Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca wędruje przez Polskę. Gdzie w Polsce pada śnieg i występuje mróz 26.11.2021/27.11.2021?

snieg w polsce

Śnieżyca przemieszcza się przez naszą część Europy. Sprawdzamy, gdzie w Polsce pada śnieg i występuje mróz w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę.

Śnieżyca nad Polską. Niż śródziemnomorski dotarł z południa

Już w nocy z czwartku na piątek do naszego kraju z południa Europy zbliżało się centrum aktywnego niżu śródziemnomorskiego o imieniu „YILMAZ”, który znad dużego akwenu położonego na południu Starego Kontynentu niesie sporo wilgoci. Z obserwacji bieżących danych synoptycznych wynika, że jest on jest nieco bardziej wysunięty na zachód, niż uwzględniały to jeszcze kilka dni temu prognozy różnych ośrodków meteorologicznych. Niejednokrotnie prognozowanie trajektorii niżów z południa sprawia duże problemy modelom numerycznym o różnej rozdzielczości. Największe opady występowały na południu kraju. Większy okazał się także ciepły wycinek, w którym napływa cieplejsza masa powietrza z południa, przynosząc napływ cieplejszego powietrza. Objął on swoim zasięgiem spory obszar południowej i wschodniej Polski, dlatego też w tych miejscach dominowały na ogół opady deszczu. Przeważnie były o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Czym dalej na zachód, tym bardziej zaznacza się chłodniejsza masa powietrza.

Temperatura w Polsce na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w piątek wieczorem. Dane: meteomap.pl

pogoda. niska temperatura w Polsce

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.11.2021, 18 UTC

Śnieżyca wędruje przez Polskę. Gdzie w Polsce pada śnieg i występuje mróz 26.11.2021/27.11.2021?

Po wschodniej stronie niżu pada deszcz, gdyż napływa nad ten obszar cieplejsze powietrze z południa

Pozwalało na występowanie opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady o charakterze zimowym występowały i występują na obszarze w woj. dolnośląskiego (południe, centrum, wschód, cz. północ), opolskiego, cz. śląskiego, łódzkiego, południa i wschodu wielkopolskiego, cz. kujawsko-pomorskiego, a także zachodu, północy, cz. centrum mazowieckiego, cz. podlaskiego (w szczególności północne obszary), cz. warmińsko-mazurskiego oraz cz. pomorskiego. Z tego powodu w wielu regionach mogą i będą pojawiać się utrudnienia w ruchu drogowym. Zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz nocnych. Strefa opadów z biegiem godzin przemieszczać ma się na wschód, północny-wschód. W czasie opadów miejscami ograniczona jest widzialność do 200-400 m, dlatego też kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Dodatkowo wraz ze spadkiem temperatury może dochodzić do oblodzenia dróg i chodników po opadach śniegu.

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/a.10153289102387332/10159392266162332/

Prognozowany zasięg śnieżycy według ARPEGE, 26.11.2021, 21 UTC dla Polski

Śnieżyca wędruje przez Polskę.

Pierwszy większy incydent zimowy tej jesieni w Polsce

Orientacyjna mapa ukazująca, gdzie występują opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz inne zjawiska na obszarze Polski. Szczególnie po wschodniej stronie niżu dominują opady deszczu, gdyż nad ten obszar płynie cieplejsza masa, a na zachód od centrum niżowego śnieg i deszcz ze śniegiem. Zależne jest to jednak od rozkładu temperatury w dolnej troposferze.

Śnieżyca wędruje przez Polskę.

Należy podkreślić, że jest to pierwszy tak duży incydent zimowy podczas mijającego sezonu zimowego. Jest on związany z niżem o rodowodzie śródziemnomorskim, który kilka dni temu powstał nad wodami Morza Śródziemnego w rejonie Hiszpanii. Akumulacja opadów o charakterze zimowym sięgnąć może na ogół do 5-12 cm. W górach i na obszarach podgórskich do 15-20 cm.

Wyliczane ciśnienie, położenie niżu oraz rodzaju opadu w drugiej części nocy z piątku na sobotę według francuskiego ARPEGE

Śnieżyca wędruje przez Polskę. Gdzie w Polsce pada śnieg i występuje mróz 26.11.2021/27.11.2021?

Śnieżyca. Sprawdź, gdzie możliwa jest największa akumulacja opadów zimowych

Prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej na 27.11.2021, 09UTC dla Polski według ECMWF

pokrywa śnieżna

Ponadto środki masowego przekazu informują, że szczególnie w południowej części Polski (południe dolnośląskiego, opolskie, częściowo śląskie) występują szybko pogorszające się warunki drogowe, które są spowodowane wystąpieniem mokrego, ciężkiego śniegu. Dodatkowo coraz gorsza jest widzialność, a miejscami występuje oblodzenie dróg i chodników.

Orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej według francuskiego modelu ARPEGE na 27.11.2021, 09 UTC dla Polski

Śnieżyca wędruje przez Polskę. Gdzie w Polsce pada śnieg i występuje mróz 26.11.2021/27.11.2021?

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW NAD POLSKĄ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz