Pogoda na czwartek. Nawet 31 stopni i lokalne groźne burze z gradem

W czwartek Polska znajdzie się między wyżem znad Rosji a rozległym układem niskiego ciśnienia znad zachodniej Europy. Dlatego docierać ma do nas w dalszym ciągu gorąco i dość wilgotne powietrze głównie z rejonów Morza Czarnego. Nad zachodnią część kraju zacznie nasuwać się zatoka atlantyckiego niżu wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, tam też prognozowane są najsilniejsze burze.

Najsilniejsze burze są prognozowane w środę w zachodniej połowie kraju. Na tym obszarze wyliczana jest umiarkowana oraz miejscami duża niestabilnośc powietrza. Występować ma na ogół słaby, umiarkowany przepływ mas powietrza, dlatego pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 m/s do 15 m/s. Na skalę synoptyczną zapewni wspomaganie zatoka niżowa oraz zbieżności wiatru z nią związane i nasuwający się powoli od zachodu front atmosferyczny z tendencją do falowania.

Warunki panujące w troposferze faworyzować mają głównie pojedyncze komórki burzowe, punktowo struktury wielokomórkowe. Wystąpi bardzo duża zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery, jaka przyjmie aż od 30 do 40 mm.

Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się na ogół wzdłuż linii frontu, co skutkować ma dużymi sumami opadów, prowadząc do zalań. Punktowo prawdopodobne opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm i wiatr od 70 km/h do 90 km/h.

Modele prognozują, że najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Miejscami utrzymają się w porze nocnej nieco, tracąc na intensywności.

Na pozostałym obszarze Polski burze będą słabo zorganizowane. Przeważnie tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, w strefie lokalnych warunków. Punktowo łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe.

Niektóre z nich zdolne będą do generowania opadów ulewnego deszczu w wysokości od 10 mm do 30 mm, punktowo, prowadząc do zalań. Prawdopodobny drobny grad o średnicy od 1 cm do 2 cm, suche warstwy powietrza sprzyjać mogą dynamicznemu schodzeniu prądów następujących, dlatego porywy wiatru prawdopodobnie osiągną od 60 km/h do 80 km/h

Najwięcej burz możliwych jest we wschodniej i częściowo centralnej części Polski. Chmur Cumulonimbus nie powinno zabraknąć także na obszarach podgórskich i górskich naszego kraju, czemu sprzyjać ma orografia terenu.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność burzowa na tym obszarze ma przypaść na popołudnie oraz wieczór. Pod wieczór na tym obszarze zjawiska burzowe mają słabnąć i zanikać.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB), prognozowane punktowe burze w Polsce

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na czwartek i noc z czwartku na piątek. Szczególnie groźnie może być popołudniu i pod wieczór na zachodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie konwekcyjnej z rana objął możliwością burz mniejszy obszar niż Polscy Łowcy Burz. Zgodnie jednak przewidują najsilniejsze burze na zachodzie. Prognoza ta ulec może nieco zmianie w porannej aktualizacji.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań poniżej.