Pogoda długoterminowa na okres od czerwca 2021 do sierpnia 2021 dla Polski. Sprawdzimy najnowsze prognozy długoterminowe w oparciu o modele europejskie i amerykańskie. Temperatura ma być na ogół w normie wieloletniej. Upały przeważnie na południu kraju. Okresami spodziewamy się silnych burz, które miejscami spowodują duże szkody.
Pogoda. Czerwiec prawdopodobnie w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej
Według IMGW-PIB średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na północy kraju może być chłodniej i bardziej mokro, tam możliwa średnia temperatura w normie i suma opadów powyżej normy.
Prognoza średniej temperatury i opadów na czerwiec 2021 dla Polski
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2021 r.
Głównie dominować mają obszary wysokiego ciśnienia
Według modelu CFS w czerwcu 2021 dominować ma pogoda wyżowa. Skutkować będzie to duża ilością słońca w Polsce. Najnowsza prognoza amerykańskiego modelu klimatycznego rożni się od tej z IMGW, sugerując opady poniżej normy wieloletniej.
Bardzo dobrze widzimy, że ilość opadów może być poniżej normy wieloletniej w skali miesięcznej. Miejmy jednak na uwadze, że poszczególne tygodnie mogą przynieść opady w normie i powyżej normy wieloletniej. Modele numeryczne sugerują, że dominować będą opady konwekcyjne, które charakteryzują się dużą nierównomiernością względem opadów wielkoskalowych. Konwekcyjne dominują one przeważnie w półroczu ciepłym.
CFS sugeruje, że na przeważającym obszarze Polski czerwiec powinien przynieść temperaturę w normie wieloletniej. Prawdopodobnie temperatura lekko poniżej normy nie sprawdzi się dla zachodniej i wschodniej części kraju. Widzimy jednak, że amerykański model klimatyczny sugeruje temperaturę powyżej normy na północy.
Sprawdzamy również wstępna prognozę temperatury anomalii miesięcznej na cały czerwiec 2021 według ECMWF. Zastrzegamy jednak, że nie pojawiła się jeszcze nowa prognoza na pierwszy miesiąc lata. Poniżej ukazana prognoza jest inicjowana warunkami brzegowymi z przełomu kwietnia i czerwca. Najprawdopodobniej będzie to miesiąc ciepły z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. W kolejnych dniach zaktualizujemy prognozę miesięczną w oparciu o świeże dane z modeli na szósty miesiąc roku.
Podobnie jak CFS, ECMWF sygnalizuje opady poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jedynie na zachodzie mogą być w normie wieloletniej. W kolejnych dniach przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany.
Lipiec z temperaturą prawdopodobnie w normie wieloletniej
IMGW informuje, że w lipcu na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu Polski, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa średnia temperatura powyżej normy i suma opadów poniżej normy.
Prognoza średniej temperatury i opadów na lipiec 2021 dla Polski
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lipca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na lipiec 2021 r.
Patrzymy teraz prognozę na lipiec 2021 według CFS. Widzimy wyraźnie, że temperatura powinna być na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południu, gdzie najczęściej zdarzą się dni gorące, a nawet upał. Względem lat ubiegłych upałów będzie mniej, ale mają się zdarzać.
Wstępna prognoza opadów jest mocno zróżnicowana dla Polski na lipiec 2021. Traktujmy ją orientacyjnie, gdyż może ulec zmianie. Na przeważającym obszarze naszego kraju w skali miesięcznej może być to miesiąc suchy. Prawdopodobnie na wschodzie, południowym-wschodzie opady będą w normie, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej. Poczekajmy jednak na kolejne odsłony modeli europejskich oraz amerykańskich, gdyż prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.
Następnie poddamy analizie wstępne prognozy na lipiec 2021 w oparciu o model ECMWF. Na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Podobnie tak jak CFS, europejski model sugeruje, że najcieplej będzie w dzielnicach południowych, a na północy kraju temperatura może być najchłodniej z temperaturą w normie wieloletniej.
Prognoza opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Na przeważającym obszarze Polski opady mogą być poniżej normy wieloletniej, co sugeruje dominacje na ogół słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia. Na zachodzie w normie wieloletniej. Prosimy mieć jednak na uwadze, że to są to wartości uśrednione, a poszczególne tygodnie mogą się okazać wilgotne i burzowe.
Pogoda. Sierpień z większą dynamiką w pogodzie
W sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na południowym wschodzie średnia temperatura może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. Na krańcach północno-wschodnich możliwa suma opadów powyżej normy – informuje IMGW-PIB.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury i opadów na sierpień 2021 dla Polski
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla sierpnia z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na sierpień 2021 r.
Nieco mniej optymistycznie wygląda wstępna prognoza na sierpień 2021 w oparciu o model CFS. Na przeważającym obszarze Polski widzimy temperaturę w skali miesięcznej w normie wieloletniej, a na zachodzie miejscami poniżej normy. Miejscami mogą być to wartości powyżej normy wieloletniej. Szczególnie w południowej części kraju, gdzie najczęściej wystąpią dni gorące, a nawet upalne.
Możliwa dominacja niżowej pogody
Spoglądamy na orientacyjną prognozę anomalii ciśnienia na sierpień 2021 dla Polski. Dostrzegamy, że możemy znaleźć się przeważnie pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, skutkując dużą dynamiką w pogodzie i silnymi burzami. Szczególnie frontowymi. Pod koniec lata w naszej części Europy prawdopodobne jest wystąpienie kilku incydentów burzowych o umiarkowanym/dużym natężeniu, powodując miejscami spore szkody. Oprócz opadów konwekcyjnych, w sierpniu częściej niż w czerwcu i lipcu mogą wystąpić na większym obszarze opady wielkoskalowe.
Niewykluczone, że będzie to miesiąc wilgotny. Ilość opadów ma kształtować się w normie wieloletniej, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej w wielu regionach. To sugeruje nam wstępnie wilgotny, burzowy i umiarkowanie ciepły, okresami upalny sierpień.
Sierpień może okazać się najcieplejszy na południu Polski
Analizujemy prognozę na sierpień 2021 pod kątem anomalii temperatury według modelu ECMWF. Najcieplej według europejskiego modelu może być na południu kraju, gdzie najczęściej może dotrzeć gorące, upalne powietrze zwrotnikowe. Tam też potencjalne dni gorące, upalne mogą utrzymać się najdłużej. W tym samym czasie na północy kraju może być chłodniej. Temperatura może kształtować się w normie wieloletniej.
Sprawdzamy dodatkowo prognozę anomalii opadów na sierpień. Ilość opadów w wielu regionach może kształtować się w normie wieloletniej. Jedynie najmniej padać ma na południu. Jest to odmienna prognoza od tych, które widzieliśmy powyżej, gdyż CFS i IMGW sugerują opady w normie i powyżej normy. Może to wynikać z innych danych brzegowych modeli, odmiennych równań opisujących stan atmosfery, a nawet brania pod uwagę innego okresu klimatologicznego. W kolejnych dniach przewidywana jest aktualizacja modelu ECMWF na kolejne tygodnie i miesiące.
Pogoda. Brytyjskie Met Office wskazuje na lato w normie wieloletniej
Modeluj probabilistyczne wskazują na poniższych grafikach uśredniony trend pod kątem temperatury na czerwiec, lipiec i sierpień dla naszej części Europy. Met Office wskazuje, że będzie to najprawdopodobniej lato w normie wieloletniej, a prawdopodobieństwo długich chłodów jest niskie.
Nie będzie to bardzo wilgotne lato. W skali 3 miesięcznej ilość opadów ma być w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany w kolejnych aktualizacjach modeli liczonych w Met Office.
Na sam koniec patrzymy na uśrednione prognozy anomalii temperatury na okres od czerwca do sierpnia. Widzimy wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna oscylować lekko powyżej normy wieloletniej. Jedynie na zachodzie prawdopodobnie w normie wieloletniej.
CFS sygnalizuje, że ilość opadów w lecie powinna mieścić się w normie wieloletniej. Pojawiają się miejscami obszary na mapie z opadami powyżej normy. Szczególnie na północy i południowym-wschodzie. Na ten moment szczególnie wilgotny i deszczowy zapowiada się sierpień, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem prognostycznym.
Powyższa prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie trendu w pogodzie na kilka miesięcy do przodu nie jest możliwe. Okresami spodziewamy się zjawisk ekstremalnych na obszarze Polski. Głównie o charakterze burzowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na całe lato 2021 z IMGW, CFS oraz ECMWF i Met Office. Temperatura przeważnie w normie, upał głównie na południu. Okresami gwałtowne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.