Śnieżyca pojawi się w Polsce. Niżowy wzór pogody na kolejne dni i tygodnie marca. Może spaść ponad 10 cm śniegu, nocami i o poranku częsty okaże się mróz. Na skutek opadów zimowych pojawić mogą się utrudnienia na drogach.
Śnieżyca nad Polską w czwartek, pokrywa śnieżna jednak szybko stopnieje
Zgodnie z prognozami pierwsza dekada marca zapisze się jako chłodna. Dominuje przeważnie napływ chłodniejszych mas powietrza także o cechach arktycznych. Nocami i o poranku powszechny okazuje się mróz. Po wschodzie słońca jednak w wielu regionach rośnie temperatura do wartości dodatnich na nizinach i wyżynach z nielicznymi wyjątkami.
Przeczytaj również: Pogoda na wtorek 7 marca 2023. Niż blisko Polski. Silny wiatr i słaba pogoda w kraju
Mróz i śnieg w kraju
Ubiegła noc znów okazała się mroźna. Szczególnie przy gruncie. Dwucyfrowy mróz był powszechny wszędzie tam, gdzie pojawiły się większe i dłuższe przejaśnienia i rozpogodzenia, zmniejszyła się prędkość wiatru. Doszło do silnej radiacji ciepła z gruntu do wyższych warstw w czasie długiej marcowej nocy.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w okresie od 6.03.2023 /7.03.2023 r. w Polsce

Warto również sprawdzić temperaturę minimalną na wysokości 2 metrów w tzw. klatkach meteorologicznych. Najchłodniej poza górami było na stacji w Suwałkach, gdzie odnotowaną -9,5°C. Najcieplej w Raciborzu, gdzie zmierzono 0,3°C.
Temperatura minimalna w okresie od 6.03.2023 / 7.03.2023 (19:00-07:00) czasu miejscowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Na uwagę zasługuje również zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej. Widzimy, że poza górami tylko w nielicznych regionach na nizinach i wyżynach zalega niewielka pokrywa śnieżna bądź resztki białego puchu.
Śnieżyce w Polsce. Grubość pokrywy śnieżnej, 7 marca 2023 r., 07:00 czasu urzędowego w Polsce

Największy ubytek śniegu odnotowaliśmy w Katowicach, gdzie stopiło się aż 5 cm w ciągu 24 godzin. Pozostały na tej stacji synoptycznej IMGW tylko resztki śniegu. W Siedlcach zanotowano natomiast przyrost pokrywy o 4 cm.
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 6.03.2023 / 7.03.2023 r. 07:00-07:00 w Polsce

Opady zimowe największe będą w czwartek nad Polską
Niżowy wzór pogody z częstym przechodzeniem ośrodków niżowych blisko Polski, jak i też nad naszym krajem jest podtrzymywany przez wiodące modele numeryczne. Pojawiać będą się często opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a w cieplejszych sektorach także o charakterze ciekłym. Największe opady zimowe są prognozowane w okresie od 8.03.2023 do 9.03.2023 r. Wówczas to nad naszym krajem znajdzie się pofalowany front atmosferyczny z płytkim niżem w jego obrębie. Chłodniejsza masa powietrza zalegać ma po północnej stronie frontu, natomiast cieplejsza po południowej. Możliwy jest nawet przyrost pokrywy śnieżnej do 4-15 cm.
Dynamiczne prognozy pogody dla Polski na drugą połowę tygodnia
Kolejne aktualizacje modeli o różnej gęstości siatki mogą wnieść istotne korekty, jeśli chodzi o zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Mimo że do załamania pogody pozostało około 48 godzin, to kolejne realizacje wnoszą istotne korekty opadów. Atak zimy jest najbardziej prawdopodobniej w południowej i częściowo centralnej części kraju, bazując na danych z modeli numerycznych o gęstej siatce obliczeniowej.
Śnieżyca nad krajem możliwa. Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 9 marca 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Śnieżyca w czwartek. Atak zimy będzie jednak chwilowy. Kolejne dni zapowiadają się z aktywną cyrkulacją strefową
Najnowsza realizacja modelu ECMWF prognozuje wystąpienie „ataku zimy” w pasie od południowej części woj. lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, sięgając dalej po północną Opolszczyznę, Górny Śląsk, ale także Ziemię Łódzką. Następnie dotrze nad woj. świętokrzyskie i mazowieckie oraz lubelskie.
Śnieżyca nad Polską, 9 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Śnieg jednak ma w temperaturze około 0°C, bądź na niewielkim plusie, dlatego będzie miał tendencje do osiadania i topnienia.
Prognoza wstępna zasięgu i intensywności opadów śniegu na 9 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wcześniej epizod zimowy wysunięty jeszcze bardziej na północ od czwartkowej strefy opadowej wystąpi w środę. Jednak zasięg opadów i intensywność będzie zależna od zasięgu zafalowanego frontu atmosferycznego i aktywności płytkiego niżu w jego obrębie. W kolejnych dniach podamy jeszcze bardziej precyzyjne prognozy pogody dla Polski, gdyż codziennie występować mają opady atmosferyczne, pojawiać mają się dodatkowo fale silnego wiatru o skali wichury i burze.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC