UWAGA! Czwartek z groźną pogodą. Sprawdź, gdzie możliwa jest burza

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym, wielocentrycznym niżem znad zachodniej Europy i stacjonarnym układem wysokiego ciśnienia znad Rosji. Napływa do nas bardzo ciepła masa znad Morza Czarnego i Śródziemnego o cechach zwrotnikowych. Dodatkowo nad zachodnią połowę kraju nasuwa się zatoka wieloośrodkowego niżu wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym. Przed frontem prognozowana jest wyraźna zbieżność wiatru wspomagająca rozwój burz, dotyczy to jednak zachodniej połowy kraju. Na pozostałym obszarze Polski konwekcja rozwijać ma się na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy.

Szczególnie korzystne warunki do rozwoju burz będą dziś na zachodzie Polski, gdzie zaznaczy się wpływ zatoki niżowej i przedfrontowej konwergencji wiatru. Zjawiska burzowe rozwijać mają się w środowisku małych i umiarkowanych uskoków wiatru na poziomie od 10 m/s do 15 m/s w warstwie 0-6 km.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają pojedynczym komórkom burzowych, jak i też klastrom wielokomórkowym. Prognozowana jest duża zawartość wody opadowej na poziomie od 34 mm do 40 mm. Przepływ mas powietrza ma być niemal równoległy do strefy frontowej, dlatego nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, powodując dużą akumulacje opadu i podtopienia o lokalnym charakterze.

W tej części kraju najwięcej burz powstanie w godzinach popołudniowych oraz pod wieczór. Chmurom Cb towarzyszyć ma grad o średnicy od 1 cm do 3 cm, wiatr do 90 km/h. Lokalnie komórki burzowe tworzyć będą się w porze nocnej.

Nieco słabiej zorganizowane burze są prognozowane we wschodniej połowie kraju. Tutaj burze będą rozwijać się bez istotnego wspomagania na skalę synoptyczną, na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy. Przepływ mas powietrza ma być słaby, dlatego pionowe uskoki wiatru nie przyjmą dużych wartości. Kluczowym czynnikiem determinującym ilość burz na tym obszarze okaże się jednak siła lokalnych stref konwergencji wiatru i rozkład wilgotności na poszczególnych poziomach izobarycznych.

Tutaj również burze możliwe są zwłaszcza popołudniu i pod wieczór. Punktowo utrzymają się do pierwszej części nocy. W ciągu dnia możliwe są ulewne opady deszczu od 5 mm do 30 mm, grad do 2 cm i wiatr do 75 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.06.2019 r. godzina 12 UTC

Prognozowany obszar burz na czwartek według Polscy Łowy Burz – Skywarn Polska ważna do piątkowego poranka

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB), prognozowane lokalne burze

Prognozowany obszar burz według ESTOFEX na dzisiaj do piątkowego poranka

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl