Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na całe lato 2021. Będą upały, nocne tropikalne i silne burze oraz temperatura często powyżej normy wieloletniej w Polsce

Pogoda na lato 2021


Pogoda długoterminowa na lato 2021. Będą upały, silne burze i temperatura często powyżej normy wieloletniej w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy z CFS, ECMWF oraz Met Office.

Pogoda długoterminowa na okres od czerwca 2021 do września 2021 dla Polski. Przeglądamy najnowsze długoterminowe prognozy w oparciu o modele europejskie i amerykańskie. Temperatura ma być na ogół w normie, a często nawet powyżej normy wieloletniej. Upały przeważnie na południu i zachodzie kraju. Okresami spodziewamy się silnych burz, które miejscami spowodują duże szkody.

Pogoda długoterminowa. Czerwiec z temperaturą powyżej normy wieloletniej

Wiele wskazuje, że po bardzo chłodnej wiośnie, początek meteorologiczna lata przyniósł zmianę trendu w pogodzie. Temperatura jest przeważnie w normie i powyżej normy wieloletniej. Okresy chłodu zdarzają się, ale są na ogół krótkotrwale. Przed nami pierwsza w tym roku fala upałów. Upał pojawi się już jutro na zachodzie, ale kulminacja upalnej aury przypadnie na weekend i początek przyszłego tygodnia. Następnie może nadejść ochłodzenie, ale może być ono krótkotrwałe. Kilka dni upalnych zdarzyć może się jeszcze na przełomie czerwca i lipca.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.06.2021 do 26.06.2021 według modelu GFS. Najcieplej będzie na zachodzie, północy i centrum, nieco chłodniej na południu i wschodzie naszego kraju. Temperatura w zachodniej części kraju może wzrosnąć do wartości na poziomie 36°C/37°C. Zdarzą się też w weekend noce tropikalne, gdy temperatura nie będzie spadać poniżej 20°C.

Pogoda. Temperatura maksymalna na 10 dni

Termiczne lato będzie w pełni w najbliższych 10 dniach. Średnia dobowa na zachodzie wyniesie nawet 24°C/25°C W centrum na poziomie 22°C, nieco chłodniej na południu i wschodzie na poziomie 19°C/21°C. Mogą być to wartości zaniżone przez model GFS o 1°C/3°C.

Pogoda. Średnia dobowa na 10 dni.

Pogoda. Do końca czerwca nie widać drastycznego ochłodzenia

Wiele wskazuje, że pod względem opadów czerwiec zapisze się jako miesiąc suchy. To zasługa dominacji pól podwyższonego ciśnienia. Opadów jest na ogół niewiele, a jeśli występują, to głównie o charakterze konwekcyjnym. Opady burzowe możliwe w nadchodzący weekend na zachodzie i północy, a gdzieniegdzie także południu kraju. Najprawdopodobniej w poniedziałek od zachodu wkroczy front z opadami i kolejnymi burzami. We wtorek opady konwekcyjne możliwe są w niemal całym kraju, a natężenie burz będzie mocno zróżnicowane. Dużo wskazuje, że większa ilość opadów przypadnie na trzecią dekadę czerwca, gdy może pojawić się więcej burz. Prognozowane są przeważnie opady powyżej normy wieloletniej na obszarze praktycznie całej Polski. Jedynie na północy w normie wieloletniej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 16.06.2021 do 23.06.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda w czerwcu 2021

Spodziewana średnia anomalia temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na okres od 23.06.2021 do 30.06.2021 według modelu CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Ciepły koniec czerwca 2021

Pogoda. Pojawi się więcej opadów i burz w trzeciej dekadzie miesiąca

Prognozowana anomalia opadów w okresie od 16.06.2021 do 23.06.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Na zachodzie kraju będą to opady przeważnie w normie wieloletniej. Jedynie na Pomorzu Zachodnim i częściowo Ziemi Lubuskiej lekko powyżej normy. Na wschodzie będzie to na ogół suchy okres synoptyczny z uwagi na dominacje wyżu nad Europą Wschodnią. Szansa na zmianę warunków pogodowych dopiero w kolejnych dniach 3 dekady czerwca.

Opady 2/3 dekada czerwca 2021

Analizujemy następnie mapę, która ukazuje opady powyżej normy wieloletniej w okresie od 23.06.2021 do 30.06.2021 według CFS. Będą to głównie opady o charakterze konwekcyjnym, czyli burzowe. Okresami gwałtowne i miejscami powodujące duże szkody.

Opady koniec czerwca 2021

Pogoda. Lipiec ciepły, okresami gorący, a nawet upalny

Dokonujemy analizy prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być w normie wieloletniej. Dłuższe okresy gorąca prawdopodobne są zwłaszcza na południu i w centrum oraz zachodzie kraju. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, zatem poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 6.06.2021 do 15.06.2021.

Lipiec wedlug CFS

Wyliczenia anomalii opadów są najsłabszym elementem prognoz długoterminowych. Widzimy, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej, bądź w normie. Tylko na południu, wschodzie, oraz południowym-wschodzie powyżej normy wieloletniej. Należy jednak podkreślić, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Sugeruje to nam okresowe silne burze, które mogą przynosić obfite opady deszczu. Rzadziej zdarzą się opady wielkoskalowe.

Pogoda w lipcu 2021.

Pogoda. ECMWF prognozuje miesiąc bardzo ciepły

Następnie sprawdzamy anomalię temperatury według ECMWF na lipiec 2021 dla Polski. W wielu regionach naszego kraju wylicza on skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej i zachodniej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, powodując dni gorące, a nawet upały. Na północy kraju może być niewiele chłodniej z temperaturą nieco powyżej normy przez dłuższy okres czasu.

Pogoda. Pogoda w lipcu 2021

Pogoda. Ciepły, okresami upalny sierpień. Będą również silne burze

Wiele wskazuje, że w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010, a miejscami również powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie i powyżej normy normy wieloletniej. Najmniej deszczu modele prognozują na północy kraju.

Wstępna prognoza na sierpień 2021. Możemy spodziewać się zmian trendu w anomalii miesięcznej według CFS.

Pogoda na sierpień 2021.

Pod koniec lata w naszej części Europy prawdopodobne jest wystąpienie kilku incydentów burzowych o umiarkowanym/ dużym natężeniu, powodując miejscami spore szkody. Oprócz opadów konwekcyjnych, w sierpniu częściej niż w czerwcu i lipcu mogą wystąpić na większym obszarze opady wielkoskalowe.

Orientacyjna prognoza anomalii opadów na sierpień 2021 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda na sierpień 2021.

Pogoda długoterminowa. ECMWF bardzo ciepły na sierpień 2021

Na przeważającym obszarze Polski widzimy temperaturę powyżej normy wieloletniej, a na zachodzie i centrum miejscami znacznie powyżej normy. Szczególnie w południowej i zachodniej części kraju, gdzie najczęściej wystąpią dni gorące, a nawet upalne.

Pogoda w sierpniu 2021

Pogoda długoterminowa. Brytyjskie Met Office wskazuje na lato w normie wieloletniej

Modeluj probabilistyczne wskazują na poniższych grafikach uśredniony trend pod kątem temperatury na lipiec, sierpień i wrzesień dla naszej części Europy. Met Office wskazuje, że będzie to najprawdopodobniej lato w normie wieloletniej, a prawdopodobieństwo długich chłodów jest niskie. Często doświadczymy temperatury powyżej normy wieloletniej.

Pogoda na lipiec, sierpień i wrzesień 2021

Ciepły wrzesień według ECMWF

Wrzesień może okazać się miesiącem bardzo ciepłym. Z temperaturą przeważnie w normie według CFS. Jeszcze cieplejszy jest ECMWF, który prognozuje wrzesień jako miesiąc powyżej normy termicznej. Opady mogą być w normie wieloletniej. Aktywność burzowa może być niższa niż w lipcu czy sierpniu.

Pogoda we wrześniu 2021

Powyższa prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie trendu w pogodzie na kilka miesięcy do przodu nie jest możliwe. Okresami spodziewamy się zjawisk ekstremalnych na obszarze Polski. Głównie o charakterze burzowym.