Układ Omega zablokuje cyklony atlantyckie. Nawet 24°C w Polsce. Pogoda sprawi niespodziankę

Układ Omega namiesza w pogodzie. Zablokuje on swobodny pochód atlantyckich cyklonów na wschód. Na termometrach zobaczymy nawet 24°C, być może na Dolnym Śląsku będzie lokalnie 25°C. Pogoda zaskoczy na koniec października.

Układ Omega wpłynie na pogodę na koniec października w Polsce

Zgodnie z prognozami trzecia dekada października charakteryzuje się wartościami powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Za sprawą dominacji antycyklonów ilość opadów jest poniżej normy. Wygląda na to, że w ostatnich dniach mijającego miesiąca odczujemy późny powiew babiego lata, co ma mieć związek z zaleganiem bardzo ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu i obecności układu Omega. We wczorajszym wieczornym wpisie, wspominaliśmy o upałach na południu i południowym zachodzie Starego Kontynentu.

Prognoza średnich wartości geopotencjału, wyrażona w dekametrach na okres od 27.10.2022 do 1.11.2022 według modelu GEFS wraz z widocznym układem Omega rozciągającym się z południa na północ, północny – wschód

Układ Omega w środkowej troposferzde
Układ Omega w środkowej i górnej troposferze, wyż w polu przyziemnym

Wyż jesienią nie zawsze i wszędzie przynosi pogodną aurę

Pomimo dominacji obszaru podwyższonego ciśnienia pod koniec października, nie wszędzie panuje bezchmurna aura. W godzinach wieczornych i nocnych, na skutek nocnego wypromieniowania ciepła, dochodzi do rozwoju gęstych mgieł i niskich chmur Stratus, które nie zawsze szybko ustępują po wschodzie słońca, ograniczając w znacznym stopniu wzrost temperatury przy słabej operacji słonecznej w porze jesiennej. Najwięcej dni z mgłami w ostatnich dniach miesiąca może być na wschodzie, północy i północnym wschodzie. Gdzieniegdzie będą to bardzo gęste mgły z wypromieniowania, ale o ograniczonym zasięgu pionowym. Zachęcamy do zapoznania się z ostatnim artykułem o upałach w Azji.

Układ Omega w środkowej troposferze, centra wyżowe również w polu przyziemnym. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza na przełom października i listopada dla Europy i obszarów przyległych

wyż w polu przyziemnym, wpływ układu Omega
Wyż nie tylko w środkowej i górnej troposferze, ale również w niższych warstwach troposfery i przy ziemi

Już dziś rozpoczął się napływ bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy. Dlatego też w południowej części kraju temperatura przekroczyła ponad 20°C. Obszarem źródłowym tej masy są rejony Morza Śródziemnego, Afryki Północnej oraz okolice Wysp Azorskich. Płynąc przez Stary Kontynent, zachodzi transformacja masy powietrza nad lądem. W czwartek najcieplejszą stacją synoptyczną okazała się Jelenia Góra, gdzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia, w klatce meteorologicznej wzrosła do 20,9°C. Na stacji IMGW w Opolu zmierzono 19,6°C.

Zanotowana temperatura maksymalna na stacjach pomiarowych IMGW w Polsce, 27 października 2022

wysoka temperatura w Polsce
Bardzo ciepły czwartek, 27 października 2022 w Polsce

Blokada wyżowa zatrzyma pochód niżów do pierwszych dni listopada

Przynajmniej do końca października pozostaniemy w napływie bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu. Sprzyjać ma temu sytuacja baryczna i w polu geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi. Nad Europą Zachodnią i wschodnim Atlantykiem znajdują się niże wchodzące w skład cyrkulacji strefowej. W polu ciśnienia obserwujemy centra wyżowe nad środkową i południą częścią Starego Kontynentu. Ponadto w środkowej troposferze zaznacza się układ Omega. Wyże współpracują z niżami, co prowadzi do adwekcji powietrza polarnomorskiego ciepłego do naszych szerokości geograficznych. Z prognoz wynika, że w ostatnich dniach mijającego miesiąca dobowe odchylenie temperatury sięgnie nawet 5°C/9°C, uwzględniając m.in najnowszy okres bazowy 1991-2020.

Układ Omega pod koniec października 2022, zacznie on słabnąć na początku listopada. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 27.10.2022 do 2.11.2022 według modelu ECMWF, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020

duże odchylenia temperatury
Duże dodatnie anomalie temperatury na przełomie miesięcy

Układ Omega przyniesie babie lato w Polsce. Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na przełom października i listopada według GFS/CFSR, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000

układ Omega i jego duży wpływ na pogodę w Polsce
Układ Omega przyniesie babie lato w wielu regionach

Już w czwartek było bardzo ciepło w Polsce. Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na koniec miesiąca

Pod koniec października w Polsce zobaczymy na ogół od 14°C do 23°C. Gdzieniegdzie na południowym zachodzie może być nawet 24°C, być może punktowo nawet 25°C. Najwyższe wartości będą notowane w dalszym ciągu w pasie Polski południowej, zachodniej i południowo zachodniej. Zatem najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i Małopolsce oraz częściowo na Podkarpaciu. Najchłodniej ma być na północy i północnym wschodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 28 października w drugiej części dnia według modelu ICON

Tylko jeden dzień gorący w mijającym miesiącu. Rekord Polski nie był i nie będzie zagrożony

W mijającym miesiącu zanotowano tylko jeden dzień gorący. Miało to miejsce, 17 października 2022 na stacji pierwszego rzędu w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano aż 25,2°C. Nie był jednak zagrożony rekord temperatury z 4 październiku 1966 roku, który wynosi 28,9°C ze stacji w Trzebiechowie.

Zanotowana temperatura maksymalna, 17 października 2022 na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

dzień gorący, 27 października, wystąpił układ Omega w środkowej i górnej troposferze
Najcieplejszy dzień października 2022

Bardzo ciepło za sprawą adwekcji z południowego zachodu

Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na okres od piątku do poniedziałku. Wówczas często przekraczać będzie 20°C. Latem przy adwekcji z tego kierunku panowałby upał. Jednak w październiku dzień jest znacznie krótszy niż w lecie. Słońce operuje krócej, niżej i zdecydowanie słabiej. Dodatkowo dzienne nagrzewanie się podłoża i powietrza, utrudniają poranne mgły i niskie podinwersyjne chmury Stratus. Ponownie najcieplej pod koniec miesiąca może być na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, gdzie może zostać zmierzone 22°C/24°C, a przy obecności wiatru fenowego z południa oraz jego wpływu na osuszanie powietrza i podwyższanie temperatury, lokalnie temperatura może osiągnąć nawet 25°C, zatem mogą być to wartości wyższe, niż prognozują nam to modele pogodowe na ten okres. Może jednak nie zostać to wychwycone przez profesjonalne stacje pomiarowe IMGW.

Prognozowana orientacyjnie temperatura powietrza na 29 października 2022, 15 UTC według modelu GFS

Duże dodatnie odchylenia temperatury w mijającym miesiącu. Ochłodzenia są krótkie i niezbyt dotkliwe

Późny powiew babiego lata już się rozpoczął. Październik jest w tym roku łaskawy dla mieszkańców naszego kraju. Dodatkowo stabilne warunki pogodowe pod koniec października przyniesie układ Omega, który zablokuje w kolejnych dniach swobodny pochód atlantyckich cyklonów na wschód. Oczekujemy, że najwyższe wartości zostaną odnotowane w południowej i zachodniej części Polski. Najchłodniej może być na północy i północnym – wschodzie. Nocami i w godzinach porannych w wielu regionach Polski będziemy musieli uważać na formujące się mgły, które po wschodzie słońca z biegiem czasu mają podnosić się do formy chmur Stratus. Wraz z rosnącym promieniowaniem słonecznym, wzrastającą temperaturą i prędkością wiatru, rozpraszać mają się z biegiem godzin podinwersyjne chmury typu Stratus. Pod koniec miesiąca nie zabraknie regionów z pogodnym niebem, ale lokalne mgły i niskie chmury mogą utrudniać dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw i ograniczać widzialność.

babie lato za sprawą układu Omega
układ Omega przyniesie powiew babiego lata

Październik 2022 zapisze się na kartach polskiej meteorologii jako bardzo ciepły i suchy

Wygląda na to, że październik 2022 zapisze się jako ciepły, lecz suchy w naszej części Europy. Na wielu stacjach pomiarowych IMGW dobiegający końca miesiąc zapisze się z deficytem opadów. Po wilgotnym i zimnym wrześniu 2022, październik przynosi wyższe średnie dobowe i maksymalne temperatury w Polsce niż ubiegły miesiąca. Średnia obszarowa dla Polski za 10 miesiąc roku wyjdzie w okolicach 2,61°C, ale w niektórych regionach na południu, południowym zachodzie i zachodzie kraju, anomalia miesięczna sięgnie nawet 3°C. Na początku listopada temperatura nieco spadnie, ale w dalszym ciągu mają być to wartości powyżej normy. W kolejnych wpisach będziemy informować o warunkach pogodowych w pierwszych tygodniach nowego miesiąca, gdyż w okolicach 2-3 listopada 2022 powinna ruszyć zachodnia cyrkulacja atmosfery, co spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura na 31 października 2022 według modelu ICON, miejscami wartości okazać mogą się wyższe od wyliczanych na południowym – zachodzie. Zwłaszcza w zasięgu wiatru fenowego

omega układ wpłynie na wysokie temperatury
Bardzo ciepło w Polsce, wpływ układu Omega

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.10.2022 do 31.10.2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

układ omega często w październiku nad Polską

Fanipogody.pl