Śmiertelnie groźne burze w naszej części Europy. Piorun zabił turystę w Tatrach Wysokiego, kolejnego poważnie ranił w poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Groźne chmury burzowe w naszej części Europy. Jeden z turystów stracił życie po słowackiej stronie Tatr
Wczoraj doszło do tragicznego wypadku w górach po słowackiej stronie Tatr. Niestety jeden z turystów stracił życie, na skutek uderzenie pioruna, drugi został poważnie ranny i zabrany przez śmigłowiec Horskiej Zachrannej Sluzby.
15 sierpnia 2022 w godzinach popołudniowych do ratowników Horskiej Zachrannej Sluzby (odpowiednik polskiego TOPR) dotarła informacja, z której wynikało, że pod Krywaniem doszło do rażenia piorunem dwóch osób. Z doniesień medialnych wynika, że do uderzenia wyładowania atmosferycznego doszło na niebieskim szlaku. Jeden z turystów został bezpośrednio rażony przez pioruna i nie przeżył.
Słowaccy ratownicy szybko dotarli w rejon Krywania. Niestety jeden z turystów poniósł śmierć na miejscu. Piorun bezpośrednio uderzył w niego, drugi znajdujący się tuż obok został poważnie ranny. Doznał on obrażeń głowy i kończyn. Drogą lotniczą został przetransportowany do szpitala w celu dalszego leczenia. 33-letni mieszkaniec naszego kraju zginął na skutek wyładowania atmosferycznego, jego ciało zostało zabrane przez ratowników do Szczyrbskiego Jeziora, a następnie Starego Smokowca.
Apelujemy, aby zachować ostrożność w czasie wędrówek górskich. Sprawdzajmy prognozy pogody, radary opadów i detektory wyładowań oraz zdjęcia satelitarne przed wyjściem w góry. Teoretycznie w półroczu ciepłym burze w górach i na obszarach podgórskich mogą występować przez całą dobę w sprzyjających warunkach. Najczęściej jednak zaczynają się tworzyć w godzinach około południowych. Szczyt aktywności burzowej przeważnie przypada na przedział godzinowy od 13 do 19. W górach i na obszarach podgórskich kluczową rolę odgrywa orografia terenu, która sprzyja wypiętrzaniu się chmur Cumulonimbus.
Śmiertelne burze. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionej doby na obszarze Polski i obszarach przyległych przez sieć detektorów
Śmiertelna burza w Tatrach, groźne również burze nad Polską
Warto również dodać, że poniedziałkom burzom w naszej części Europy towarzyszyły obfite opady pochodzenia burzowego, które miejscami skutkowały dużymi podtopieniami. Na skutek oddziaływania silnych prąd zstępujących występowały poważne szkody wiatrowe. Szacuje się, że w zasięgu burz prędkość wiatru przekraczała lokalnie 100 km/h. Pomiar ze stacji IMGW-PIB ujawnił, że w zasięgu downburstu porywy sięgały 34 m/s, czyli 122,4 km/h na stacji w Gdyni.
Pomiar ze stacji IMGW-PIB, który pokazuje prędkość maksymalną z 10 minut, która przekraczała 30 m/s, czyli ponad 120 km/h
W kolejnych dniach nie zabraknie silnych burz. O wszelkich prognozach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem. Niektóre z nich będą śmiertelnie niebezpieczne. Szczególnie musimy uważać na burze poza obszarami miejskimi i w górach, gdzie stajemy się najwyższymi punktami w okolicy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC