Pogoda długoterminowa na całe lato 2021 z IMGW, CFS oraz ECMWF i Met Office. Temperatura przeważnie w normie, upał głównie na południu. Okresami gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na okres od czerwca 2021 do sierpnia 2021 dla Polski. Sprawdzimy najnowsze prognozy długoterminowe w oparciu o modele europejskie i amerykańskie. Temperatura ma być na ogół w normie wieloletniej. Upały przeważnie na południu kraju. Okresami spodziewamy się silnych burz, które miejscami spowodują duże szkody.

Pogoda. Czerwiec prawdopodobnie w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej

Według IMGW-PIB średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na północy kraju może być chłodniej i bardziej mokro, tam możliwa średnia temperatura w normie i suma opadów powyżej normy.

Prognoza średniej temperatury i opadów na czerwiec 2021 dla Polski

Pogoda długoterminowa w czerwcu 2021.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2021 r.

Pogoda. Temperatura na czerwiec 2021

Głównie dominować mają obszary wysokiego ciśnienia

Według modelu CFS w czerwcu 2021 dominować ma pogoda wyżowa. Skutkować będzie to duża ilością słońca w Polsce. Najnowsza prognoza amerykańskiego modelu klimatycznego rożni się od tej z IMGW, sugerując opady poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021.

Bardzo dobrze widzimy, że ilość opadów może być poniżej normy wieloletniej w skali miesięcznej. Miejmy jednak na uwadze, że poszczególne tygodnie mogą przynieść opady w normie i powyżej normy wieloletniej. Modele numeryczne sugerują, że dominować będą opady konwekcyjne, które charakteryzują się dużą nierównomiernością względem opadów wielkoskalowych. Konwekcyjne dominują one przeważnie w półroczu ciepłym.

Opady poniżej normy w czerwcu 2021.

CFS sugeruje, że na przeważającym obszarze Polski czerwiec powinien przynieść temperaturę w normie wieloletniej. Prawdopodobnie temperatura lekko poniżej normy nie sprawdzi się dla zachodniej i wschodniej części kraju. Widzimy jednak, że amerykański model klimatyczny sugeruje temperaturę powyżej normy na północy.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021.

Sprawdzamy również wstępna prognozę temperatury anomalii miesięcznej na cały czerwiec 2021 według ECMWF. Zastrzegamy jednak, że nie pojawiła się jeszcze nowa prognoza na pierwszy miesiąc lata. Poniżej ukazana prognoza jest inicjowana warunkami brzegowymi z przełomu kwietnia i czerwca. Najprawdopodobniej będzie to miesiąc ciepły z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. W kolejnych dniach zaktualizujemy prognozę miesięczną w oparciu o świeże dane z modeli na szósty miesiąc roku.

Pogoda na czerwiec temperatura 2021.

Podobnie jak CFS, ECMWF sygnalizuje opady poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jedynie na zachodzie mogą być w normie wieloletniej. W kolejnych dniach przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany.

Pogoda. Anomalia opadów na czerwiec 2021

Lipiec z temperaturą prawdopodobnie w normie wieloletniej

IMGW informuje, że w lipcu na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu Polski, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa średnia temperatura powyżej normy i suma opadów poniżej normy.

Prognoza średniej temperatury i opadów na lipiec 2021 dla Polski

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lipca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na lipiec 2021 r.

Pogoda w lipcu 2021.

Patrzymy teraz prognozę na lipiec 2021 według CFS. Widzimy wyraźnie, że temperatura powinna być na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południu, gdzie najczęściej zdarzą się dni gorące, a nawet upał. Względem lat ubiegłych upałów będzie mniej, ale mają się zdarzać.

Pogoda. Anomalia miesięczna do lipca 2021.

Wstępna prognoza opadów jest mocno zróżnicowana dla Polski na lipiec 2021. Traktujmy ją orientacyjnie, gdyż może ulec zmianie. Na przeważającym obszarze naszego kraju w skali miesięcznej może być to miesiąc suchy. Prawdopodobnie na wschodzie, południowym-wschodzie opady będą w normie, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej. Poczekajmy jednak na kolejne odsłony modeli europejskich oraz amerykańskich, gdyż prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

Opady w lipcu 2021.

Następnie poddamy analizie wstępne prognozy na lipiec 2021 w oparciu o model ECMWF. Na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Podobnie tak jak CFS, europejski model sugeruje, że najcieplej będzie w dzielnicach południowych, a na północy kraju temperatura może być najchłodniej z temperaturą w normie wieloletniej.

Pogoda na lipiec 2021.

Prognoza opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Na przeważającym obszarze Polski opady mogą być poniżej normy wieloletniej, co sugeruje dominacje na ogół słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia. Na zachodzie w normie wieloletniej. Prosimy mieć jednak na uwadze, że to są to wartości uśrednione, a poszczególne tygodnie mogą się okazać wilgotne i burzowe.

Pogoda w lipcu 2021.

Pogoda. Sierpień z większą dynamiką w pogodzie

W sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na południowym wschodzie średnia temperatura może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na krańcach północno-wschodnich możliwa suma opadów powyżej normy – informuje IMGW-PIB.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury i opadów na sierpień 2021 dla Polski

Pogoda na sierpień 2021.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla sierpnia z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na sierpień 2021 r.

Pogoda na  sierpień 2021.

Nieco mniej optymistycznie wygląda wstępna prognoza na sierpień 2021 w oparciu o model CFS. Na przeważającym obszarze Polski widzimy temperaturę w skali miesięcznej w normie wieloletniej, a na zachodzie miejscami poniżej normy. Miejscami mogą być to wartości powyżej normy wieloletniej. Szczególnie w południowej części kraju, gdzie najczęściej wystąpią dni gorące, a nawet upalne.

Orientacyjna prognoza na sierpień 2021.

Możliwa dominacja niżowej pogody

Spoglądamy na orientacyjną prognozę anomalii ciśnienia na sierpień 2021 dla Polski. Dostrzegamy, że możemy znaleźć się przeważnie pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, skutkując dużą dynamiką w pogodzie i silnymi burzami. Szczególnie frontowymi. Pod koniec lata w naszej części Europy prawdopodobne jest wystąpienie kilku incydentów burzowych o umiarkowanym/dużym natężeniu, powodując miejscami spore szkody. Oprócz opadów konwekcyjnych, w sierpniu częściej niż w czerwcu i lipcu mogą wystąpić na większym obszarze opady wielkoskalowe.

Anomalia miesięczna na sierpień 2021.

Niewykluczone, że będzie to miesiąc wilgotny. Ilość opadów ma kształtować się w normie wieloletniej, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej w wielu regionach. To sugeruje nam wstępnie wilgotny, burzowy i umiarkowanie ciepły, okresami upalny sierpień.

Pogoda. Opady w czerwcu 2021.

Sierpień może okazać się najcieplejszy na południu Polski

Analizujemy prognozę na sierpień 2021 pod kątem anomalii temperatury według modelu ECMWF. Najcieplej według europejskiego modelu może być na południu kraju, gdzie najczęściej może dotrzeć gorące, upalne powietrze zwrotnikowe. Tam też potencjalne dni gorące, upalne mogą utrzymać się najdłużej. W tym samym czasie na północy kraju może być chłodniej. Temperatura może kształtować się w normie wieloletniej.

Temperatura w sierpniu 2021.

Sprawdzamy dodatkowo prognozę anomalii opadów na sierpień. Ilość opadów w wielu regionach może kształtować się w normie wieloletniej. Jedynie najmniej padać ma na południu. Jest to odmienna prognoza od tych, które widzieliśmy powyżej, gdyż CFS i IMGW sugerują opady w normie i powyżej normy. Może to wynikać z innych danych brzegowych modeli, odmiennych równań opisujących stan atmosfery, a nawet brania pod uwagę innego okresu klimatologicznego. W kolejnych dniach przewidywana jest aktualizacja modelu ECMWF na kolejne tygodnie i miesiące.

Pogoda. Opady w sierpniu 2021.

Pogoda. Brytyjskie Met Office wskazuje na lato w normie wieloletniej

Modeluj probabilistyczne wskazują na poniższych grafikach uśredniony trend pod kątem temperatury na czerwiec, lipiec i sierpień dla naszej części Europy. Met Office wskazuje, że będzie to najprawdopodobniej lato w normie wieloletniej, a prawdopodobieństwo długich chłodów jest niskie.

Nie będzie to bardzo wilgotne lato. W skali 3 miesięcznej ilość opadów ma być w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany w kolejnych aktualizacjach modeli liczonych w Met Office.

Na sam koniec patrzymy na uśrednione prognozy anomalii temperatury na okres od czerwca do sierpnia. Widzimy wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna oscylować lekko powyżej normy wieloletniej. Jedynie na zachodzie prawdopodobnie w normie wieloletniej.

Pogoda na lato 2021.

CFS sygnalizuje, że ilość opadów w lecie powinna mieścić się w normie wieloletniej. Pojawiają się miejscami obszary na mapie z opadami powyżej normy. Szczególnie na północy i południowym-wschodzie. Na ten moment szczególnie wilgotny i deszczowy zapowiada się sierpień, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem prognostycznym.

Pogoda. Anomalia na czerwiec-sierpień.

Powyższa prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie trendu w pogodzie na kilka miesięcy do przodu nie jest możliwe. Okresami spodziewamy się zjawisk ekstremalnych na obszarze Polski. Głównie o charakterze burzowym.