Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca przesuwa się przez Polskę. Groźna pogoda powoduje paraliż komunikacyjny. Nasilać będzie się mróz. Niewykluczone burze śnieżne


Śnieżyca dziś nad Polską. W piątek Polska jest w zasięgu niżu umiarkowanych szerokości geograficznych o imieniu Pit z systemem frontów atmosferycznych. Ośrodek niżowy nurkuje z północnego zachodu na południowy wschód i wypełnia się nad chłodniejszym lądem. Przynosi on umiarkowane i silne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, które towarzyszą układowi frontów atmosferycznych. Pojawiły się również burze wbudowane w zachmurzenie frontowe oraz za frontem okluzji.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 3 lutego 2023, 18 UTC dla Polski

śniezyca dziś nad Polską
Śnieżyca nad Polską i układ frontów atm.

Intensywne opady spowodowana nurkującym niżem i systemem frontów

Dziś na przeważającym obszarze Polski obserwujemy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, większe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia zdarzyły się jedynie na południowym zachodzie i wschodzie. Od zachodu w kierunku centrum, dalej na wschód przechodzi strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w deszcz od zachodu. Natężenie opadów jest umiarkowane, okresowo silne. W zachodniej połowie kraju opady deszczu. Co więcej na zachodzie, gdzieniegdzie w centrum i południowym zachodzie wystąpiły lokalne burze.

Przeczytaj też: Arktyczny podmuch uderzy nagle w Polskę. Mróz poniżej -20°C i gwałtowny wzrost ciśnienia. Antycyklon przyniesie ponad 1040 hPa na barometrach

Śnieżyca sunie na wschód, południowy wschód i słabnie. Najcieplej było dziś na zachodzie kraju

Nastąpiła akumulacja opadów od 10 mm do 15 mm od Pomorza, przez centrum kraju po województwa południowe. Głównie w górach przyrost pokrywy śnieżnej był największy o około 10 cm do 15 cm, natomiast w głębi kraju od 5 cm do 10 cm. W czasie opadów atmosferycznych widzialność była ograniczona do 300-500 metrów. Dlatego też na skutek ataku zimy drogi i chodniki śliskie. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie i w dolinach karpackich. Niewielki mróz zdarzył się głównie na Warmii i Mazurach, do 3°C w centrum, natomiast aż 8°C na zachodzie.

Śnieżyca i burze nad Polską, 3 lutego 2023 według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań w Polsce

burze, 3 lutego 2023 w Polsce, wbudowane w warstwowe zachmurzenie
Burze pojawiły się nad Polską

Śnieżyca zmierza przez Polskę. Temperatura maksymalna, 3.02.2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyca w kraju temperatura maksymalna, 3 lutego 2023 r.
Temperatura maksymalna, 3 lutego 2023 od 7:00 do 19:00 czasu lokalnego

Wiatr na przeważającym obszarze był słaby i umiarkowany. Stopniowo nasilający się do dość silnego, lokalnie na zachodzie także silnego, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Głównie na wybrzeżu, Pomorzu Zachodnim i południu województwa dolnośląskiego porywy wiatru do 85-90 km/h, na zachodzie kraju do 75 km/h, a na południu i w centrum do 65 km/h. Jedynie w Karpatach porywy do 100 km/h i w Sudetach sięgające do 150 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w Polsce, 3 lutego 2023, 17:30 czasu lokalnego w Polsce

śnieżyca. śnieg we wschodniej połowie kraju
Opady śniegu we wschodniej połowie kraju, deszcz na zachodzie. Nadchodzi zima termiczna do Polski

Śnieżyca będzie słabnąć w wielu regionach

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. W wielu regionach przejaśnienia oraz rozpogodzeniami postępujące od północy w świeżej masie arktycznej. Opady zimowe i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i południu początkowo także deszczu. Nad samym morzem możliwe burze. Możliwa akumulacja opadów na południu kraju od 10 mm do 20 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie w centrum około 5 cm. Na południowym wschodzie i w Sudetach 6-10 cm, a w Karpatach od 10 cm do 20 cm. Okresami podczas opadów śniegu widzialność może być ograniczona do 300-500 m.

Zobacz też: Mróz do -15 w Polsce. Temperatura w dół. Dominacja antycyklonu. Prognoza pogody na weekend i kolejne dni

Silny wiatr będzie słabnąć

W najchłodniejszej części nocy od -6°C na północy, około -2°C w centrum. Cieplej do 2°C na wybrzeżu; w rejonach podgórskich Karpat około -7°C. Spadek temperatury poniżej 0°C w trakcie i po opadach będzie powodować oblodzenie dróg i chodników. Kierowcy powinni zachować ostrożność. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. Jednak na zachodnim wybrzeżu i południu województwa dolnośląskiego porywy wiatru do 80-90 km/h, na zachodzie i południu kraju do 75 km/h, w głębi kraju do 65 km/h. W górach porywy do 90 km/h, w Sudetach początkowo do 160 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Położenie opadów online na radarach.

Śnieżyca ma słabnąć, nasilać będzie się mróz. Prognozowana temperatura powietrza na 4 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Niżowa pogoda jeszcze w Polsce, rosnąć zacznie jednak ciśnienie w całym kraju, dostawać mamy się w zasięg wyżu

FaniPogody.pl