12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Opady śniegu, burze i gradobicia. Dynamiczna i groźna pogoda na świecie w ostatnich dniach

Groźna pogoda na świecie

Ostatnie dni i tygodnie przyniosły nam bardzo dynamiczną pogodę w wielu miejscach na naszej planecie. Podsumuję w skrócie co działo się w ostatnich dniach w pogodzie na świecie.

Grad średnicy 20cm spadł w Afryce

27 października nad stolicą Libii przeszła potężna burza. Przyniosła ona opady rekordowego gradu. Średnica kul gradowych w pierwszych doniesieniach sięgała 21 centymetrów. Tak wielki grad ocierał się o rekord świata. Po kilku dniach i dokładnych analizach Mateusza Taszarka okazało się, że grad miał średnicę 17-18 centymetrów. Pomimo, że grad nie okazał się rekordem w historii na naszej planecie, to i tak znalazł się w TOP 6 największego gradu w historii. Jest to również największy grad jaki spadł w Afryce oraz na całej półkuli wschodniej.

Niszczący huragan ETA przetoczył się przez Nikaraguę

3 listopada napisaliśmy pierwszy wpis o huraganie ETA, który z wielką siłą zbliżał się Nikaragui. Huragan osiągnął 4 stopień w pięciostopniowej skali Saffira-Simsona. ETA to rekordowy huragan, gdyż jest to dopiero 3 w historii huragan 4 kategorii występujący w listopadzie. Huragan ETA wyrównał również inny rekord w historii pomiarów. Jest dokładnie 28 nazwanym huraganem podczas jednego sezonu. Stawia to rok 2020 na równi z poprzednim rekordzistą, rokiem 2005. Przypomnijmy, że tamten katastrofalny rok przyniósł huragany takie jak Rita, Katherina i Wilma. Huragan ETA z całą siłą uderzył w Nikaraguę powodując w kraju olbrzymie zniszczenia.

Silne burze na południu i zachodzie Europy

Początek listopada przyniósł dość silne burze w wielu regionach Europy. Mocno grzmiało między innymi w Grecji, Turcji, ale również w Hiszpanii. Burze, wraz z ulewnym deszczem przeszły między innymi w okolicach Walencji. Doprowadziło to do powodzi błyskawicznej i duża część miasta została zalana przez spływającą z gór wodę i błoto. Szacuje się, że w niektórych regionach Hiszpanii spadło ponad 450 litrów wody na metr kwadratowy.

Opady śniegu w Alpach i w Skandynawii

Ostatnie dni przyniosły w niektórych regionach Europy powiew zimy. Chłodniejsze masy powietrza pojawiły się między innym w Alpach, czy Norwegii. Pozwoliło to na pierwsze, większe opady śniegu tej jesieni.

Ten niesamowity filmik pokazuje bajkowe opady śniegu w norweskim Tromso. Śnieg spadł również we włoskich Alpach, gdzie również zrobiło się pięknie i zimowo.