Pogoda na noc 6/7 grudnia 2021. Zima w Polsce. Opady śniegu wycofujące się stopniowo za naszą granicę. Gdzieniegdzie oblodzenie i dwucyfrowy mróz

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wystąpi silny mróz oraz obfite opady śniegu dla Polski.

Rozległy układ wyżowy znad Półwyspu Skandynawskiego i północy Rosji obserwuje się nad wychłodzonym, wręcz mroźnym podłożem, a nocne wypromieniowanie i napływ arktycznej masy powietrza, również w środkowej troposferze podtrzymuje jego trwanie bez większych zmian. Szczególnie w poniedziałek antycyklonalna cyrkulacja będzie rozszerzała się na południe, obejmując obszar Polski, skutkując napływem arktycznego, mroźnego powietrza z północy. We wtorek w miarę wycofywania się klina wyżowego na wschód, kierunek wiatru będzie skręcał na wschodni i południowo wschodni. Aczkolwiek w dalszym ciągu ma być to masa pochodzenia arktycznego, która nieco przetransformowała się nad kontynentem.

Trajektoria wsteczna mas powietrza, 7.12.2021, 06 UTC dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa dla Warszawy

Pogoda na noc 6/7 grudnia 2021. Zima w Polsce. Opady śniegu wycofujące się stopniowo za naszą granicę. Gdzieniegdzie oblodzenie i dwucyfrowy mróz

Pogoda na noc. Długa fala geopotencjalna dalej obecna nad Europą i obszarami przyległymi

Topografia baryczna i geopotencjał na 7.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych i widoczna rozległa długa fala planetarna zbudowana z mocno wychłodzonej masy, która rozciągają się od Arktyki aż po Morze Śródziemne i częściowo Afrykę.

Pogoda na noc 6/7 grudnia 2021. Zima w Polsce

Pogoda na noc. Na południowym-wschodzie i wschodzie zaznacza się wpływ niżu znad Morza Śródziemnego

Na początku bieżącego tygodnia obserwujemy również wpływ niżu, który z południa kontynentu przesunął się na północny-wschód. Znad Rumuni przemieszcza się nad Ukrainą. Przynosi on dlatego opady deszczu ze śniegiem i śniegu, które notujemy na południowym wschodzie i wschodzie kraju. Jedynie na północy zaznaczył się dziś wpływ silnego wyżu znad Skandynawii.

W najbliższych dniach warunki pogodowe w Polsce będą charakterystyczne w wielu regionach Polski dla termicznej zimy. Będą zdarzać się zarówno słabe opady deszczu, także marznącego, deszczu ze śniegiem i śniegu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach, jak i też na Podlasiu. Zdarzyć może się okresami oblodzenie dróg i chodników. Prognozy numeryczne wskazują, że od wtorku na przeważającym obszarze Polski temperatura ujemna utrzyma się przez całą dobę. Większość wiodących modeli pogodowych wskazuje, że warunki charakterystyczne dla zimy utrzymają się przynajmniej do końca tygodnia.

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było całkowite i duże, natomiast jedynie na północy możliwe większe przejaśnienia. Głównie opady śniegu, a zwłaszcza na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem oraz lokalnie deszczu lub mżawki, także marznących i powodujących gołoledź. Możliwy przyrost grubości pokrywy śnieżnej do 5 cm w Karpatach i 2-3 cm miejscami na północnym wschodzie i wschodzie. W najcieplejszym momencie dnia notowano od -4°C do 1°C, lokalnie na krańcach północno-wschodnich około -6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu porywisty, z kierunków północnych.

Opady stopniowo będą odsuwać się nad Ukrainę oraz Białoruś

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza w południowej i wschodniej połowie kraju opady śniegu. Bardzo prawdopodobny dalszy przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm na południowym wschodzie i wschodzie kraju. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -11°C, -7°C na Kujawach, Warmii i Mazurach, oraz -5°C w centrum, do -3, -1°C; na Lubelszczyźnie, Roztoczu oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej, najchłodniej około -13°C na krańcach północno-wschodnich. Wiatr słaby, z kierunków północnych, tylko na wybrzeżu i Pomorzu umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 7.11.5Z według modelu ICON. Miejscami w obszarach rozpogodzeń wartości okażą się niższe od prognozowanych przez niemiecki model. Szczególnie na północy i północnym-wschodzie

Prognozowana temperatura nad ranem we wtorek według francuskiego modelu ARPEGE dla Polski