Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

To są niszczące burze. Potężny MCS. 10000 wyładowań w kwadrans. Przerażające nagrania zniszczeń

Burze i nawałnice w USA

Nieprawdopodobnie silne burze przetaczają się przez ostatnią dobę przez USA. W sieci krążą filmy obrazujące zniszczenia. Obecnie, mimo późnych godzin nocnych nad centralnymi stanami również przechodzi MCS o niszczącej sile.

Burze wciąż przechodzą nad Ameryką Północną. Grzmi nawet obecnie

Mimo dość niestandardowej jak na silne burze pory (7 rano czasu lokalnego) przez regiony na południe od Chicago przechodzą bardzo silne burze. Prawdopodobnie jest to ukłąd MCS z wbudowaną na czele linią szkwału. Prawdopodobna jest nawet sygnatura bow echo.

Bardzo silne burze w USA w obecnej chwili

Powyżej skan z detekcji wyładowań Blitzortung.org. Burza ta generuje obecnie około 10 tysięcy wyładowań atmosferycznych w kwadrans. A mowa tylko o wyładowaniach doziemnych. Myślę, że wewnątrz chmury notowane jest kolejne 10-15 tysięcy wyładowań. Spektakl o poranku musiał tam być naprawdę piękny. Dodam, że o świecie burze te przechodziły przez St. Luis przynosząc tam szkody, zarówno wiatrowe jak i zalania w skutek nawalnych opadów deszczu. Obecnie niszczący układ burzowy znajduje się na granicy Illinois oraz Indiany. Wciąż, mimo wczesnego poranka niesie on ze sobą niszczące zjawiska, jak wiatr ponad 100-120 km/h, czy opady dużego gradu.

Zobacz również: Silny upał od soboty w Polsce

Miniony tydzień przyniósł niszczące burze w USA

Potężne burze przechodziły w USA również w ostatnim tygodniu. Front burzowy szalał wczoraj nad stanem Wisconsin przynosząc nawałnice z deszczem, gradobiciami i bardzo silnym wiatrem. Potężne burze uderzyły między innymi w stolicę stanu, Milwaukee.

Zagrożeniem były tu przede wszystkim nawalne opady deszczu, ale również bardzo duża aktywność elektryczna burz. Nawałnice są tak silny, gdyż na północny wschód USA napłynęły gorące, zwrotnikowe, zasobne w wilgoć masy powietrza. Z północnego zachodu w region dotarły fronty atmosferyczne przynosząc spływ chłodnych mas z Kanady (tam również było burzowo ostatniej doby). Tak wyglądają zniszczenia w mieście Sheboygan u wybrzeży Jeziora Michigan. Przyznać należy, ze obrazki te sa przerażające.

Dużo stabilniejsza pogoda w Polsce

Szczęśliwie, pogoda w naszym kraju nie jest obecnie tak dynamiczna jak na kontynencie amerykańskim. Silne burze przeszły nad Polską w poniedziałek, kiedy to przez Lublin przetoczyła się silna superkomórka powodując gradobicie nie widziane w mieście od wielu lat. Wyładowania nad Polską pojawiały się również wczoraj. Jednak silniejsze zjawiska burzowe występowały tylko lokalnie, między innymi na Śląsku. Weekend da nam odpocząć od dynamicznej pogody. Polska dostanie się pod wpływ wyżu, a znajdujący się nad krajem ciepły wycinek frontu nie będzie aktywny, przyniesie jedynie napływ do kraju gorących mas powietrza. Bardziej dynamicznej pogody spodziewać możemy się w poniedziałek, gdy upał wypierany będzie z Polski na południowy wschód. W pierwszy dzień przyszłego tygodnia burze nad Polską mogą być groźne. Z pewnością nie będą to nawałnice tak silne, jakie obecnie szaleją na północnym wschodzie USA. Jednak z bacznością przyglądamy się prognozom pogodowym na poniedziałek.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz