Śnieżyca pojawi się już dziś w Polsce. Szczególnie obfite opady śniegu wystąpią na południowym-wschodzie. Następnie czeka nas silny dwucyfrowy mróz, a potem kolejne intensywne opady śniegu.
Śnieżyca w poniedziałek na południu i południowym-wschodzie oraz wschodzie
Dzisiaj na przeważającym obszarze Polski będzie panować całodobowy mróz. Pojawi się również większa śnieżyca na południowym-wschodzie. Szczególnie intensywne opady śniegu pojawią się w najbliższych godzinach na południu oraz południowym-wschodzie, jak i też częściowo wschodzie kraju.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 6.12.2021 do 12.12.2021 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Najchłodniej będzie w okresie od 7.12.2021 do 10.12.2021 na północy i północnym-wschodzie. Stopniowe ocieplenie dopiero z biegiem czasu w 2 dekadzie grudnia.
Od dłuższego czasu znajdujemy się w zasięgu rozległej górnej zatoki niżowej. Na dolnych poziomach swój wpływ zaznacza także obszar obniżonego ciśnienia. Aurę kształtują na ogół ośrodki niżowe znad południowo-zachodniej i południowej Europy. Z południa Starego Kontynentu zbliża się jednak kolejna strefa opadów związana z niewielkim i płytkim niżem barycznym ulokowanym, który znad Rumuni przemieszcza się nad Ukrainę. Tylko krańce północne znajdują na peryferiach wyżu znad Skandynawii i Rosji.
Sytuacja synoptyczna, 6.12.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Prognozowane ciśnienie, natężenie oraz zachmurzenie, 6.12.2021, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6.12.2021, 15 UTC według europejskiego modelu ECMWF
Także model ICON prognozuje największe natężenie opadów na południu, częściowo w centrum oraz na południowym-wschodzie i wschodzie. Szczególnie obfite opady będą występować w drugiej części poniedziałkowego dnia oraz pod wieczór, natomiast w pierwszej części nocy największe natężenie odsuwać ma się nad Ukrainę oraz Białoruś.
Śnieżyca. W ciągu doby spadnie miejscami ponad 5 cm. Najwięcej na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie
Szczególnie duży przyrost pokrywy śnieżnej powinien wystąpić na obszarze woj. podkarpackiego oraz w woj. lubelskim. Na Lubelszczyźnie szczególnie w powiatach na południu i wschodzie regionu. Możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm w ciągu 12-24 godzin.
Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na 7.12.2021, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej do 7.12.2021, 13 UTC według francuskiego modelu ARPEGE na obszarze Polski
Termiczna zima zawita do wielu regionów Polski
Obserwując mapę średniej temperatury dobowej na 5 dni zauważamy, że z przedzimia przejdziemy w termiczną zimę. Średnia dobowa będzie poniżej zera. Szczególnie zimno oprócz rejonów górskich i podgórskich ma być na północnym-wschodzie oraz częściowo północy i wschodzie, gdzie w okresie od 7.12.2021 do 10.12.2021 zdarzyć może się całodobowy mróz. Już wczoraj miejscami panował przez cały dzień całodobowy mróz, ale na zdecydowanie większym obszarze pojawi się na początku tygodnia. Noce spadki temperatury będą zależne od skali rozpogodzeń oraz siły wiatru. Poniższa mapa może przedstawiać nieco niedoszacowane wartości na przełom 1 i 2 dekady grudnia w Polsce oraz innych regionach Europy.
Na skutek wyżu obecnego nad Skandynawią i Rosją spłynie zimne powietrze z północy
Z prognoz numerycznych wynika, że sprawcą dużego ochłodzenia będzie silny wyż rozciągający się od Skandynawii aż po Rosję. Dzięki blokadzie cyrkulacji strefowej z wysokich szerokości geograficznych spłynie zimne powietrze z północy i północnego-wschodu o cechach arktycznych.
Orientacyjne prognozy temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w drugiej części nocy z 7/8 grudnia 2021 dla Polski
Zdecydowanie większy obszar dwucyfrowego mrozu widzi ICON na godziny poranne w środę, kiedy to silny mróz obejmie dzielnice północne, północno-wschodzie, częściowo centralne i wschodnie. Spadki temperatury będą jednak zależne od skali rozpogodzeń. Nie można wykluczyć, że finalnie wartości będą niższe o nawet 6-10 stopni.
Będziemy przeważnie w napływie zimnego powietrza znad Skandynawii i Rosji pod koniec 1 dekady grudnia
Z prognoz modeli numerycznych wynika, że zimne powietrze będzie docierać do Polski m.in znad Skandynawii, jak i też Rosji. Bardzo dobrze widać to m.in na mapach trajektorii wstecznej na 7.12.2021, 12 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Szczyt wyjątkowo chłodnego okresu synoptycznego przypadnie na 7.12.2021 do 10.12.2021.
Większe opady śniegu dopiero w drugiej części tygodnia
W drugiej połowie mijającego tygodnia częściej pojawić mogą się obfite opady śniegu. Związane szczególnie z niżami znad południowej Europy.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 9.12.2021, 21 UTC według ECMWF
Wstępna prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 10.12.2021, 12 UTC według ECMWF
Coraz więcej modeli wskazuje, że trend z zimową aurą będzie nietrwały. Z biegiem czasu w drugiej dekadzie grudnia temperatury zaczną rosnąć. Odbudować może się cyrkulacja zachodnia, sprzyjając adwekcji cieplejszych mas powietrza. Powrócić możemy do temperatur charakterystycznych dla przedzimia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Śnieżyca uderzy już dziś. Potem czeka nas silny dwucyfrowy mróz, a następnie kolejne obfite opady śniegu w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.