Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące wichury uderzą w marcu. Wiatr ponad 115 km/h. Ulewy, śnieżyce i burze. Pogoda w Polsce będzie szalała

Wichury uderzą z zachodu w Polskę. Wiatr ponad 115 km/h w marcu


Po spokojnej, wyżowej końcówce lutego i przełomie miesięcy, wkraczamy w okres dynamicznej pogody. Przed nami zmiana cyrkulacji na strefową. Co za tym idzie, pogoda stanie się bardziej dynamiczna. Czekają nas wichury, więcej opadów, a nawet wiosenne burze. Przyjrzyjmy się co widać w prognozach pogody na najbliższe kilkanaście dni.

Wichury w najbliższym czasie w Europie

Przyjrzyjmy się sytuacji barycznej. Mapy powinny dać nam odpowiedź dlaczego pogoda w naszej części Europy się zmieni.

Wichury w marcu. Przyczyna zmian w pogodzie
Wichury w marcu. Dlaczego pogoda się zmieni?

Powyżej porównanie map z sytuacją synoptyczną na dziś (mapa z lewej) oraz na najbliższy wtorek (mapa z prawej). Dobrą pogodę w ostatnim czasie zapewniał nam wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Sytuacja zmieniła się już w piątek, kiedy to w nasz region wędrówkę z północy zaczął aktywny niż nurkujący. Jednak globalne zmiany w pogodzie zaczną się wraz z nadejściem nowego tygodnia. Po wyżu „brytyjskim” nie będzie już śladu. Otworzy się autostrada dla kolejnych niżów atlantyckich, które z impetem uderzały będą w nasz region. Czekają nas kolejne wichury i dużo opadów. Przeczytaj również: Mróz do -15 stopni. Pogoda w marcu zaszokuje

Załamanie pogody w Polsce w sobotę

Zanim omówię wichury, które przetaczały będą się przez region w kolejnych dniach marca, skupmy się na moment na najbliższej dobie. Na wschód od kraju przemieszcza się nurkujący niż Askan. Z niżem związany jest front atmosferyczny, który dziś przemieszcza się przez Polskę.

Wichury i opady w sobotę. Front nad Polską
Wichury i opady w sobotę. Front nad Polską

Na ten moment jeszcze nie pada w kraju, ale w kolejnych godzinach opady deszczu i śniegu możliwe są praktycznie w każdym zakątku Polski. Jednak to nie opady będą dziś głównym „problemem” w pogodzie. Podczas gdy ostatnie dni były dość spokojne, dziś czeka nas silny wiatr. Nie spodziewamy się wichury niszczącej, jednak w wielu regionach Polski wiatr w sobotę przekroczy prędkość 80 km/h. Poniżej prognoza wiatru na sobotę 4 marca wg. europejskiego modelu ECMWF.

Wichury w Polsce zwłaszcza na wschodzie kraju
Wichury w sobotę zwłaszcza na wschodzie kraju

Ponieważ im bliżej niżu, tym gradient ciśnienia jest wyższy, najsilniejszego wiatru spodziewamy się dziś na wschodzie. To tutaj będzie najbliższej do centrum nurkującego niżu. Na wschodzie również, prócz silniejszej wichury spodziewamy się większej ilości opadów. Sprawdzaj prognozy pogody długoterminowej na naszych stronach.

Wichury w kolejnych dniach marca mogą być bardzo silne

Oczywiście, mówimy tu o okresie na kilkanaście dni w przód. Przy prognozowaniu zjawisk tak dynamicznych jak wichury margines błędu jest nieco podwyższony. Jednak spróbujmy popatrzeć na animację prognoz wiatru dla Europy na najbliższe kilkanaście dni.

Kolejne wichury nad Europą

Wiem, że mapy obrazują prognozy wiatru. Jednak przy okazji zwróćcie proszę uwagę jak wspaniale widać na animacji typową strefową cyrkulację zachodnią. Raz po raz kolejne niże z zachodu docierają w rejon Bałtyku wpływając na pogodę między innymi w Polsce. Wróćmy jednak do wiatru. O dzisiejszej wichurze już napisałem. Kolejny silny wiatr pojawi się w regionie prawdopodobnie w okolicach wtorku. Atlantycki niż z zachodu pojawi się nad Bałtykiem, przynosząc wichury i dynamiczną pogodę w regionie.

Silny wiatr we wtorek w regionie
Silny wiatr w regionie we wtorek 4 marca

W pasie nadmorskim od Danii, przez północ Niemiec po Polskę siła wiatru sięgać może 100 km/h. Niż przyniesie również, prócz wichury bardzo dynamiczną pogodę. Zwłaszcza mieszkańców północy kraju czeka dużo opadów. Padał będzie zarówno śnieg, jak i deszcz. Możliwe są również wiosenne, niezbyt silne burze. Kolejne „załamanie pogody” w regionie widać pod koniec przyszłego tygodnia.

Silne załamanie pogody na koniec przyszłego tygodnia
Silna załamanie pogody na koniec przyszłego tygodnia

Z zachodu na wschód przemieszczał będzie się aktywny, głęboki niż. Po jego południowej stronie dojdzie do znacznie podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z czym pas wichury na koniec przyszłego tygodnia rozciągać będzie się Od Francji po zachód Polski. Oczywiście na ten moment to dość odległe prognozy pogody jednak widać, że pogoda w marcu będzie prawdopodobnie bardzo dynamiczna.

Podsumowując, pogoda się zmienia. W zasadzie to zmieniła się już dziś wraz z nadejściem w region nurkującego niżu z frontem atmosferycznym. W kolejnych dniach wyż z zachodu Europy odpuści. Cyrkulacja zmieni się na zachodnią. W związku z tym spodziewamy się znacznego wzrostu dynamiki w pogodzie. Pojawią się aktywne niże atlantyckie. Pojawią się również wichury. Niektóre z nich mogą nieść bardzo silny wiatr również w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk