Susza w Polsce lato 2022. Dramatycznie mało wody w Wiśle, a nadciąga kolejny upał

Już w czerwcu pisaliśmy, że Polsce grozi susza. Na przełomie czerwca i lipca w region uderzyła Fala upałów. Temperatury przekraczały 34-36 przez wiele dni z rzędu. Upał zakończyły co prawda nawałnic z nawalnym deszczem, jednak nie od wczoraj wiadomo, że opady burzowe sytuację hydrologiczną poprawiają w stopniu minimalnym. Potrzeba tu długotrwałych, umiarkowanych opadów. Takie wystąpiły ostatnio na południowym wschodzie, jednak to za mało by poprawić stan rzek globalnie w kraju.

Susza w Polsce. Gdzie jest obecnie najgorzej

Poniżej mapa wilgotności gleby w Polsce na głębokości 0-7 cm. Mapa pochodzi z portalu Stop suszy IMGW.

Susza w Polsce. Stop suszy IMGW

Na mapie widać, że ostatnie wielkoskalowe opady deszczu oddaliło widmo suszy na południowym wschodzie i południu kraju. Jednak wciąż bardzo sucho jest na zachodzie, w centrum i miejscami na północy kraju. Susza w Polsce w kolejnych tygodniach i miesiącach jest wciąż bardzo realna. Najgorzej obecnie wygląda sytuacja w Wielkopolsce. W tym regionie gleba przypomina istny piach, w wierzchnich partiach gleby wilgotności nie ma praktycznie wcale. Co chwila słyszymy wypowiedzi zaniepokojonych rolników, którzy alarmują, że tegoroczne uprawy mogą zostać zniszczone przez suszę w kilkudziesięciu procentach.

Niski poziom rzek w Polsce. Wisła dramatycznie niska

Susza daje się we znaki polskim rzekom. Ich stan jest obecnie bardzo niski. Jeszcze kilkanaście dni temu ponad 150 stacji pomiarowych notowało stan wody oznaczający tzw. niżówkę. Obecnie, po opadach deszczu na południowym wschodzie takich stacji jest wciąż ponad 100. Jednak to nadal jest bardzo zły stan hydrologiczny w kraju. Będzie jeszcze gorzej ponieważ do kraju zbliża się fala upałów, podczas której temperatury sięgać będą 38-39 stopni Celsjusza.

Niski stan wody w rzekach. Susza w Polsce bardzo realna

Powyżej mapa z portalu Hydro IMGW. Stacje oznaczone na czarno oznaczają niski stan wody. Widać więc, że takich miejsc w kraju jest wciąż sporo, a sytuacja będzie się tylko pogarszać. Bardzo źle wygląda poziom Wisły. Królowa Polskich rzek niesie ze sobą dramatycznie mało wody. Obecnie stan Wisły w Warszawie wynosi 44 cm, jednak jeszcze kilka dni temu było to zaledwie 33 centymetry. Przypomnijmy, że susza w roku 2015 przyniosła rekordowo niski stan Wisły, kiedy to w Warszawie notowano 26 cm wody. Ponieważ do kraju zbliża się kolejny upał, to rekord ten jest zdecydowanie zagrożony. Przyglądali będziemy się sytuacji, jednak susza jest w kraju coraz bardziej realna.

Silny upał w Polsce w drugiej połowie lipca

Niestety do kraju zbliża się silny upał. Pisałem o tym w porannym wpisie. W związku z tym sytuacja hydrologiczna w kraju tylko się pogorszy. Susza w Polsce przybierze na sile, a jej apogeum przypadnie w kolejnych miesiącach letnich. Przypomnę tylko, że obecne wyliczenia modeli widzą nad Polską temperatury rzędu nawet 39 stopni Celsjusza.

Silny upał w Polsce coraz bliżej

Jeśli prognozy te sprawdzą się, to za kilkanaście dni możemy mieć nie tylko nowy rekord temperatury maksymalnej w kraju. Ponieważ z wysokimi temperaturami nie nadejdą opady, to bardzo realne jest, że susza się pogłębi. Oznaczać to może również rekord niskiego stanu wody w Wiśle. Obecnie brakuje już naprawdę niewiele. Sprawdź również prognozę długoterminową na sierpień 2022. Wygląda na to, że kolejny miesiąc nie sprawi, że susza przestanie być poważnym problemem w kraju i regionie.