Pogoda. Nadchodzą gorące dni. Sprawdź, czy fala upałów uderzy w Polsce w czerwcu

Nie wiem, jak Wy, ale my z Arkiem jesteśmy spragnieni letnich temperatur (o wieczornych burzach nie wspominając). Wiele wskazuje na to, że nadchodzi ocieplenie. Czy nadejdzie fala upałów, to sprawdzimy w dalszej części wpisu. Pewne jest jednak, że już niedługo zrobi się gorąco w Polsce. Zapraszam więc na wpis o zdecydowanie pozytywnym wydźwięku dotyczącym pogody w Polsce.

Potężna fala upałów na Bliskim Wschodzie

Zanim jednak przejdziemy do sprawdzenia prognozy temperatur dla naszego regionu, muszę wspomnieć o niesamowicie wysokich temperaturach w innym regionie Świata. O silnej fali upałów na Bliskim Wschodzie pisałem już kilka dni temu. Bardzo wysokie temperatury utrzymują się jednak cały czas w regionie. Poniżej prognoza temperatury wg. GFS na dzisiejszy dzień (źródło mapy).

Widać wyraźnie, że silny upał utrzymuje się wciąż w Arabii Saudyjskiej, ZEA, Kuwejcie, czy Bahrajnie. Temperatury w wymienionych krajach przekraczają 50 stopni Celsjusza w cieniu. To temperatury niszczący, groźne dla zdrowia i życia ludzkiego. Prognozy jednoznacznie wskazują, że ta silna fala upałów utrzymywała będzie się w regionie przez następne tygodnie. Wróćmy jednak do Europy

Lato rozgości się w Europie. Coraz wyższe temperatury powietrza

Końcówka maja i początek czerwca przynoszą coraz wyższe temperatury w Europie. O fali upałów mówić jeszcze za bardzo nie możemy, przynajmniej w kontekście większego obszaru na kontynencie. Jak to mam w zwyczaju, spójrzmy na animację temperatury na poziomie 2 metrów dla Europy na pierwszą połowę czerwca.

Widać tu, że już w pierwszych dniach czerwca wysokie temperatury zawitają na południe kontynentu. Upał występował będzie przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim. Wysokie temperatury występowały będą również we Włoszech. Jednak o fali upałów będziemy mogli mówić wyłącznie w kontekście Hiszpanii, czy Portugalii. W pierwszej dekadzie czerwca na południu Hiszpanii słupki rtęci wskazywały będą nawet 40 stopni powyżej zera.

Z każdym dniem gorące masy powietrza rozprzestrzeniały będą się dalej na północ Europy. Bardzo ciepło zrobi się we Francji, na Węgrzech i w Rumunii. W pierwszej dekadzie czerwca upał omijał będzie jeszcze Europę Centralną. Jednak już w drugiej dekadzie miesiąca temperatura ponad 30 stopni będzie notowana choćby u naszych zachodnich sąsiadów.

Kiedy upał pojawi się w Polsce?

Jesteśmy portalem o pogodzie, więc piszemy o pogodzie na całym Świecie i w Europie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że Was najbardziej interesują prognozy pogody dla naszego kraju. Sprawdźmy więc, czy jest w czerwcu szansa na falę upałów w Polsce. Na wstępie tego akapitu zaznaczyć muszę, że prognozy na okres czasowy powyżej 10-12 dni obarczone są sporym błędem. Pokazują jednak pewien trend w pogodzie. A ten trend jeśli chodzi o temperatury w Polsce jest zdecydowanie wzrostowy.

Pierwsze dni czerwca upływały nam będą pod znakiem temperatur powyżej 20 stopni. W okolicach 20 będzie na wschodzie kraju, a cieplej, nawet do 26 stopni na krańcach Polski Zachodniej. Sytuacja ta zmieni się w okolicach 10 czerwca, gdy cieplejsze masy powietrza napłyną również na wschód kraju. W całej Polsce pod koniec pierwszej dekady czerwca termometry wskazywały będą w okolicach 25 kresek.

Upał w Polsce, czerwiec

Naprawdę gorąco zrobi się w Polsce po 15 czerwca. To już końcówka zasięgu modelu numerycznego, jednak wiele wskazuje na to, że od zachodu napłynie do nas jeszcze cieplejsze powietrze. Na zachodzie kraju w okolicach 17 czerwca pojawić może się upał. Gorąco, w okolicach 25 stopni również na wschodzie. Pamiętajmy jednak, że to pogoda długoterminowa. Nie koniecznie musi mieć pokrycie w rzeczywistości co do dnia. Niestety, nie posiadamy danych na kolejne dni czerwca. Prognozy długoterminowe wciąż nie mają jednak dla nas bardzo pozytywnych informacji. Temperatura w czerwcu utrzymywała będzie delikatnie poniżej normy wieloletniej. Oznacza to, że długotrwałej fali upałów w czerwcu raczej bym się nie spodziewał. Jednak pewnym jest, że czerwiec w większości dni przyniesie nam fajne, letnie wartości temperatury. O przymrozkach w Polsce pisać z pewnością już nie będziemy. Na zakończenie zachęcam do zapoznania się z świeżym wpisem dotyczącym pogody na 5 dni dla Polski. Sprawdzamy tam co w pogodzie wydarzy się w rozpoczęty dziś długi weekend.