Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Termiczne lato w Polsce. Dni gorące będą częste, ale fali upału nie widać. Okresami silne burze


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dni gorące będą częste. Dotkliwego i długiego ochłodzenia nie widać w prognozach. Fala upałów nie powinna nadejść. Okresami możliwe lokalne silne burze. Sprawdzamy najnowszy trend w pogodzie na okres od 6.06.2021 do 22.06.2021 w oparciu o modele amerykańskie i europejskie.

Pogoda. 1 czerwca rozpoczęło się meteorologiczne lato. Nadeszło termiczne lato

Początek czerwca przyniósł przełamanie trendu w pogodzie. W naszej części zrobiło się cieplej. Duże ocieplenie spowodowane było rozbudową silnego i rozległego wyżu nad Europą Północną. W obrębie antycyklonu zalegało powietrze ze wschodu i północy kontynentu, które uległo nagrzaniu. Operacja słoneczna w czerwcu jest silna, co skutkuje szybkim ogrzewaniem masy powietrza. Przez kilka dni zalegała masa polarno kontynetalna. a obecnie według analizy synoptycznej IMGW jest to powietrze polarno morskie ciepłe.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.06.2021 do 5.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Najcieplej jest na zachodzie i północy kraju, natomiast ujemna anomalia za okres pierwszych 5 dni czerwca jest na południu i wschodzie.

1 czerwca 2021 w Polsce rozpoczęło się meteorologiczne lato. Należy również wspomnieć, że już w pierwszych dniach nowego miesiąca na zachodzie Polski średnia dobowa temperatura powietrza osiągnęła, a nawet przekroczyła 15°C. Oznacza to, że do kraju nadeszło również termiczne lato. W kolejnych dniach na coraz większym obszarze kraju temperatura rosła. Na wielu stacjach odnotowano dni gorące. Interesująco wygląda grafika przedstawiająca średnią dobową temperaturę powietrza za okres od 1.06.2021 do 5.06.2021. Dostrzegamy, że najcieplej jest na zachodzie, północy i centrum kraju. Wyraźnie chłodniej na południu i wschodzie. W wielu regionach Polski wraz z początkiem pierwszego miesiąca lata nastąpiła zmiana trendu w temperaturze.

Pogoda. Średnia temperatura powietrza za okres od 1.06.2021 do 5.06.2021.

Pogoda. Masa powietrza uległa przetransformowaniu na obszarze Starego Kontynentu

Spójrzmy na trajektorie wsteczną mas powietrza na dzień 6.06.2021, 12 UTC, która obrazuje jaką drogę pokonało powietrze pokonało w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa i 850 hPa i 700 hPa. Dostrzegamy, że masa pokonała dystans od Oceanu Atlantyckiego przez Morze Barentsa, częściowo Skandynawię i Zachodnią Rosję oraz państwa bałtyckie. Tak okrężną drogę pokonało powietrzu od końca maja do 6 czerwca 2021. W tym czasie nabrało wilgoci, ogrzało się i napłynęło nad Stary Kontynent. Należy wspomnieć, że dwie pierwsze wysokości izobaryczne 950 hPa (500 m.n.p.) i 850 hPa (1500 m.n.p.g) mają realny wpływ na temperaturę panującą przy ziemi. Pozwalają nam charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Co istotne w miesiącach zimowych przy takim kierunku adwekcji panowałby całodobowy mróz. W miesiącach letnich kontynent znacznie się nagrzewa, co powoduje znaczną transformacje masy powietrza, dlatego panują umiarkowane/wysokie temperatury.

Pogoda. Napływ cieplej masy powietrza początek czerwca 2021.

Pogoda. Dotkliwy chłód nam nie grozi

Następnie analizujemy prognozowane wartości anomalii w okresie od 6.05.2021 do 12.06.2021. Uwzględniony jest na poniższych grafikach okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Będzie cieplej niż w latach ubiegłych o około 2-4°C w odniesieniu do okresu analogicznego. Nieco chłodniej może zrobić się na początku drugiej dekady. Wtedy też na przeważającym obszarze Polski anomalia temperatura ma być w normie wieloletniej, a na południowym-zachodzie prawdopodobnie lekko poniżej normy. Ponownie w okolicach przyszłego tygodnia temperatura wzrośnie. Znów wystąpią dni gorące z temperaturą od 24°C/28°C. Niewykluczone, że ponownie ochłodzi się w okolicach połowy miesiąca. Jednak prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie, dlatego zweryfikujemy je w najbliższych dniach.

Pogoda. Anomalia temperatury do 12 czerwca 2021.

Optymistycznie wygląda prognoza anomalii miesięcznej do 12 czerwca 2021. Widzimy przełamie trendu z chłodnej wiosny, gdyż odchylenie temperatury za pierwsze 12 dni szóstego miesiąca roku będzie dodatnie. Najniższą anomalie w okolicach normy widzimy na południu. Na przeważającym obszarze Polski ma być cieplej o średnio 1-2 stopnie względem okresu referencyjnego 1991-2020.

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej do 12 czerwca 2021.

Pogoda. Termiczne lato w Polsce zostanie utrzymane

Patrzmy dalej w przyszłość, analizując średnią temperaturę powietrza w okresie od 6.06.2021 do 16.06.2021. Dostrzegamy, że utrzymane powinno być termiczne lato w Polsce. Średnia dobowa temperatura za okres najbliższych 10 dni będzie najwyższa na zachodzie, gdzie średnia wyniesie około 19°C/20°C. Poszczególne dni przyniosą temperaturę dobową powyżej omawianych wartości, ale poniższa rycina obrazuje nam wartości uśrednione dla wyżej wymienionego przedziału czasowego. Termiczne lato również w centrum, gdzie średnia wyniesie około 17°C/18°C. Najchłodniej na południu i północnym-wschodzie ze średnią dobową w przedziale od 15°C do 17°C.

Pogoda. Średnia dobowa na 10 dni.

Dni gorące, upał tylko w epizodach

Analizujemy również grafikę przedstawiającą maksymalną temperaturę powietrza na okres od 6.06.2021 do 16.06.2021. Miejmy jednak na uwadze, że model GFS ma tendencje do zaniżania temperatury powietrza. Przeważnie o około 2-3°C. Najwyższe wartości w omawianym okresie wystąpią na zachodzie, gdzie temperatura może zbliżyć się do upału. GFS prognozuje nawet 28°C, ale okresami na oficjalnych stacjach IMGW-PIB temperatura może osiągnąć 29°C/30°C. Kilka dni upalnych jest możliwych, ale fali upałów nie spodziewamy się w naszej części Europy. Przynajmniej do połowy czerwca. Będzie przyjemnie ciepło, okresami gorąco, ale na temperatury powyżej 30°C na przeważającym obszarze Polski nie zanosi się.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

Interesująco wygląda prognoza ECMWF. Europejski model nie sygnalizuje silnego ochłodzenia na początku drugiej dekady czerwca w porównaniu do prognoz GFS. Widzimy, że w okolicach 14-16 dnia miesiąca prognozuje on nawet dni upalne, gdy w tym samym czasie amerykański model sygnalizuje ochłodzenie do wartości w okolicach normy wieloletniej. Tak odległe prognozy numeryczne traktujmy jako ciekawostkę, gdyż mogą ulec jeszcze dużej zmianie.

Pogoda. Dominować ma przeważnie pole podwyższonego ciśnienia. Burze frontowe będą rzadkie

Sprawdzamy następnie uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że Polska będzie przeważnie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Okresami na wschodzie zaznaczy się wpływ niżów ze wschodu Europy, przynosząc więcej wilgoci i lokalne burze. Burz frontowych do połowy czerwca będzie niewiele. Dominować mają burze wewnątrzmasowe powstające na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej. Prognozowanie burz termicznych jest trudne, gdyż ich rozwój jest uzależniony od lokalnego ukształtowania terenu, jak i też rozkładu wilgotności w pionowym przekroju troposfery. Są one dużo bardziej punktowe niż burze tworzące się na przedfrontowych strefach konwergencji wiatru, czy też na frontach atmosferycznych.

W nadchodzącym tygodniu w wielu regionach Polski spodziewamy się przeważnie lokalnych burz, które tworzyć mają się od godzin południowych, a szczyt swojej aktywności osiągać będą w godzinach popołudniowych. Będą to przeważnie pojedyncze komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. W godzinach wieczornych na skutek słabnącej operacji słonecznej atmosfera będzie się stabilizować i burze mają zanikać, ale niektóre nieliczne komórki konwekcyjne mogą generować wyładowań atmosferyczne także po zachodzie słońca.

Pogoda. Opadów będzie niewiele, a jeśli się zdarzą, to tylko punktowo o charakterze konwekcyjnym

Przez wiele dni przeważający obszar Polski będzie cieszył się bezchmurną i bezopadową aurą. Miejscami tylko zakłócą spokój słabe burze. Sprawdzamy również prognozę akumulacji opadów do 16 czerwca 2021 w oparciu o modele ECMWF i GFS. Widzimy, że pomimo dominacji pola podwyższonego ciśnienia, okresami zdarzą się opady. Będzie jednak ich mniej niż w latach ubiegłych i mają oscylować poniżej normy wieloletniej. Najwięcej opadów o charakterze konwekcyjnym spodziewamy się wschodzie, południu i okresami zachodzie. Najrzadziej ma padać na północy kraju.

Najmniej opadów na okres od 6.06.2021 do 16.06.2021 prognozuje model europejskie ECMWF. Według niego najwięcej deszczu spadnie na południu kraju. Inaczej przedstawia się na omawiany okres prognoza modelu amerykańskiego GFS.

Opady 16 czerwca 2021.

Wiele wskazuje, że do połowy czerwca więcej opadów wystąpi we wschodniej połowie kraju. Okresami większe opady konwekcyjne możliwe są na południu i zachodzie. Modele numeryczne nie prognozują opadów wielkoskalowych. Dominować mają mocno rozproszone opady konwekcyjne, które w półroczu ciepłym charakteryzują się dużą lokalnością. Niejednokrotnie zdarza się tak, że przez 1-2 miejscowości przejdzie burza, natomiast 5-10 km dalej świeci słońce. Dlatego w tej sytuacji zaleca się śledzenie danych radarowych i detektorów wyładowań, które obrazują, gdzie pada, bądź grzmi.

Opady do 16 czerwca 2021.

Pogoda. Optymistyczne prognozy CFS i GFS

Na sam koniec sprawdzimy prognozy anomalii tygodniowych w oparciu o model CFS i wiązki modelu GFS. Dostrzegamy, że przed nami ciepły okres synoptyczny w okresie od 5.06.2021 do 12.06.2021. Wtedy średnia anomalia temperatury za omawiany przedział czasowy powinna wyjść powyżej normy wieloletniej o nawet 2-3 stopnie.

Temperatura w normie wieloletniej, jak i też nieco powyżej omawianych wartości powinna utrzymać się na przełomie 2/3 dekady czerwca. Okresy ochłodzenia, jeśli zdarzą się w tym okresie, to będą krótkotrwałe. Często zdarzą się dni gorące, a sporadycznie i lokalne możliwe są dni upalne.

Temperatura do 19 czerwca 2021.

Temperatura w kolejnych tygodniach przeważnie powyżej normy wieloletniej

Prognoza wiązek na okres najbliższych 16 dni wskazuje nam na prawdopodobny trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie. Dostrzegamy, że temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Niewielkie ochłodzenie jest prawdopodobne w okolicach połowy czerwca, ale prognoza ta może ulec jeszcze zmianie. Następnie często docierać mają do nas cieplejsze masy powietrza. Wygląda na to, że czerwiec w skali miesięcznej przyniesie przełamanie trendu ujemnej anomalii temperatury, która panuje od początku roku.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres najbliższych 16 dni dla Poznania. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala charakteryzować masy powietrza, które napływają nad dany obszar.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres najbliższych 16 dni dla Warszawy. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala charakteryzować masy powietrza, które napływają nad dany obszar. Dni gorące oraz upalne są całkiem prawdopodobne na przełomie 2 i 3 dekady czerwca.

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de