16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Upał za kilka dni dotrze do Polski. Ogromna fala upałów ponad 50 stopni w czerwcu 2021

Pogoda. Silny upał na Świecie. Gorąco również w Polsce

Nadszedł czerwiec, a wraz z nim silne upały w wielu regionach Świata. Przykładowo, Bliski Wschód zmaga się z falą upałów, gdzie codziennie termometry wskazują ponad 50 stopni. Po upale jaki odnotowaliśmy w maju w Małopolsce, temperatury w pierwszych dniach czerwca nie przekraczają 30 stopni. Sytuacja ta zmieni się w najbliższych dniach, gdyż w Europie robi się również gorąco. W niektórych regionach na kontynencie upał sięgnie nawet 42 stopni. W Polsce również liczymy na kilka upalnych dni w najbliższym czasie. Zapraszam do wpisu pełnego wysokich temperatur, lata i upałów.

Upał w Europie. Gdzie najgoręcej?

Zacznijmy od Europy, gdzie na południu dni robią się już naprawdę gorące. Najwyższe wartości temperatury na początku czerwca notujemy na Półwyspie Iberyjskim. Z początkiem nadchodzącego tygodnia upał na południu Hiszpanii, czy Portugalii sięgał będzie 36 stopni Celsjusza. Lokalnie temperatury będą jeszcze wyższe i jestem przekonany, że w najbliższych dniach w Hiszpanii będę miejsca, w których termometry wskażą 40 stopni w cieniu.

Upał w Hiszpanii

Upał powoli pojawiać zaczyna się w Grecji i na zachodzie Turcji. W tych regionach również jest już ponad 30 stopni w cieniu. Gorące masy powietrza z każdym dniem obejmowały będą swym zasięgiem coraz większe obszary Europy. Już w połowie tygodnia upalnie zrobi się również we Włoszech, czy na południu Francji. Naprawdę gorąco w całej Europie zrobi się wraz z nadejściem kolejnego weekendu. Praktycznie wszędzie na nizinach (na południe od Bałtyku) temperatury przekraczały będą 25 stopni Celsjusza. Na południu Europy upał panował będzie w najlepsze. Po weekendzie 12-13 do Europy Centralnej ma dotrzeć chwilowe ochłodzenie. Modele numeryczne widzą silne upały na wschodzie kontynentu w okolicach 20 czerwca. W tym okresie w Rosji południowej, czy na Ukrainie temperatury sięgać mogą 35 stopni Celsjusza. Podobny upał panować ma po dwudziestym w pasie od Portugalii do Francji.

Niszcząca fala upałów na Bliskim Wschodzie

Podczas, gdy szukam wysokich temperatur w Europie są całkiem blisko nad regiony, gdzie temperatury są ekstremalnie wysokie. Upiekło mi się, gdyż w Dubaju na wycieczce byłem około miesiąca temu. Wtedy to jeszcze “było chłodno”, gdyż temperatury powietrza sięgały 37-39 stopni. Obecnie na Półwyspie Arabskim praktycznie każdego dnia upał jest koszmarny. Termometry w cieniu pokazują powyżej 50 stopni Celsjusza. Tak silny upał pojawi się nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Fala silnych upałów obejmuje również Kuwejt, Arabię Saudyjską, czy Iran. Bardzo wysokie temperatury panują również w Afryce (co naturalne) i Indiach (źródło map)

Silny upał na Bliskim Wschodzie

Upał w Polsce. Kiedy ponad 30 w kraju?

Dobrze, opisałem silny upał na Bilskim Wschodzie. Analizowaliśmy również jakie temperatury w najbliższym czasie pojawią się w Europie. Wiemy, że ogólnie wszędzie jest lub zrobi się gorąco. Sprawdźmy zatem kiedy upałów spodziewać możemy się również w Polsce. Opisywał to Arek w pogodzie długoterminowej. Dziś zobaczymy, co zmieniło się w w wyliczeniach modeli numerycznych. Podczas, gdy prognozy na czerwiec były dość pesymistyczne jeszcze w maju, obecnie wygląda to dużo lepie. Anomalie temperatury na kolejne tygodnie czerwca wciąż są minimalnie dodatnie. W związku z tym wiele wskazuje na to, że czerwiec będzie miesiącem cieplejszym niż norma wieloletnia. Wróćmy jednak do wysokich temperatur w Polsce.

Modele numeryczne wycięły mi delikatnego psikusa. Zawsze staram się w swoich wpisach umieszczać mapy z najnowszymi, najbardziej aktualnymi wyliczeniami modeli numerycznych. Tymczasem GFS w porównaniu z wyliczeniami z wczoraj delikatnie obniżył prognozowane temperatury dla Polski w najbliższych dniach. Jednak jestem przekonany, że kolejne aktualizacje przywrócą dla Polski temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Pojawi się upał. Postaram się przybliżyć kiedy.

Najbliższe dni przyniosą bardzo wysokie temperatury w Polsce. Upał raczej się nie pojawi, lecz na zachodzie kraju będzie gorąco z temperaturą powyżej 26 stopni Celsjusza. Warto dodać, że praktycznie każdego dnia nadchodzącego tygodnia w kraju pojawiały będą się burze. Lokalnie, przy wysokich temperaturach powietrza burze mogą być groźne. Tutaj jednak zajmijmy się temperaturą, gdyż szukamy upałów w Polsce w czerwcu. Jeszcze wczoraj modele widziały czerwcowy upał w Polsce w weekend 12-13 czerwca. Obecnie przyszły weekend widziany jest przez GFS jako chłodniejszy, a dopiero po weekendzie znów zrobi się gorąco w Polsce. Pamiętajmy, jest to prognoza na tydzień w przód. Jestem pewien, że model jeszcze powróci do poprzednich, przez kilka dni stabilnych wyliczeń i pierwszych upałów spodziewam się właśnie pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Gorąco, ale czy upalnie?

Upał w Polsce w połowie czerwca

Tak jak wspomniałem, GFS w obecnej aktualizacji obniżył maksymalne wartości temperatury dla Polski na kolejne dni. Jednak nadal widać dni takie jak ten powyżej, gdzie temperatura lokalnie z pewnością przekroczy 30 stopni Celsjusza. Nie chcę pisać dokładnie gdzie w najbliższym czasie zrobi się upalnie. Pewnym jest, że czekają nas gorące dni. Równie pewne jest, że najgorętsze masy powietrza docierały będą na zachód Polski. I to właśnie na zachodzie kraju spodziewam się upałów w drugiej dekadzie czerwca. Nie będzie to fala upałów tak silna jak w innych częściach Europy, czy na Bliskim Wschodzie. Jednak kilka dni z rzędu z temperaturą powyżej 30 stopni jest bardzo prawdopodobne.