Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczący upał do 52 stopni. Fala gorąca zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy pojawi się upał

Upał w Europie, gorąco w Polsce


Od kilku dni pogoda pokazuje, że lato jest coraz bliżej również w Polsce. Nie zmienia się także fakt, że w części regionów Świata trwa niszcząca fala upałów, a temperatura sięga tam ponad 50 stopni. We wpisie zajmę się również analizą temperatury na najbliższy okres dla Europy i Polski. Zapraszam więc do wpisu, w którym słowo upał będzie bohaterem. Jako zobligowany fan wysokich temperatur postaram się poszukać ich w prognozach również dla Polski.

Niszcząca fala upałów

Na początek jednak kilka zdań na temat najbardziej upalnego zakątka Świata. Otóż pierwsze dni czerwca, niezmiennie przynoszą upał powyżej 50 stopni na Bliskim Wschodzie. Właściwie to obszar ekstremalnie silnej fali upałów rozciąga się od Afryki, przez Bliski Wschód, po Indie. W najcieplejszym momencie dnia temperatury w wymienionych regionach przekraczają 50 stopni Celsjusza. Ta niszczący i ekstremalna fala upałów trwa już od kilku tygodni i prognozy długoterminowe nie wskazują, by w najbliższym czasie sytuacja z upałem miała się zmienić na lepsze. Pamiętajmy o tej fali upałów planując choćby spontaniczny wyjazd do Dubaju, czy katarskiego Doha. Poniżej prognoza temperatury dla regionu wg. GFS na jutro 5 czerwca (źródło mapy). Obrazek ten można by kopiować na kolejne dni, gdyż fala upałów trwała tam będzie do końca zakresu modelu, a pewnie znacznie dłużej.

Silny upał 50 stopni na Świecie

Upał panuje również w Europie

No dobrze, wiemy że silna fala upałów nawiedza obecnie między innymi bliski wschód. Sprawdźmy więc co czeka nas w najbliższym czasie w Europie. Jeśli chcecie zapoznać się ze świeżą prognozą pogody na lato, to przypominam, że została ona opublikowana u nas w dniu wczorajszym. W nadchodzący weekend upał pojawi się tylko w Hiszpanii. Inne regiony również cieszą się ciepłą, letnią aurą, jednak upalnie będzie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Bardzo ciepło będzie w pasie Europy od Włoch, po zachód Polski. Tutaj temperatury w niedzielę 6 czerwca przekraczały będą 25 stopni Celsjusza.

Upał tylko na Półwyspie Iberyjskim

Z każdym dniem czerwca robiło będzie się cieplej. Gorące masy powietrza z południa będą napływały nad coraz rozleglejszy obszar kontynentu. W okolicach weekendu 12-13 czerwca gorąco będzie niemal w całej Europie, a temperatury przekraczały będą 25 stopni w zdecydowanej większości krajów kontynentu. Na mapach temperatury widać, że po wspomnianym weekendzie do Europy Centralnej nadejdzie ochłodzenie. Jednak nie zapominajmy. To prognozy długoterminowe, a one pokazują trend w pogodzie. A trend jest taki, że w pierwszej połowie czerwca w Europie robiło będzie się coraz cieplej, a w wielu regionach wręcz gorąco.

Fala upałów trwała będzie w Hiszpanii i Portugalii. W kolejnych dniach do miejsc z upałem w Europie dołączą Grecja, czy Włochy. Widać więc, że lato nadchodzi nad nasz kontynent coraz większymi krokami. Cieszę się, że obecna sytuacja pandemiczna lekko odpuściła. Pozwoli to wielu rodzinom udać się na tak utęskniony wypoczynek w ukochane miejsca. Pogoda w tym przeszkadzać w pierwszej części czerwca na pewno nie będzie. Dla turystów, którzy zechcą spędzić jednak czas w Polsce, sprawdźmy jakie temperatury czekają nas w kraju.

Gorąco w Polsce. Szanse na upał

Przypomnijmy, o upale w naszej części Świata mówić możemy, gdy słupki rtęci przekraczają 30 stopni. Gorąco jest już powyżej 25 stopni. I to właśnie chyba w stronę gorąca, ale nie upałów mówić możemy w kontekście temperatury w najbliższych dniach. Zdecydowanie najlepiej jest zaprezentować temperaturę na najbliższy okres w formie animacji.

Na animacji widać praktycznie same dobre wiadomości. Miłośnicy wysokich temperatur będą zachwyceni. Już dziś będzie gorąco w Polsce Zachodniej. Podobnie będzie w weekend, gdzie na zachodzie słupki rtęci dobiją do 25-26 stopni. Praktycznie cały przyszły tydzień przyniesie nam wysokie temperatury w Polsce. Upał jeszcze się nie pojawi, jednak szanse na upalne dni pojawią się w weekend 12-13 czerwca. W sobotę i niedzielę w wielu miejscach kraju prognozuje się temperatury na poziomie 28 stopni Celsjusza. Przy takiej prognozie nie można wykluczyć, że w kraju pojawi się upał, czyli termometry przekroczą magiczne 30 stopni. Obecne prognozy widzą ochłodzenie po wspomnianym weekendzie 12-13 czerwca. Dobrze obrazuje to prognoza temperatury nad Polską na wtorek 15 czerwca.

Temperatury w Polsce

Widać tu, że gorące powietrze wypchnięte zostaje na wschód. Poza nasze granice kraju. Ta wymiana mas powietrza na chłodniejsze przynieść może dynamiczną pogodę i burze w Polsce. O tym oczywiście pisali będziemy bliżej opisywanego terminu. Na ten moment wiedzmy, że ochłodzenie wg. modeli będzie krótkotrwałe, a po dwóch dniach, w okolicach 15go gorąco, a może nawet upał wrócą do Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk