Dziś przez Polskę przechodzi silna śnieżyca. Jednocześnie, w zachodniej połowie kraju jest jeszcze dość ciepło. To dlatego, że za frontem napływają ciepłe masy powietrza z zachodu. Sytuacja zacznie się zmieniać za kilkanaście godzin. Na kontynencie zacznie dominować wyż. Mróz wróci do Polski również za dnia.
Mróz wraca wraca w nasz region. Jaka jest przyczyna?
Pewnie często słyszycie, że zimą to wyże z północy i wschodu przynoszą silny mróz w regionie. Stąd też zresztą słynne bestie ze wschodu, czy północy. To właśnie określenia bazujące na silnych wyżach przynoszących spływ chłodu w nasz region.
Jeszcze wczoraj i przedwczoraj sytuacja była bardziej standardowa. Silny wyż miał „usadowić” się na północy kontynentu. Najnowsze prognozy widzą antycyklon bardziej w naszym regionie, nieco na południe względem wcześniejszych prognoz. Nie wpłynie to bardzo na sytuację z temperaturami w regionie podczas najbliższych dni. Pogoda na weekend przyniesie całodobowy mróz we wschodniej połowie kraju. Nocami spadki temperatury będą dość silne. O tym w dalszej części wpisu. Przeczytaj również: Śnieżyca sunie przez Polskę. Możliwy paraliż komunikacyjny
Mróz w weekend lokalnie już silny
Zobaczmy co mówią prognozy pogody na weekend. W tym akapicie skupie się na sobocie i niedzieli. O kolejnych dniach przyszłego tygodnia w dalszej części wpisu. Jak wiecie z porannego wpisu, dziś nad krajem przechodzi silna śnieżyca, która może przynosić jeszcze opady śniegu na południowym wschodzie również w sobotę.
Jednak sobotnie przedpołudnie będą to ostatnie godziny weekendu, gdy nad Polską pojawią się bardziej znaczne opady. Do głosu w regionie dojdzie wyż zapewniając nam więcej rozpogodzeń, a nawet chwil ze słońcem. Dlatego poniżej skupię się już tylko na temperaturach powietrza na najbliższe dni i noce dla Polski. Najlepiej prognozę temperatury będzie nam przejrzeć na podstawie animacji prognoz na kolejne dni. Zastanawiałem się na podstawie którego modelu stworzyć animację z prognozą temperatury. GFS w mojej opinii zawyża temperaturę. Model GEMS uwielbia mróz, więc przy każdej możliwej okazji pokazuje spadki poniżej -15 stopni, co często mija się z prawdą. Padło na europejski model ECMWF i to właśnie na jego podstawie poniższa animacja.
Wydaje się, że prognozy nieco zmniejszyły zagrożenie silnym mrozem w najbliższych dniach. Jeszcze kilka aktualizacji temu spadki temperatury poniżej -20 stopni widział nie tylko „mrozolubny” GEMS, a także wspomniany ECMWF. Najnowsze aktualizacje widzą co prawda spadki do -16, nawet -18 stopni nocami, jednak to już tylko w górach. Mróz na nizinach nie powinien być tak silny. Jednak pamiętać należy o rozpogodzenich. W związku z silnym wyżem pod którego wpływem się znajdziemy, nocami na znacznych obszarach Polski obecne będą rozpogodzenia. W takim wypadku lokalnie spadki temperatury mogą być znaczne, a mróz również na nizinach spadał będzie nad ranem poniżej -10 stopni Celsjusza.
Zimowe temperatury do połowy lutego
Mroźna pogoda również za dnia utrzyma się na wschodzie kraju do wtorku (na zachodzie w dzień na plusie). W kolejnych dniach przyszłego tygodnia ujemne temperatury pojawiały będą wyłącznie nocami i to nie wszędzie. Modele widzę powrót silniejszych spadków temperatury w kolejny weekend lutego.
To już oczywiście daleki termin w prognozach, dodatkowo wpis ten miał być prognozą pogody na nadchodzący weekend. Chciałem pokazać Wam jednak pewien trend. Wygląda na to, że do połowy miesiąca pozostaniemy w temperaturach zimowych, ale nie skrajnych. Za dnia mróz tylko lokalny, a na plusie tylko minimalnie. Nocami temperatura spadać będzie poniżej zera. I napisałbym w tym temacie coś od siebie, ale mi ostatnio czytelniczka nawtykała, że publikacje pogodowe nie są po to, by pisać w nich prywatne przemyślenia i preferencje pogodowe. Niech będzie. Miłego weekendu !
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie