Susza w Polsce i Europie. Sucho w rzekach, jeziorach. Niskie wody gruntowe. Brak opadów i burz nie pomaga

Od kilku dni do większości regionów Europy napływa suche i ciepłe powietrze. Rozległe układy wyżowe skutecznie blokują wędrówki atlantyckich niżów w głąb kontynentu.

Jeszcze przed napływem ciepłych mas powietrza, gdy przez naszą cześć Europy przechodziły niże, opadów było bardzo mało. Niże nie były aktywne, w wielu regionach Polski opady nie wystąpiły od kilkunastu dni.

Powyższa mapa obrazuję sumy opadów nad Polską. Obraz jest bardzo wymowny. Nad krajem nie występują żadne opady. Proces ten trwa od wielu dni i wszystko wskazuje na to, że taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze do czwartku.

Sytuacji hydrologicznej w kraju nie poprawia fakt, że w naszym regionie Europy praktycznie nie odnotowaliśmy zimy. Opady śniegu były znikome, pokrywa śnieżna w Polsce praktycznie nie występowała. nie nastąpiły roztopy i wody gruntowe nie zostały zasilone.

Dwa tygodnie temu byłem na fotograficznej wyprawie nad Wisłą. Poziom wody w „królowej polskich rzek” jest przerażająco niski. Wędrowałem brzegiem rzeki w sportowych butach, co pod koniec marca w normalnych warunkach jest nieosiągalne. Stan brzegów również nie wskazywał, że Wisła nie wystąpiła z brzegów tej wiosny choćby na krótki okres.

Sytuacja hydrologiczna według IMGW

Sytuację tą potwierdza mapa stanu rzek w Polsce. Większość rzek ma stan niski, a przypomnijmy, że marzec/kwiecień to czas wiosennych wylewów rzek w Polsce. Sytuacja ta będzie miała wpływ nie tylko hydrologię w Polsce. Brak terenów zalewowych, bagnisk i rozlewisk to olbrzymi problem dla ptactwa, dzikiej zwierzyny i tarła ryb.

Niestety, prognozy długoterminowe nie napawają optymizmem. Co prawda w kolejnych miesiącach czekają nas burze, jednak opady konwekcyjne nigdy nie zastąpią kilkudniowych opadów wielkoskalowych. Takich na horyzoncie nie widać. Widać za to wysokie temperatury i suche okresy w pogodzie.