Pogoda. W sobotę nasza część Europy jest obszarze podwyższonego ciśnienia. Za który odpowiedzialny jest rozległy wyż z centrami nad Bałtykiem i Skandynawią. Tylko na południowym zachodzie zaznacza się płytka zatoka niżu znad Niemiec, a w tym samym czasie na wschodzie pogodę kształtuje niż górny znad Białorusi i Ukrainy. Napływa powietrze polarne morskie, na północnym wschodzie chłodniejsze, na południowym zachodzie cieplejsze.
Pogoda. Najbardziej zorganizowana konwekcja na południu
Masa powietrza zalegająca w naszej części Europy będzie przeważnie słabo i umiarkowanie niestabilna. Przepływ mas powietrza ma być na ogół słaby. Dlatego warunki kinematyczne mają być przeważnie słabe. Aczkolwiek na skraju górnego niżu na wysokości 500 hPa obserwowany jest na mapach prognostycznych przyspieszony strumień przepływu od Pomorza po Karpaty Zachodnie. Spowoduje to właśnie w Karpatach Zachodnich wystąpienie ścinania wiatru 0-6 km nawet do 25 m/s a 0-3 km do 15 m/s, co może sprzyjać lepiej zorganizowanej konwekcji.
Górna zatoka niżowa widoczna w środkowych warstwach troposfery charakteryzująca się obniżoną temperaturą w środkowej troposferze. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej dojdzie do wystąpienia niestabilności powietrza, co skutkować ma rozwojem burz. Największy gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa (dochodzący do 0,75 K/100 m) jest prognozowany od Lubelszczyzny po Karpaty.
Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)
Przeważnie we wschodniej połowie Polski można spodziewać się słabych burz w postaci izolowanych komórek, jakie będą bardzo wolno się przemieszczać. Przeważnie z przepływem sterującym w środkowych i górnych warstwach troposfery.
Prognoza burz Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Pogoda. W czasie burz grad 2 cm i silne ulewy powodujące lokalne podtopienia
W czasie burz opady do 10-25 mm. Miejscami prawdopodobne są podtopienia. Ponadto porywy wiatru nie powinny przekroczyć 65-75 km/h. W górach i na obszarach podgórskich na skutek orograficznego wspomagania konwekcji możliwe jest więcej ośrodków burzowych.
Możliwy jest na południu Polski rozwój superkomórki burzowej, więc opady deszczu będą wtedy bardziej gwałtowne, a grad może dochodzić do 1-2 cm.
Zjawiska burzowe rozwijać mają się już od pierwszej części dnia. Pierwsze prawdopodobnie na wschodzie i południu. Burze będą przeważnie wolno przemieszczać się z północy na południe i południowy zachód, tylko na południu ich prędkość będzie zwiększona, a kierunek nieco odchylony na wschód, zatem miejscami możemy spodziewać się większych sum opadów.
Na zachodzie prawdopodobny kolejny dzień gorący
Prognozowana temperatura powietrza na sobotę według modelu ICON. Niewykluczony ponownie na zachodzie kraju dzień gorący z temperaturą powyżej 25°C.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Sobota przyniesie groźne burze z gradem i gorąc w Polsce. Niewykluczona superkomórka burzowa”
Możliwość komentowania została wyłączona.