Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów powyżej 50 stopni. Wiemy kiedy upał pojawi się w Europie i Polsce

Silny upał ponad 50 stopni


Lato to mój ulubiony okres w pogodzie. Uwielbiam wysokie temperatury powietrza. Upał mi nie straszny, a jeśli jeszcze wieczorem pojawiają się niegroźne, lecz mocno aktywne elektrycznie burze? To moim zdaniem coś najwspanialszego w pogodzie. Stąd też nadchodzi dobry dla mnie czas. Aura przynosi nam wysokie temperatury. Upał jest już blisko Polski, a ja z chęcią aktywnie spędzam wolny czas na powietrzu. Zapraszam na wpis, w którym będzie dużo o upałach zarówno w naszym regionie, jak i innych zakątkach Świata. Jest o czym pisać, gdyż są na Świecie regiony, gdzie upały są wręcz mordercze.

Potężny upał powyżej 50 stopni

Pisałem o tym w poprzednim wpisie o fali upałów na Bliskim Wschodzie. Jednak temperatury w tym regionie są tak wysokie, że muszę wspomnieć o nich również dziś. W pasie od Afryki, przez Bliski Wschód po Indie upał przekracza 50 stopni Celsjusza.

Upał w wielu regionach Świata

Najgoręcej jest na Półwyspie Arabskim, gdzie temperatury w cieniu dochodzą do 52 stopni Celsjusza. Tak wysokie wartości temperatury notujemy między innymi w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Gorąco jest również w Iranie, czy Pakistanie. Oczywiście, tak silny upał w regionie nie jest wielkim zaskoczeniem dla jego mieszkańców. Jednak na nas, Europejczykach temperatury powyżej 50 stopni robię olbrzymie wrażenie.

Coraz goręcej w Europie

Oczywiście, upał ponad 50 stopni w Europie byłby zapowiadany przez media (przez nas również) jako apokalipsa i koniec Świata. Tak gorąco w Europie nie będzie, lecz czerwiec przynosi znaczne wzrosty temperatury. Temperatury zrobiły się letnie, a będzie jeszcze cieplej. Już niedługo upał rozleje się po wielu regionach naszego kontynentu. Jak to mam w zwyczaju, najlepiej zaobserwować to na animacji prognozy temperatury na najbliższe kilkanaście dni. Widać tu jak upał i wysokie temperatury ogarniają coraz większy obszar Europy. Źródło map dla animacji tutaj.

Na animacji widać, że fala upałów w najbliższych dniach trwała będzie wciąż na Półwyspie Iberyjskim. Temperatura na południu Hiszpanii osiągała będzie w tym tygodniu ponad 40 stopni. Tak silny upał pojawi się między innymi w Sevilli. Gorące masy powietrza po weekendzie zaczną obejmować również regiony na północ kontynentu. Jeszcze w pierwszej dekadzie czerwca upał wystąpi choćby we Francji, czy Włoszech. Po 10 czerwca upalnie zrobi się również na Bałkanach. Jednak prawdziwie gorące dni przyjdą do Europy w okolicach weekendu 12-13 czerwca. Bardzo gorąco zrobi się również w Europie Centralnej, dlatego w kolejnych akapitach zajmę się już temperaturą w naszym regionie i w Polsce.

Gorąco w Polsce. Pojawi się upał?

Przenieśmy się do naszego regionu, bo modele coraz śmielej prognozują upał w czerwcu również w Polsce. Jeśli sytuacja nie zmieni się i prognozy potwierdzą się, to od wspomnianego, przyszłego weekendu możemy mieć kilkudniową falę upałów w kraju.

Upał w Polsce po 13 czerwca

Pierwszym dniem, podczas którego zrobi się upalnie jest wg. modelu GFS poniedziałek 14 czerwca. Wtedy to na zachodzie kraju termometry pokazać mogą nawet 32 stopnie Celsjusza. Kolejne dni to napływ zwrotnikowych mas powietrza również do innych regionów Polski. Gorąco i upalnie zrobi się praktycznie wszędzie. Nie będzie w kraju (na nizinach) miejsc, gdzie słupki rtęci nie przekroczą 25 stopni Celsjusza. W wielu miejscach Polski pojawi się upał. Sytuacja ta wg. wyliczeń modeli zmienić ma się w okolicach 20 czerwca. Wtedy to do kraju spływać zaczęłoby chłodniejsze powietrze morskie. Upał już ma nie występować, a temperatury „wrócą” do przyjemnie letnich. Poniżej prognoza temperatury na 19 czerwca 2021.

Widać tu również niższe temperatury na południu kraju. Świadczyć to może o tym, że model widzi w tych regionach zachmurzenie i opady ciągłe. Jednak nie przykładałbym dużej wagi do dokładnej prognozy temperatury na okolice 20 czerwca. To za ponad dwa tygodnie i modele z pewnością jeszcze skorygują swoje wyliczenia. Faktem jest, że w Polsce z każdym dniem robiło będzie się cieplej. W przyszły weekend zrobi się wręcz gorąco, a nad kraj nadciągnie prawdopodobnie upał. Fala upałów nie będzie bardzo długa, jednak kilkudniowy okres z temperaturą powyżej 30 stopni jest w Polsce bardzo możliwy między dwunastym, a dwudziestym dniem miesiąca.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk