Przed nami bardzo ciekawy okres w pogodzie. Po lipcu, który był cieplejszy niż norma wieloletnia, sierpień przywita nas ochłodzeniem. Chłód szczególnie silny będzie na północnym zachodzie kontynentu, gdzie słupki rtęci spadać mogą poniżej 10 stopni Celsjusza. u nas, aż tak zimno nie będzie (na pewno?), ale ochłodzenie będzie wyraźne. Nie oznacza to, że nie czekają nas cieplejsze dni. O tym również napiszę w dalszej części tekstu. Wiele wskazuje na to, że sierpień przyniesie nam dłuższe okresy ze strefową cyrkulacją powietrza. Co to oznacza? O tym również w kolejnych akapitach. Zapraszam więc do wpisu o ochłodzeniu wraz z początkiem sierpnia w Europie i Polsce.
Ochłodzenie nadciąga z północnego zachodu
Najłatwiej nadchodzące temperatury w sierpniu zaobserwować na mapach animacji temperatury na poziomie 850 hPa. Doskonale obrazuje to przepływ mas powietrza na kontynencie, a w związku z tym trend temperatury w poszczególnych regionach. Poniżej przygotowaliśmy dla Was animację prognozy temperatury na najbliższe kilkanaście dni. Widać tutaj jak do Europy wdziera się ochłodzenie. Źródło map animacji znajdziecie tutaj.
Od kilku dni ochłodzenie nasunęło się nad północno zachodnią Europę. Na Wyspach Brytyjskich, w północnej Francji, czy krajach Beneluksu temperatury w dzień są nawet o kilkanaście stopni niższe niż wczoraj na wschodzie Polski. Oczywiście, ochłodzenie to nie przyniesie nam ataku zimy w lipcu jak na południu Australii. Jednak temperatura, która spada nocami poniżej 10 stopni pod koniec lipca to zdecydowanie ujemna anomalia względem lat okresu referencyjnego. O tym, że z dużym ochłodzeniem mamy do czynienia choćby na Wyspach Brytyjskich niech świadczy poniższa mapa.
Ubiegłej nocy temperatury w Irlandii, czy na zachodzie Anglii spadły nawet do 7-8 stopni Celsjusza. W tym czasie morze otaczające wyspy ma temperaturę nawet 18 stopni Celsjusza. Rzadko zdarza się by w lipcu temperatura na lądzie była aż o 10 stopni niższa nie temperatura morza. Wraz z początkiem sierpnia ochłodzenie wtargnie również do naszego kraju. O tym jednak w dalszej części wpisu.
Na zachodzie chłód, na południu upał
Podczas, gdy na zachodzie kontynentu obserwujemy silne ochłodzenie, zupełnie inny rodzaj pogody panuje na południu Europy. Z potężną falą upałów zmagają się choćby Włosi, czy Grecy. Choćby dziś w obu tych krajach upał sięgną ponad 40 stopni Celsjusza. Równie gorąco jest choćby na Bałkanach, czy w Rumunii. Mieszkańcy tego regionu z wielką ulgą przyjęli by ochłodzenie, które rozprzestrzenia się do centrum Europy.
Ochłodzenie również w Polsce. Źle wyglądające prognozy
Pisaliśmy o tym już w prognozie pogody długoterminowej na cały sierpień dla Polski. Prognozy nie są korzystne dla mieszkańców Polski. Zwłaszcza tych, którzy planują urlop w drugiej części wakacji w naszym kraju. Chłodne masy powietrza dotrą do naszego kraju. Temperatury w pierwszej dekadzie sierpnia mogą wynosić zaledwie kilkanaście stopni w chłodniejsze dni. Jednak nie załamujmy rąk. Do kraju powróci prawdopodobnie strefowa cyrkulacja powietrza. Oznacza to, że z zachodu do Polski nadciągały będą kolejne fronty atmosferyczne. Sierpień przyniesie ochłodzenie, upałów na mapach pogodowych nie widać. Jednak chłodniejsze dni przeplatały będą się z dniami podczas których słupki rtęci wskazywały będą nawet 25 stopni. Także ochłodzenie w Polsce nie będzie aż tak silne jak na zachodzie Europy.
Złe prognozy na początek sierpnia dla Polski. Okazuje się, że nie tylko zrobi się chłodniej. Powyższa mapa to mapa sumy opadów za pierwszy tydzień sierpnia. W kraju będą regiony, w których przez 7-8 dni spadnie 150mm deszczu. Nie jest to suma opadów świadcząca o możliwej powodzi, czy silniejszych zalaniach. Jednak oznacza to, że przez najbliższe kilkanaście dni prognozowane są znaczne sumy opadowe na południu i wschodzie Polski. W związku z tym wygląda na to, że początek sierpnia będzie nie tylko chłodniejszy, ale również bardzo deszczowy w wielu regionach kraju.
1 komentarz do “Uderzenie chłodu poniżej 10 stopni. Ochłodzenie może potrwać nawet kilka tygodni. Jaka pogoda w sierpniu 2021?”
Możliwość komentowania została wyłączona.