Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wielki grad spadł na Afrykę. Aktualizacja informacji o rekordowym gradzie

Rekordowy grad


Kilka dni temu pisaliśmy o rekordowym gradzie jaki spadł nad stolicą Libii. Analizy wykonywane na gorąco wskazywały, że średnica gradu, który spadł na Trypolis mogła przekraczać 20 centymetrów co ocierało się o rekord wielkości gradu w historii pomiaru.

Okazuje się, że nasza serdeczny znajomy, pasjonat burz i ekstremalnych zjawisk pogodowych, dr. Mateusz Taszarek dokonał dokładniejszej analizy przypadku ostatnich opadów gradu nad Afryką Północną. Mateusz skontaktował się z osobą, której dłoń widać było na zdjęciu, które obiegło internet.

źródło: severe-weather.eu

Osobą ta okazała się 32 letnia kobieta, mieszkanka Libii. Po analizie porównawczej ustalono, że średnica gradu, który spadł na Afrykę to około 17-18 centymetrów. Grad o takiej średnicy uplasował się w TOP 6 wielkości grady w historii Świata. Jest jednocześnie największym gradem jaki odnotowany został w Afryce, a także na półkuli wschodniej. Pozostałych cztery z pięciu pomiarów dokonana w Stanach Zjednoczonych. Na trzecim miejscu znajduje się słynny opad gradu z Argentyny z 2018. Wtedy to średnica gradzin miała 18 centymetrów.

Zapraszamy do śledzenia Mateusza Taszarka na Instagramie. Człowiek jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat burz i groźnych zjawisk pogodowych. Hobbistycznie zajmuje się również wędkarstwem i jest po prostu w porządku gościem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk