13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Upał wdziera się do Europy. 40 stopni w cieniu. Czy jest szansa na upał w Polsce w maju?

Upał. Kiedy zrobi się ciepło w Polsce

Rano wypatrzyłem bardzo niepokojący fakt w wyliczeniach modelu GFS. Na wschód Europy w okolicach połowy maja miałaby wedrzeć się “bomba chłodu” z północny przynosząc nawet mróz i przymrozki. Szczegóły w tym wpisie. To jednak odległy termin, bądźmy dobrej myśli. Wróćmy do szukania upałów. W pierwszej kolejności popatrzymy gdzie na Świecie występuje obecnie upał. W kolejnym kroku poszukamy upałów w Europie. Na koniec wpisu przeanalizuję prognozy długoterminowe dla Polski. Sprawdzę, czy upał ma szanse pojawić się w Polsce jeszcze w pierwszej części maja. Zapraszam na raczej optymistyczny wpis dotyczący upału i wysokich temperatur.

Upał na Świecie. 45 w cieniu jest tam normą

Przegląd najgorętszych obecnie regionów zaczynamy od Bliskiego Wschodu. Tutaj niezmiennie temperatury wędrują w okolice 40 stopni Celsjusza przynosząc solidny upał.

Najgoręcej jest obecnie w Kuwejcie, i na pustyniach Arabii Saudyjskiej. Bardzo ciepło, powyżej 35 stopni Celsjusza jest obecnie w Katarze. Oczywiście potężne upały panują obecnie na kontynencie afrykańskim. W Sudanie, Egipcie czy Libii słupki rtęci dobijają do 45 kresek powyżej zera. Równie gorąco jest obecnie w Indiach. Nie tak dawno pisałem o rekordzie temperatury w Birmie. Obecnie temperatury w Indiach i regionie znów przynoszą potężny upał. Najwyższe temperatury panują na północy Indii, gdzie temperatury sięgają 45 stopni w cieniu. To już morderczy upał, który przynosić może uszczerbek na zdrowiu i życiu. Poniżej 10 najwyższych, oficjalnie odnotowanych temperatur w Indiach ostatniej dobry (źródło Ogimet)

Upał w Indiach.

Upał wdziera się do Europy od południa

Dobrze, do tej pory wpisu pisałem o upałach ekstremalnych. Temperaturach, które nie dotyczą naszej części Świata w maju. Przyjrzyjmy się jednak sytuacji na południu Europy. Tam upał dobija się z każdym dniem odważniej. Już od pierwszych dni maja upalnie zrobi się w Turcji, czy Grecji. Słupki rtęci 2 maja pokazywać będą w wymienionych krajach 32-34 stopnie powyżej zera.

Pierwsze upalne dni na południu Europy

Bardzo ciepło od pierwszych dni maja zrobi się również na południu Włoch i w krajach bałkańskich. Słupki rtęci na Bałkanach dobijały będą do 25-30 stopni Celsjusza. Na południu Włoch pojawi się upał, gdyż temperatury sięgać będą 32 kresek powyżej zera. Następnie w Europie Południowej nadejdzie kilkudniowe ochłodzenie (okolice 4-5 maja), po czym powrócą letnie, upalne temperatury.

Kiedy wysokie temperatury w Polsce?

Podczas, gdy mieszkańcy południa i południowego wschodu Europy już za kilka dni zmierzą się z upałem i wysoką temperaturą, w naszym regionie lata nie widać. Przed nami niezbyt ciepła majówka, a szans na naprawdę wyższe temperatury upatrywać należy w okresie 7-8 maja.

Wysoka anomalia temperatury nad Polską 7-8 maja.

Powyższa mapa to anomalia temperatury na wysokości barycznej 850 hPa (źródło wxcharts.com).Z mapy tej wynika, że w 7-8 nad południowe regiony Polski dotrze naprawdę ciepła masa powietrza z południowego zachodu kontynentu. Oznaczać to może znaczny wzrost temperatury przy powierzchni gruntu na południu kraju. Potwierdza to prognoza GFS temperatury na poziomie 2 metrów. Okazuje się, że 7 maja w Polsce Południowej słupki rtęci dotrzeć mogą do nawet 28 kresek. Książkowy upał jeszcze to nie jest, ale kto wie? Może napływ ciepłych mas powietrza na południe kraju będzie jeszcze silniejszy i doczekamy się pierwszego upału w Polsce w 2021 roku.

Dysponujemy wyliczeniami modelu GFS do połowy maja. Tak dalekie prognozy pogody obarczone są dużym błędem, więc nie bierzmy ostatnich zdań za pewnik w pogodzie. Pewnym jest, że majówka nie rozpieści nas wybuchem ciepła (choć lokalnie na południu może być 18-22 stopnie). Prawdopodobnie kolejne silniejsze ocieplenie wystąpi w kraju na koniec pierwsze dekady maja. Później modele numeryczne widzą dla naszego regionu spływ chłodniejszych mas powietrza. W okolicach połowy maja z północnego wschodu spłynąć ma w nasz region bardzo chłodne powietrze. Kto wie, poranne przymrozki 14-15 maja wcale nie są wykluczone. Jednak to jest wpis pozytywny, o wysokich temperaturach. O możliwym mrozie i przymrozkach w połowie maja (którego wszyscy mamy dość) pisałem tutaj.