Upał na południu. Silne burze na wschodzie. Sprawdzamy pogodę w Europie na początek tygodnia

Dużo piszemy ostatnio o upałach w Europie. Wiecie, to trochę z tęsknoty, gdyż bardzo tęskni się nam za gorącymi dniami oraz wieczornymi burzami. Takie burze dawały by nam szanse na sfotografowanie efektownych wyładowań. Po prawdzie w tym sezonie burzowym nie mamy jeszcze żadnych satysfakcjonujących fotek z burz. Kto nas obserwuje wie, że to dla nas mocno przykre. W tej tęsknocie z upałem zapomnieliśmy trochę o innych aspektach pogody w Europie. Na naszym kontynencie dzieją się ciekawe rzeczy. Sprawdźmy co pogoda przyniesie Europie na początku nowego tygodnia.

Gorąco w Europie, ale upał tylko na południu

Do wielu regionów Europy napływa powietrze morskie. W skutek silnej operacji słonecznej ogrzewa się ono dość mocno. W związku z tym temperatury w wielu miejscach Europy przekraczają 20 stopni Celsjusza. Często dwudziestki przekraczane są dość znacznie przynosząc gorące dni.

Temperatury w Europie 7 czerwca

Podobnie będzie w dniu dzisiejszym. Zauważmy, że cała wschodnia i południowa część kontynentu to dość wysokie temperatury. W pasie od Rumunii, po zachód Polski i wschód Niemiec ciepło, nawet do 28 stopni Celsjusza. Upał panował będzie dziś na południu Europy. Powyżej 30 stopni pokażą termometry w Turcji, Grecji, na południu Włoch, czy Hiszpanii. W kolejnych dniach zrobi się jeszcze cieplej. Upał możliwy będzie również w krajach bardziej na północ kontynentu. Podczas gdy na południu już dziś mówimy o upale, na Wyspach Brytyjskich, czy w Norwegii mamy poniżej 20 stopni. Jednak to dobry wynik mając na uwadze, że piszemy tu o najchłodniejszych dziś regionach kontynentu.

Pogoda. Silne burze na wschodzie

W poprzednim akapicie nie dodałem, że gorąco jest również na północnym wschodzie Europy. Temperatury w pasie od Moskwy, po granicę Rosji z Finlandią sięgały dziś będą do 30 stopni Celsjusza. W przypadku tego regionu śmiało możemy pisać o upale. Jednak jest coś jeszcze. W regionie tym pojawi się chłodny front atmosferyczny. Widać go doskonale na mapie barycznej Europy (źródło dwd.de)

Pogoda w Europie. Mapy baryczne

Na powyższej mapie barycznej widać również niż z centrum na pograniczu Ukrainy i Rosji. Zarówno w bezpośrednim obszarze oddziaływania niżu, jak i na froncie chłodnym dojdzie dziś do rozwoju najsilniejszych burz w Europie. Na wschodzie kontynentu nie można dziś wykluczyć opadów gradu i bardzo silnego wiatru. Energia CAPE sięgać będzie na wschodzie 1700 J/kg. To już sporo, co powodować może, że burze będą aktywne elektrycznie. Co bardzo ciekawe, pomimo godzin porannych już grzmi na granicy Finlandii i Rosji. Burze w tym regionie nie są zbyt częste. A dziś może to się okazać najbardziej burzowy region w Europie. Koniecznie wspomnieć muszę również o burzach, które pojawią się dziś w pasie od Włoch po południe Niemiec. W regionie tym pojawią się lokalne zbieżności wiatru, które przy dobrych warunkach termicznych będą katalizatorem do inicjacji zjawisk burzowych. Aktualne położenie burz i opadów, również w Europie sprawdzicie tutaj.

Pogoda w Europie. Dominacja wyżu

Opisałem regiony, w których pogoda dziś, czy jutro może być dynamiczna. Jednak większa część kontynentu pozostaje dziś pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Zapewni to spokojną, letnią aurę. Taki rodzaj pogody panował będzie dziś między innymi w Polsce o czym pisałem w porannej prognozie pogody na poniedziałek 7 czerwca. Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się od Hiszpanii, przez Francję, północ Niemiec po zachód Skandynawii. Na wymienionych obszarach oraz w regionach przyległych panuje obecnie dość spokojna, letnia aura z małą ilością chmur i opadów. Wyjątkiem jest tu Norwegia, gdzie obecnie znajduje się system frontów atmosferycznych znacznie psując pogodę (lokalnie nawet grzmi).

Pogoda w Europie. Wiatr na zachodzie

Dość silne wyże nie dopuszczają do Europy niżów atlantyckich. Jeden z takich niżów widać dobrze na powyższej mapie z prognozą wiatru na najbliższe godziny. Ośrodek niżowy z centrum pomiędzy Islandią i Wyspami Brytyjskimi przyniesie bardziej dynamiczna pogodę między innymi w Irlandii, czy Szkocji. W region uderzy wichura, a wiatr wiał będzie ze stałą prędkością przekraczającą 80 km/h. Ten sam niż przyniesie wiatr do 60 km/h na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Poza tym w Europie silniejszy wiatr pojawiał będzie się wyłącznie podczas przechodzenia burz. Mam nadzieję, że powyższy wpis dał Wam obraz tego co dzieje się w pogodzie na naszym kontynencie. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej o pogodzie w Polsce, zapraszam do pogody długoterminowej na 16 dni dla naszego kraj. Opisujemy tam najbliższe dni w pogodzie, między innymi możliwy upał w kraju.