Trąba powietrzna „wycięła” las na oczach ludzi. Wiało do 200km/h. Przerażające nagrania. Seria trąb powietrznych w regionie Polski

Niż atmosferyczny, który przemieszczał się ostatnio w naszym regionie doprowadził do rozwoju kilku trąb powietrznych. Wszystkie ze zjawisk związane były z superkomórkami burzowymi. Trąby powietrzne to jedne z najgroźniejszych i najsilniejszych zjawisk w naturze. Podczas, gdy zdarzały się sezony, gdzie o trąbach nie słyszeliśmy praktycznie wcale, pogoda 5 sierpnia przyniosła nam kilka trąb jednego dnia. Zapraszam na wpis w którym podsumuję trąby powietrzne, które pojawiły się w ostatnich dniach w Polsce i okolicach.

Potężna trąba powietrzna blisko Polski

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji związanej z trąbą powietrzną doszło w czwartek w okolicach Witebska na Białorusi. W okręgu położonym nieco ponad 30km od granicy z Rosją przeszła silna trąba powietrzna. Lej związany był z superkomórką burzową jaka tego dnia przechodziła przez region. Trąbę powietrzną udało się uwiecznić za pomocą kamery internetowej. Nagranie wzbudza emocje.

Na nagraniu widać samochód zaparkowany na drodze w środku lasu. W pewnym momencie od frontu nadchodzi trąba powietrzna. Lej dosłownie łamie drzewa jak zapałki na oczach nagrywających. Wokół latały gałęzie i konary. Jednak na szczęście nikomu nic się nie stało. Nagranie to pokazuje z jak silnym żywiołem mamy do czynienia. W związku z przejściem trąby powietrznej do szpitala trafiła kobieta z obwodu witebskiego. Została ona przygnieciona przez konar drzewa. Jednak szczęśliwie obrażenia nie są poważne. Dlatego kobieta została już wypisana ze szpitala. Straty wśród obszarów leśnych są poważne. Trąba powietrzna poczyniła znaczne szkody w drzewostanie w regionie. Szacowane straty są bardzo duże.

Lej na Słowacji był równie silny

Dużo większe szkody poczyniła trąba powietrzna, która tego samego dnia przeszła na Słowacji. Po południu w mieście Petkovce przeszedł silny lej powodując zniszczenia. W tym wypadku trąba powietrza przeszła w regionie zabudowanym, czyniąc tym samym duże szkody w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Szacuje się, że uszkodzonych zostało co najmniej kilkanaście dachów. Niektóre z budynków nadają się jedynie do rozbiórki. Pomimo niszczycielskiej siły trąby powietrznej, jednak nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. W przypadku tornada ze Słowacji zniszczenia są naprawdę duże. To zjawisko powstało również w obrębie oddziaływania głębokiego niżu. Po0niżej film obrazujący zniszczenia we wspomnianej miejscowości.

Przypomnę, że 5 i 6 sierpnia z południa na północny wschód Europy przemieszczał się głęboki niż. Przyniósł on silne ulewy nad Polską oraz krajami położonymi na południe i wschód od Polski. Niestety w strefach rozpogodzeń (na południe i wschód od Polski oraz częściowo na południowym wschodzie kraju) doszło do rozwoju bardzo silnych, wspomaganych niżem superkomórek burzowych. Burze te, choć krótkotrwałe przyniosły bardzo silne zjawiska atmosferyczne, jak właśnie wspomniane tornada.

Trąby powietrzne nad Polską

Czwartek 5 sierpnia przyniósł bardzo dynamiczną pogodę również w Polsce. Wspominałem już o ulewach jakie nękały mieszkańców kraju w czwartek, noc z czwartku na piątek i sam piątek. W godzinach popołudniowych, na południowym wschodzie doszło do krótkich rozpogodzeń. Tylko odrobina dodatkowej energii słonecznej wystarczyła, by w rozpogodzeniach doszło do powstania kilku naprawdę silnych burz. W czwartek po południu na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zanotowano 4 naprawdę silne, bardzo aktywne elektrycznie burze. Pierwszy lej związany z burzą pojawił się nad Rzeszowem. Poinformowaliśmy Was o tym dość szybko, bo raptem po kilkunastu minutach od zdarzenia. Niestety nagrania z przejścia trąby zostały na ten moment usunięte z sieci. Jednak z informacji jakie doszły nas z Rzeszowa wiemy, że pomimo dotknięcia ziemi przez lej, nie doszło do większych szkód. Lej nie uszkodził żadnych budynków mieszkalnych ani gospodarczych.

Kolejny lej 5 sierpnia pojawił się w Polsce niedługo później. W rejonie Józefowa, nieopodal Biłgoraja zeszła kolejna trąba powietrzna. Tutaj już nie obyło się bez szkód. Strażacy musieli interweniować w sprawie powalonych drzew. Lej uszkodził też dach na jednym z budynków mieszkalnych. Zdjęcia szkód po przejściu tej trąby powietrznej znajdują się w tym wpisie.

Podsumowując, czwartek 5 sierpnia przyniósł bardzo groźną pogodę w naszym regionie. Niż z południa Europy doprowadził do silnych, długotrwałych ulew nad Polską. Po południu zaś doszło do rozwoju kilku silnych burz, z czego niektóre wygenerowały trąby powietrzne.