Upał 43 stopnie na południowym zachodzie. Pożary, susza i ryzyko silnych burz

Nie dalej jak wczoraj pisałem o niesamowitej pogodzie jaką obserwujemy obecnie w Ameryce Północnej. Na południu kontynentu trwa fala silnego upału. Na północy zaś przechodzą silne śnieżyce, a mróz sięga kilkunastu stopni poniżej zera. Dziś jak się okazuje mam dalsze wiadomości z regionu. Bo jak nie napisać o rekordowym upale prawie 43 stopni pod koniec września? Każdy kto mnie czyta wie, że upał to moja obsesja. Uwielbiam wysokie temperatury i związane z nimi burze. W stan ekscytacji wprowadza mnie upał, nawet taki, który pojawia się na drugim krańcu Świata. I właśnie o takim upale dziś napiszę.

Upał. Fala gorąca w USA

O wysokich temperaturach w Ameryce Północnej pisałem już w tym miejscu. Jednak to co wydarzyło się w Teksasie wymaga oddzielnego wpisu na portalu o tematyce pogodowej. Okazuje się, że ostatnie dni są w wielu miasteczkach najcieplejsze w całym roku 2021. A mamy końcówkę września. I tak, w Rio Grande słupki rtęci pokazały 109°F, co w przeliczeniu daje nieco poniżej 43 stopni Celsjusza. Najcieplejszy dzień w miejscowości w tym roku. Miejscowość Del Rio, 41 stopni upału. Również najcieplejszy dzień w roku. Abilene, 40 stopni powyżej zera. To również największy upał tego roku.

Upał na południu USA

Napływ gorących mas powietrza widać doskonale na mapach temperatury dla Ameryki Północnej. Znad Zatoki Meksykańskiej na południe i do centrum USA wlewa się bardzo ciepła masa powietrza. O południowym zachodzie nie wspominam. Kalifornia, czy Arizona słynie z bardzo wysokich temperatury w większości miesięcy roku.

Upał podnosi ryzyko pożarów

W skutek trwających od wielu dni wysokich temperatury i znikomej ilości opadów, w opisywanym regionie rośnie ryzyko suszy. Wzrasta również ryzyko niebezpiecznych pożarów. Powietrze, które zalega obecnie na Teksasem nie jes zasobne w wilgoć. Brak procesów wspomagających konwekcje powoduje, że opadów w regionie nie było już od wielu dni. Widać to doskonale na poniższej grafice z ilością opadów. Cały pas z południa na północny zachód USA, bez jakichkolwiek opadów jeszcze przez kilka dni.

Brak opadów w USA przez najbliższe dni

Pogoda w regionie zacznie zmieniać się na początku przyszłego tygodnia. Przez południe i centrum USA przetoczy się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przyniesie on załamanie pogody, ochłodzenie ale przede wszystkim upragnione przez mieszkańców opady deszczu. Niestety, nie obejdzie się bez silnych burz i nawałnic. Zjawiska, które rozwiną się przed frontem w gorącej masie powietrza mogą być naprawdę groźne. W przypadku rozwoju superkomórek największym zagrożeniem w regionie będzie duży grad. Najsilniejsze burze wygenerować mogą nawet niszczący tornada. Tak jak pisałem jednak wcześniej. Dobre wiadomości są takie, że w regionie w końcu spadnie deszcz.

Atak zimy na północy kontynentu

Zupełnie inny rodzaj pogody panuje na północnym zachodzie kontynentu amerykańskiego. W skutek napływu bardzo chłodnych, arktycznych mas powietrza mieszkańcy Kanady i Alaski mają do czynienia z mrozem do nawet -11 stopni Celsjusza. Dodatkowo w regionie prognozowane są intensywne śnieżyce.

Powyższa animacja to prawdopodobieństwo opadów śniegu w najbliższych dniach dla Ameryki Północnej. Widać tu, że w podczas gdy na południu panuje upał, północ kontynentu kontynentu zmagać będzie się z silnymi śnieżycami. Władze niektórych regionów Kanady oraz Alaski ostrzegają przed śnieżycami. Silny atak zimy przynieść może nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu w regionie.

Pogoda w Polsce. Gorąco, ale upał nie wystąpi

W poprzednich akapitach starałem się przybliżyć bardzo ciekawą pogodę, która występuje obecnie w Ameryce. Teraz spójrzmy co wydarzy się w pogodzie dla naszego kraju przez najbliższy okres. W tym miejscu zachęcam oczywiście do zapoznania się z prognozą pogody na 16 dni dla Polski, która dziś pojawi się na portalu. Jednak podsumujmy w kilku zdaniach pogodę w Polsce również tutaj.

Pogoda w Polsce. Upał nie wystąpi. Czeka nas chwilowe ochłodzenie

Dziś i jutro wysokie temperatury w Polsce. Zwłaszcza na zachodzie kraju temperatury będą iście letnie. Słupki rtęci wskazywać będą nawet do 24 stopni Celsjusza. Zdecydowane ochłodzenie przyjdzie do Polski w nocy z środy na czwartek. Wtedy to temperatury w nocy spadną poniżej 10 stopni Celsjusza. Przez kraj przejdzie również front atmosferyczny przynosząc opady i pogorszenie aury. Jednak już przyszły weekend przyniesie nam powrót dobrej, ciepłej i letniej aury. Tak jak wspomniałem, po szczegóły zapraszam do naszej prognozy długoterminowej na 16 dni.