Śnieżyce pojawią się w Polsce. Prawdopodobne nawet rozproszone burze śnieżne i wichury. Czeka nas dynamiczna pogoda.
Śnieżyce i burze śnieżne oraz silny wiatr w kolejnych dniach
Zgodnie z prognozami pod koniec mijającego tygodnia obserwujemy istotne zmiany w pogodzie. Pojawią się na przeważającym obszarze Polski opady śniegu i mieszane, a nawet i krupy śnieżnej. Wyraźnie wzrosła również prędkość wiatru co ma związek ze sporym gradientem barycznym nad naszym krajem.
W sobotę różnica ciśnienia między Suwałkami a Jelenią Górą sięga 17 hPa, co powoduje istotnie nasiloną prędkość wiatru. Jednak na przeważającym obszarze Polski porywy wiatru rejestrowane przez anemometry na masztach 10 metrowych.

Dziś na wybrzeżu notuje się wiatr o prędkości 25-45 km/h, w porywach 55-70 km/h. W ciągu najbliższych godzin przewiduje się porywy wiatru na wybrzeżu do około 80-85 km/h, nieco bardziej w głębi lądu na północy kraju do około 70 km/h. Wiatr wieje przeważnie z sektora północno-zachodniego.
Maksymalne porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach klimatologicznych IMGW-PIB, 4 marca 2023 w Polsce

Śnieżyce już dziś, w niedzielę liczne konwekcyjne nad Polską
Na przełomie lutego i marca oraz w pierwszych dniach nowego miesiąca znaleźliśmy się pod wpływem wyżu o imieniu Hazal. Za dnia na przeważającym obszarze Polski temperatura była na plusie, występowały tylko nieliczne wyjątki. Nocami i o poranku jednak mróz był powszechny na przeważającym obszarze Polski.
Prognoza sytuacji barycznej na 4 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Już ubiegłej doby zaczęliśmy dostawać się w zasięg niżu Askan wchodzącego w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Znad Skandynawii, następnie przez Morze Bałtyckie, przemieszcza się on nad państwa bałtyckie i Federacje Rosyjską. Dziś z północy na południe schodzić ma w dalszym ciągu front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Odcinek chłodnego frontu przyniesie opady deszczu, mieszane i śniegu nad naszym krajem. Ich natężenie będzie jednak niewielkie. Lokalnie drogi i chodniki staną się śliskie i oblodzone.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Liczne komórki konwekcyjne, a nawet lokalne burze śnieżne w niedzielę
Tuż za frontem chłodnym spłynie znad północnej części Europy powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Będzie to masa chwiejna, w której z powodzeniem rozwijać mają się chmury kłębiaste, które przyniosą opady konwekcyjne, a nawet miejscowe burze śnieżne. Występować mają opady krupy śnieżnej i drobnego gradu i mokrego śniegu. Prędkość wiatru w zasięgu konwekcji sięgnie 50-75 km/h.
Zobacz też: Burze na południu. Silne nawałnice. Ponad 3000 wyładowań na godzinę. Rozpoczynamy sezon burzowy 2023
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Natężenie opadów ma być przeważnie słabe, gdzieniegdzie tylko umiarkowane i silne. W opadach konwekcyjnych i burzach śnieżnych może nastąpić krótkotrwały spadek widzialności do około 300-500 metrów. Nad jednym obszarem przejść może jutro kilka struktur konwekcyjnych. Niektóre z nich będą niezwykle malownicze, przynosząc piękne chmury mammatus i tęcze.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 marca 2023, 15 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Burze śnieżne możliwe w niedzielę oraz w kolejnych dniach
Na skutek spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody Bałtyku, zaobserwujemy rozwój chmur kłębiastych, które będą wkraczać nad cieplejszy ląd, przynosząc śnieżyce konwekcyjne, a nawet i lokalne burze śnieżne. Szczególnie w województwach na północy kraju, tj. woj. zachodniopomorskim, pomorskim oraz na Kujawach oraz na Warmii krajobrazy mogą ulec zabieleniu w kolejnych dniach. Szczególnie w pierwszych dniach nowego tygodnia w okolicach 7-9 marca 2023 r.
Śnieżyce w Polsce. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wyliczane ciśnienie, wstępny zasięg i intensywność opadów na 8 marca 2023, 21 UTC według modelu ECMWF

Mróz będzie powszechny nocami w Polsce
Wygląda na to, że w kolejnych dniach na obszarze całej Polski zdarzą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Będą to typowe epizody zimowe w czasie których miejscami krajobrazy ulegną zabieleniu, ale w wielu miejscach świeży śnieg będzie miał tendencje do osiadania i topnienia. Mróz występować ma na nizinach i wyżynach głównie nocami i o poranku. Jednak w ciągu dnia na plusie przeważnie z nielicznymi wyjątkami. Dodatkowo okresowo pojawią się fale silnego wiatru, które mogą spełniać kryteria dla wichur. W przyszłym tygodniu możliwe są czasem punktowe burze nad Polską, ale o tym będziemy informować w kolejnych wpisach.
Wyliczana temperatura na 5 marca 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

Prognoza temperatury na 2 metrach, 6 marca 2023, 03 UTC wstępnie według modelu GEM

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC