17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Uderzenie chłodu. Duże spadki temperatur. Spadnie pierwszy śnieg i burze w USA

W Stanach w pogodzie dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Wrzesień przyniósł tam rekordową falę upałów na zachodnim wybrzeżu. Dzisiejszej doby rozpoczął się bardzo silny spływ chłodu z północnych regionów USA. O tym z jaki silnym ochłodzeniem mamy do czynienia pisaliśmy już wczoraj. Przykładowo w Denver temperatura spadła z +36 do -2 stopni w przeciągu 36 godzin.

ochłodzenie w USA

Scenariusz pogodowy z silnym ochłodzeniem już wczoraj trwał w Nebrasce, czy Colorado, dlatego lokalnie w stanach tych w dniu dzisiejszym leży już pierwszy śnieg. Dziś fala zimna rozprzestrzeni się jeszcze bardziej na południe. Mróz wystąpi również w Wyoming i Iowa. W stanach tych również spadnie śnieg.

Spływ chłodu postępuje bardzo szybko na południe, dlatego w środę po południu bardzo zimno zrobi się już również w stanach Kansas, Teksas oraz Nowy Meksyk. Tutaj temperatury nie spadną poniżej zera, lecz również będą dużo poniżej normy z ostatnich lat.

Doskonale obrazuje to mapa anomalii temperatury. W centralnych i południowych stanach USA temperatury są o prawie 30℉ niższe niż norma wieloletnia. Silnemu ochłodzeniu towarzyszą liczne burze. Nie są to burze niszczące, lecz w przypadku wystąpienia burzy śnieżnych przyrosty pokrywy śnieżnej mogą być spektakularne.

śnieg

W stanach centralnych USA, nawet bez uwzględnienia opadów konwekcyjnych związanych z burzami pokrywa śnieżna na środowy wieczór wynosić może nawet do 10 centymetrów świeżego puchu. Na szczęście fala chłodu szybko wycofa się na północ Ameryki, a temperatury powietrza wrócą do normy.