Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Nawet 31°C. Krótki upał w prognozach. Okresami burze z gradem w Polsce

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda długoterminowa. Będzie nawet 31°C. Upał blisko Polski. Okresami wystąpią burze z gradem, które miejscami spowodują szkody. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne na kolejne tygodnie w oparciu o modele ICON, GFS, GEFS, jak i też ECMWF oraz CFS.

Pogoda. Początek czerwca z silnym ociepleniem. Nadeszło meteorologiczne i termiczne lato

Po bardzo chłodnym maju, początek czerwca przyniósł zapowiadane ocieplenie. Należy wspomnieć, że model ECMWF, jak i też CFS miał problem z określeniem skali ocieplenia na kilka dni przed jego nadejściem. Najbliżej prawdy był tym razem model amerykański CFS, jak i też GEFS. Zdecydowanie gorzej poradził sobie model europejski.

Już 1 czerwca do zachodniej części kraju nadeszło termiczne lato. W kolejnych dniach na coraz większym obszarze Polski zaczęło robić się cieplej. Średnia dobowa temperatura przekroczyła 15°C. Najwyższe temperatury notowane są od kilku dni na zachodzie, natomiast najniższe na wschodzie i południu.

Temperatura maksymalna 1 czerwca 2021 na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Wizualizacja: J. Lewandowski, ogimet.com

Temperatura 1 czerwca 2021.

Jeszcze cieplej zrobiło się 2 czerwca 2021, gdy na zachodzie i północy prawie wystąpił dzień gorący. Przypomnijmy w Polsce jest to przedział od 25°C/29°C. Dzień upalny od 30°C. Obserwowaliśmy wyraźny w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Jeszcze niższe wartości zaobserwowano w południowej części kraju. Szczególnie w obszarach podgórskich i górskich.

Temperatura 2 czerwca 2021.

3 czerwca 2021 odnotowano na zachodzie pierwszy raz od dłuższego czasu dzień gorący. Na stacji IMGW-PIB w Słubicach dopiero wystąpił dzień gorący. Pierwszy raz od 11 maja 2021. Na pozostałym obszarze kraju było ciepło. Temperatura w tym dniu oscylowała w okolicach normy wieloletniej na wschodzie, północnym-wschodzie

Temperatura 3 czerwca 2021

Jeszcze cieplej zrobiło się w piątek, gdy na przeważającym obszarze Polski temperatura przekroczyła 23°C/24°C. Dzień gorący odnotowano miejscami na południu, południowym-zachodzie, zachodzie i północnym-zachodzie. Najchłodniej było na Ziemi Lubuskiej, jak i też na obszarach podgórskich Polski południowej.

Temperatura maksymalna 4 czerwca 2021.

Gwałtowne burze przeszły w sobotę nad Polską

Sobota ponownie przyniosła w Polsce dzień gorący. Na oficjalnych stacjach IMGW-PIB temperatura wzrosła powyżej 25°C. Tak wysokie wartości odnotowano na zachodzie, poludniowym-zachodzie. Najchłodniej było miejscami na północnym-zachodzie i wschodzie kraju. Szczególnie na południu, centrum i wschodzie występowały dziś burze. Najgroźniejsza burza przeszła dziś przez woj. małopolskie, gdzie dane radarowe i fotografie wykonane przez Internautów wskazują, że zaobserwowano superkomórkę burzową. O pewnym prawdopodobieństwie wystąpienia jej dziś wspominaliśmy w naszej porannej prognozie. Na jej trasie zaobserwowano opady gradu powyżej 2-3 cm, silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu, które spowodowały podtopienia. Spore szkody odnotowano szczególnie w powiecie limanowskim i bocheńskim.

Temperatura 5 cerwca 2021.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1692627444262581&id=400116393513699

Anomalia temperatury nareszcie zmieniła się na dodatnią

Spójrzmy teraz na anomalię temperatury powietrza odnotowaną w okresie od 1.06.2021 do 4.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że zmianie uległ trend anomalii temperatury. Po długim okresach chłodu, początek meteorologicznego lata przyniósł zmianę warunków pogodowych. Znaleźliśmy się pod wpływem rozległego wyżu, w obrębie którego zalegała masa polarno-kontynentalna, która wygrzała się na północy i wschodzie kontynentu. Dlatego z każdym dniem w naszej części Europy obserwowano coraz wyższe temperatury. Opadów na początku czerwca jest niewiele, a jeśli zdarzają się to tylko punktowe związane z konwekcją. Burze bywają też groźne, o czym przekonali się dziś m.in mieszkańcy Małopolski. Burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego trudno precyzyjnie wskazać powiaty, które są zagrożone. W tej sytuacji zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i informacje z sieci detektorów wyładowań oraz zdjęcia satelitarne.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.06.2021 do 4.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

https://www.facebook.com/adi6661990/posts/10220280632077954

Patrzymy również na średnią temperaturę powietrza w okresie od 1.06.2021 do 4.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że na zachodzie, centrum, północy i wschodzie zapanowało termiczne lato. Chłodniej w tym samym czasie na południu Polski, gdzie wartości są lekko poniżej termicznego lata.

Pogoda. Średnia temperatura powietrza do 4 czerwca 2021.

Dni gorące, a nawet krótki upał w kolejnych dniach

Wiele wskazuje, że w kolejnych dniach temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Widzimy to bardzo dobrze na mapach anomalii temperatury na okres od 5.06.2021 do 11.06.2021 dla Polski. Lekkie ochłodzenie jest prawdopodobne w okolicach 9-10 dnia miesiąca. Wtedy od zachodu wkroczyć może ochłodzenie związane z frontem chłodnym. Tuż za frontem może napłynąć chłodniejsza masa z zachodu. Mogą zdarzyć się także groźniejsze burze w wielu regionach Polski. W środę w zachodniej połowie kraju wartości mogą oscylować w okolicach normy wieloletniej. Na większym obszarze Polski temperatura może obniżyć się w czwartek. Wiele jednak wskazuje, że skala ochłodzenia nie będzie duża i temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekraczać będzie 20°C. Temperatura ponownie wzrośnie w okolicach weekendu. Całkiem prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu w naszej części Europy termometry wskażą od 24°C do 29°C. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że temperatura lokalnie na zachodzie osiągnie 30°C/31°C w klatce meteorologicznej.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 5.06.2021 do 11.06.2021 w oparciu o model ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020. Na dużą uwagę zasługuje prognozowaną średnia anomalia temperatury w okresie, która na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy wieloletniej.

Prognozowane uśrednione wartości anomalii temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g w okresie od 5.06.2021 do 12.06.2021 według CFS.

Pogoda. Średnie wartości anomalii do 12 czerwca 2021.

Pogoda. Termiczne lato utrzyma się w naszej części Europy

Drastycznego ochłodzenia nie widzimy w prognozach przynajmniej do połowy czerwca. Przez znaczną część czasu temperatura oscylować ma powyżej normy wieloletniej. Na zachodzie istnieje prawdopodobieństwo krótkiego upału. Jest to wyraźna zmiana w prognozach modeli numerycznych. Niewykluczone, że temperatura do połowy czerwca osiągnie 30°C również na południu kraju, ale tylko przez chwile. Na ten moment nic nie wskazuje, aby do Polski nadeszła fala upałów, ale dni gorące z temperaturą 25°C/29°C nie będą rzadkością. Musimy jednak spodziewać się lokalnych opadów konwekcyjnych, które są zmorą synoptyków, a ich precyzyjne prognozowanie jest trudne. Szczególnie w sytuacji występowania burz na lokalnych strefach zbieżności wiatru, bez współudziału frontów. O groźnych zjawiskach burzowych będziemy informować codziennie na łamach naszego portalu.

Interesująco wygląda średnia temperatura powietrza na okres najbliższych 10 dni. Miejmy na uwadze, że model GFS może te wartości nieco zaniżać. Na przeważającym obszarze Polski panować ma w dalszym ciągu termiczne lato. Na zachodzie średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 20°C. Chłodniej na południu w okolicach 17°C, a w centrum i na wschodzie od 16°C do 19°C.

Pogoda. Średnia dobowa na 10 dni.

Patrzymy również na prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza przez model GFS. Zaskoczenia większego nie ma. Tam, gdzie średnia dobowa temperatura w najbliższych 10 dniach ma być najwyższa, tam też możliwy krótki upał. Na zachodzie temperatura może wzrosnąć do 31°C. Prosimy mieć jednak na uwadze, że model amerykański GFS ma tendencje do zaniżania temperatury powietrza o około 2-4°C.

Maksymalna temperatura 10 dni.

Pogoda. Dominować będą pola słabogradientowe. Rzadko zdarzą się burze frontowe

Sprawdzamy również uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 10 dni. Widzimy, że przeważnie będziemy w polu podwyższonego ciśnienia. Nie oznacza to jednak braku opadów i burz. Te będą występować w najbliższych dniach, a nawet tygodniach. Szczególnie, tworząc się już od godzin wczesno południowych na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Rozproszone burze charakteryzujące się dużą punktowością zalecamy śledzić na danych radarowych i detektorach, gdzie obrazowane są komórki burzowe. Burz frontowych nie będzie wiele, ale mogą się zdarzyć. Często w słabogradientowych polach ciśnienia tworzy się konwekcja termiczna. Na ogół słabo zorganizowana ze względu na niewielki przepływ mas powietrza i słabe pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru.

Pogoda. Uśrednione wartości ciśnienia na 10 dni.

Pogoda. Wysoka temperatura w kolejnych tygodniach. Ochłodzenia, jeśli się zdarzą będą krótkie i niezbyt dotkliwe

Prognoza wiązek GFS na 16 dni nie wskazuje, aby nadeszło drastyczne ochłodzenie w kolejnych tygodniach. Jedynie w okolicach 14-16 dnia miesiąca temperatura może lekko obniżyć się poniżej normy wieloletniej. Jest to jednak bardzo odległa prognoza, która może ulec zmianie. Na ogół temperatura ma utrzymywać się przeważnie powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Nie zabraknie dni gorących, a okresami miejscami zdarzy się upał. Pojawiać będą się burze, które zakłócać mogą nam spokój szczególnie popołudniami i wieczorami.

Prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy. Powyżej 5-7 dni obserwujemy coraz większe rozbieżności w prognozach. Jest to cecha charakterystyczna prognoz numerycznych. Wiele jednak wskazuje, że na długie okresy chłodu, które prognozował ECMWF nie mamy co liczyć w czerwcu.

Prognoza wiązek temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na okres najbliższych 16 dni dla Warszawy.

Pogoda. Coraz wyższa temperatura

Już jutro opublikujemy najnowszą prognozę długoterminową na 16 dni, w której przedstawimy Państwu najnowszy trend w pogodzie na kolejne tygodnie w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Źródło grafik: meteomodel.pl, meteoprognoza.pl, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de, ogimet.com