14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Spadł gigantyczny grad ponad 20cm. Zobacz zdjęcia i filmy. To może być nowy rekord świata

Potężne burze i grad

Stolicę Libii, Tripolis nawiedziła potężna burza. 27 października silnie wykształcona superkomórka uderzyła w miasto przynosząc opadu gigantycznego gradu. Pierwsze doniesienia z Libii mówią, że średnica kul gradowych przekroczyć mogła 20 centymetrów. Oznaczało by to absolutny rekord jeśli chodzi o wielkość gradu jaki wystąpił na naszej planecie w całej historii pomiarów meteo.

fot. Saad Aldeen Hmouda, źródłem zdjęć jest portal https://www.severe-weather.eu/

Patrząc na powyższe zdjęcia, nawet ciężko pisać jest o kulach gradowych. Największe gradziny mają bardziej kształt dysków, czy potężnych jaj. Lodowe “narośla” na największych gradzinach pokazują z jak wysokiej chmury spadał grad tego dnia nad Libią.

Warunki do powstania potężnych burz były tego dnia ekstremalnie dobre. Nad Libią zalegało zwrotnikowe, bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Energia dostępna konwekcyjnie sięgała 3000 J/kg. Wszystko to nałożyło się na bardzo dobre warunki wiatrowe (wysoki przepływ i skrętność wiatru) oraz nacieranie z północy chłodniejszych mas powietrza co pozwoliło na utworzenie się nad Libią kilku bardzo silnych superkomórek burzowych.

Bardzo prawdopodobnym jest, że grad, który przedwczoraj spadł w Libii okaże się historycznym rekordem świata jeśli chodzi o średnicę gradzin. Bardzo ciekawej analizy dokonał dr. Mateusz Taszarek, uznany Łowca Burz, a także asystent zajmujący się badaniem groźnej pogody na Uniwersytecie w Norman w Stanach Zjednoczonych.

źródło fotografii: https://www.severe-weather.eu/

Mateusz Taszarek analizuje, że grad z pewnością ma 18-20 cm średnicy. Już taka wielkość oznaczałaby bardzo blisko rekordu świata. Jeśli ręka na zdjęciu należy do dorosłej osoby (a o tym świadczą pozostałe zdjęcia) to nie można wykluczyć, że grad w Libii miał nawet ponad 21 cm średnicy.

Rekordowe czy nie, opady tak potężnego gradu są niezmiernie groźne. O tym z jak potężnym “bombardowaniem” wielkim gradem mieliśmy do czynienia świadczy poniższy film pochodzący z konta Twitter użytkownika Saleh Alazzaz.