzie charakterystyczne dla pola podwyższonego ciśnienia. Opady powrócą do naszego kraju już w najbliższy piątek. Pod koniec tygodnia zaznaczy się nad Polską wpływ nurkującego cyklonu znad Skandynawii w kierunku państw bałtyckich i Federacji Rosyjskiej. Nasunie się płytka zatoka niżowa wraz z aktywniejszym frontem, wyraźnie wzrośnie też prędkość wiatru. Warto dodać, że przed nami mroźne noce w obszarach pogodnego nieba w południowej części kraju pod koniec 1 dekady lutego, gdzie temperatura może spaść nocami poniżej -20°C. Wraz z początkiem drugiej dekady miesiąca czeka nas też postępująca odwilż na coraz większym obszarze naszego kraju.

Śledźcie na bieżąco naszego prognozy pogody na łamach portalu. Wkrótce podamy kolejne informacje.

FaniPogody.pl