Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca pojawi się w Polsce. Ponad 10 cm śniegu i mróz, możliwe utrudnienia na drogach!Śnieżyca pojawi się w Polsce. Niżowy wzór pogody na kolejne dni i tygodnie marca. Może spaść ponad 10 cm śniegu, nocami i o poranku częsty okaże się mróz. Na skutek opadów zimowych pojawić mogą się utrudnienia na drogach.

Śnieżyca nad Polską w czwartek, pokrywa śnieżna jednak szybko stopnieje

Zgodnie z prognozami pierwsza dekada marca zapisze się jako chłodna. Dominuje przeważnie napływ chłodniejszych mas powietrza także o cechach arktycznych. Nocami i o poranku powszechny okazuje się mróz. Po wschodzie słońca jednak w wielu regionach rośnie temperatura do wartości dodatnich na nizinach i wyżynach z nielicznymi wyjątkami.

Przeczytaj również: Pogoda na wtorek 7 marca 2023. Niż blisko Polski. Silny wiatr i słaba pogoda w kraju

Mróz i śnieg w kraju

Ubiegła noc znów okazała się mroźna. Szczególnie przy gruncie. Dwucyfrowy mróz był powszechny wszędzie tam, gdzie pojawiły się większe i dłuższe przejaśnienia i rozpogodzenia, zmniejszyła się prędkość wiatru. Doszło do silnej radiacji ciepła z gruntu do wyższych warstw w czasie długiej marcowej nocy.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w okresie od 6.03.2023 /7.03.2023 r. w Polsce

śnieżyce i mróz w marcu 2023
Śnieżyce i mróz częste w marcu 2023

Warto również sprawdzić temperaturę minimalną na wysokości 2 metrów w tzw. klatkach meteorologicznych. Najchłodniej poza górami było na stacji w Suwałkach, gdzie odnotowaną -9,5°C. Najcieplej w Raciborzu, gdzie zmierzono 0,3°C.

Temperatura minimalna w okresie od 6.03.2023 / 7.03.2023 (19:00-07:00) czasu miejscowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

śnieżyca w kraju
Mróz i śnieżyce w mijającym miesiącu

Na uwagę zasługuje również zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej. Widzimy, że poza górami tylko w nielicznych regionach na nizinach i wyżynach zalega niewielka pokrywa śnieżna bądź resztki białego puchu.

Śnieżyca nad Polską w czwartek

Śnieżyce w Polsce. Grubość pokrywy śnieżnej, 7 marca 2023 r., 07:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyce Polska, marzec 2023 r.
Śnieżyce przyniosły największy przyrost pokrywy śnieżnej w minionych tygodniach w Tatrach Zachodnich i na Śnieżce

Największy ubytek śniegu odnotowaliśmy w Katowicach, gdzie stopiło się aż 5 cm w ciągu 24 godzin. Pozostały na tej stacji synoptycznej IMGW tylko resztki śniegu. W Siedlcach zanotowano natomiast przyrost pokrywy o 4 cm.

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 6.03.2023 / 7.03.2023 r. 07:00-07:00 w Polsce

śnieżyce w Polsce
Śnieżyca w kraju już w czwartek. Na nizinach śnieg ma przeważnie tendencje do topnienia i osiadania

Opady zimowe największe będą w czwartek nad Polską

Niżowy wzór pogody z częstym przechodzeniem ośrodków niżowych blisko Polski, jak i też nad naszym krajem jest podtrzymywany przez wiodące modele numeryczne. Pojawiać będą się często opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a w cieplejszych sektorach także o charakterze ciekłym. Największe opady zimowe są prognozowane w okresie od 8.03.2023 do 9.03.2023 r. Wówczas to nad naszym krajem znajdzie się pofalowany front atmosferyczny z płytkim niżem w jego obrębie. Chłodniejsza masa powietrza zalegać ma po północnej stronie frontu, natomiast cieplejsza po południowej. Możliwy jest nawet przyrost pokrywy śnieżnej do 4-15 cm.

Zobacz też: Niszcząca wichura w Polsce. Wiatr 110-125 km/h spowoduje zniszczenia. Koszmarne prognozy pogody na kolejne dni

Dynamiczne prognozy pogody dla Polski na drugą połowę tygodnia

Kolejne aktualizacje modeli o różnej gęstości siatki mogą wnieść istotne korekty, jeśli chodzi o zasięg i rodzaj opadów atmosferycznych w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. Mimo że do załamania pogody pozostało około 48 godzin, to kolejne realizacje wnoszą istotne korekty opadów. Atak zimy jest najbardziej prawdopodobniej w południowej i częściowo centralnej części kraju, bazując na danych z modeli numerycznych o gęstej siatce obliczeniowej.

Śnieżyca nad krajem możliwa. Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 9 marca 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieżyca w Polsce, marzec 2023 r.

Śnieżyca w czwartek. Atak zimy będzie jednak chwilowy. Kolejne dni zapowiadają się z aktywną cyrkulacją strefową

Najnowsza realizacja modelu ECMWF prognozuje wystąpienie „ataku zimy” w pasie od południowej części woj. lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, sięgając dalej po północną Opolszczyznę, Górny Śląsk, ale także Ziemię Łódzką. Następnie dotrze nad woj. świętokrzyskie i mazowieckie oraz lubelskie.

Śnieżyca nad Polską, 9 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

śnieżyce w kraju
śnieżyce nad Polską

Śnieg jednak ma w temperaturze około 0°C, bądź na niewielkim plusie, dlatego będzie miał tendencje do osiadania i topnienia.

Prognoza wstępna zasięgu i intensywności opadów śniegu na 9 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca nad Polską
Śnieżyca nad Polską. Zimowy akcent na chwile

Wcześniej epizod zimowy wysunięty jeszcze bardziej na północ od czwartkowej strefy opadowej wystąpi w środę. Jednak zasięg opadów i intensywność będzie zależna od zasięgu zafalowanego frontu atmosferycznego i aktywności płytkiego niżu w jego obrębie. W kolejnych dniach podamy jeszcze bardziej precyzyjne prognozy pogody dla Polski, gdyż codziennie występować mają opady atmosferyczne, pojawiać mają się dodatkowo fale silnego wiatru o skali wichury i burze.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz