Strzał arktycznego chłodu wkroczy z północy. „Uścisk zimna” sięgnie Polski. Przymrozki poniżej -5°C wywołają szkody w sadach, polach i ogrodach

Strzał arktycznego chłodu w prognozach. Widać w prognozach silny spływ chłodu z północy. Przymrozki mogą wyrządzić duże szkody w sadach, polach i ogrodach.

Początek maja zgodnie z prognozami przynosi dni gorące. Jednak w prognozach na nowy tydzień widać niepokojące przymrozki, które wyrządzić mogą szkody. Ujemne wartości mogą wystąpić nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Zwłaszcza nocami i o świcie. Silne ochłodzenie będzie spowodowane zaciąganiem zimnego powietrza z północy przez nurkujący cyklon, z którym związane mają być również wtórne ośrodki niskiego ciśnienia. Przed nami więc duża szansa na kolejne w tym sezonie wiosennym dni z ujemną anomalią temperatury.

strzała arktycznego zimna
Strzała arktycznego zimna w kraju i ujemna anomalia na mapach ECMWF

Strzał arktycznego zimna przesądzony

Pierwsze dni nowego miesiąca nie zwiastują być może silnego ocieplenia, ale ciepłe i gorące dni w wielu regionach Polski już są policzone. Na ogół termometry w czasie długiego weekendu majowego pokazują nawet 20-29°C. Średnia dobowa temperatura powietrza przez kilka ostatnich dni jest charakterystyczna dla lata termicznego, gdyż średnia dobowa temperatura przekracza 15°C. To zasługa oddziaływania wyżu znad wschodniej Europy, który zaciąga do nas bardzo ciepłe powietrze z południa i południowego zachodu. Wpływ antycyklonu jednak słabnie, dlatego od piątku zaczęły pojawiać się burze nad Polską, pojawiły się strefy zbieżności wiatru, fronty pofalowane i zasobniejsza, wilgotna oraz chwiejna masa powietrza. W niedzielę i poniedziałek nie zabraknie burz. Początek nowego tygodnia przyniesie istotne ochłodzenie i silny strzał arktycznego chłodu w okolicach zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 8.05.2024 r. do 13.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

spore ujemne odchylenie temperatury
Duża ujemna anomalia temperatury w prognozach

Przymrozki jednak będą obejmować mniejszy obszar Polski, porównując do drugiej połowy kwietnia 2024 r. Szczególnie będą pojawiać się w czasie nocy radiacyjnych i słabego wiatru. Silne ochłodzenie zaznaczy się jednak w całym kraju, co ma mieć związek głównie z czynnikiem adwekcyjnym, a więc spływem chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych do środkowej części Europy.

Prognozowana temperatura powietrza na 9 maja 2024, 00 UTC według modelu GEM dla Polski

przymrozki w kraju
Przymrozki głównie przy gruncie, ale miejscami w obszarach rozpogodzeń i silnej radiacji pojawią na 2 metrach. Możliwe szkody w sadach, polach i ogrodach

Temperatury zauważalnie spadną i nie będą już przekraczać 20-28°C na przeważającym obszarze Polski. Zamiast tego będziemy notować w ciągu dnia w okolicach 11-20°C, a okresami w pasie dzielnic północnych oraz miejscami na północnym wschodzie w okolicach 7-9°C. Będzie więc bardzo zimno jak na maj.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 9.05.2024, 06 UTC według modelu GFS dla Polski

zimno w kraju
Silne ochłodzenie widnieje w prognozach według modelu GFS. Przymrozki mocą nocami i o świcie pojawić się na przeważającym obszarze Polski

Głębsze ochłodzenie wraz z początkiem nowego tygodnia w kraju

Początek głębszego ochłodzenia zapowiadamy wraz z początkiem nowego tygodnia. Temperatury zauważalnie więc spadną i ponownie będziemy musieli wyjąć cieplejsze ubrania z szaf. Najchłodniejszy okres synoptyczny prognozujemy w okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. W pasie województw północnych, szczególnie w okolicach 9-13 maja 2024 r. będzie za dnia maksymalnie 7-10°C.

Polecamy: Koniec gorących dni. Idzie silne ochłodzenie

Prognozowana wstępnie anomalia temperatury powietrza na 13 maja 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

duże ochłodzenie spowodowane strzałem arktycznego chłodu w prognozach
Strzał arktycznego chłodu w Polsce spowoduje ujemną anomalią temperatury

Strzała arktycznego chłodu będzie mieć związek z przebudową pola ciśnienia nad Europą. Wyż, który od kilku dni, znajdował się na wschodzie Starego Kontynentu osłabnie i odsunie się oraz jego miejsce zajmą ośrodki niżowe. Nurkujące cyklony w swoich tylnych częściach zaczną zaciągać zimne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych m.in do naszej części Starego Kontynentu.

Strzał arktycznego chłodu na dłużej w kraju. Zdominuje nas cyrkulacja północna na dłużej

Prognozowany trend temperatury na wysokości 850 hPa i opadów według modelu ECMWF na przykładzie Warszawy do 20 maja 2024 r.

silne ochłodzenie
Strzał arktycznego chłodu w prognozach. Pojawia się widmo silnego ochłodzenia w nowym tygodniu

Ryzyko dużego ochłodzenia w nowym tygodniu jest wysokie, co potwierdzają nam nie tylko prognozy operacyjne modeli numerycznych, ale także trend wiązek temperatury liczonych według modeli europejskich oraz amerykańskich. Najchłodniejszy okres w pogodzie przewidujemy w okresie od 7-13 maja 2024 r. Potem najprawdopodobniej zacznie robić się coraz cieplej. Przewiduje się, że w tym czasie temperatura dobowa będzie poniżej normy klimatycznej. Niskie temperatury potrwają około 6-7 dni, jednak kulminacyjna fala ochłodzenia jest prognozowana w okolicach 10-13 maja 2024 r. Prognozy monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com, ecmwf.int