23 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Wichura o sile huraganu już w Europie. W weekend wiatr uderzy w Polskę

Silny wiatr

Już dziś nad Europą przemieszcza się głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Wartość ciśnienia w jego centrum to zaledwie 975 hPa. W związku z tym dziś na zachodzie kontynentu mamy do czynienia z dużym gradientem barycznym. Tam gdzie spora różnica ciśnienia, tam też silnie wieje wiatr. Na zachodzie Europy mamy dziś prawdziwą wichurę. Po południu wiatr w wielu miejscach przekraczał będzie prędkość 100 km/h.

Wiatr w Europie

Wiatr o sile huraganu na zachodzie Europy

Najgorzej sytuacja wiatrowa wyglądała będzie dziś po południu i w pierwszej części nocy na południowym zachodzie Francji i północy Hiszpanii. Wichura przekraczająca 110 km/h spowoduje zniszczenia, a także wlewanie się morza w głąb lądu. Najgorzej sytuacja wyglądała będzie w miejscowościach nadmorskich południowej Zatoki Biskajskiej. Tam zniszczenia wiatrowe mogą być bardzo duże. Model ICON-EU prognozuje, że dziś wieczorem siła wiatru, która uderzy we wspomniany region sięgać może nawet 150 km/h ! To jest już wiatr, który niesie ze sobą huragan pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

Już od dzisiejszego popołudnia i nocy wiatr wzmagał będzie się również w Polsce. Oczywiście, w naszym kraju nie będzie aż tak niebezpiecznie niż na zachodzie Europy. Dziś siła wiatru w Polsce sięgać może 80 km/h. Znacznie gorzej sytuacja wiatrowa w kraju wyglądała będzie jutro i pojutrze.

Wiatr w Polsce sobota

Wichura w Polsce w sobotę i niedzielę

Sobota przyniesie wietrzną pogodę w całym kraju. Na nizinach wiało będzie z prędkością 80 km/h. Bardzo silny wiatr spodziewany jest w górach i na terenach podgórskich Polski. Wysoko w górach siła wiatru sięgać może 130 km/h. Nie wykluczone jest, że w sobotę i niedzielę w Polsce pojawi się wiatr halny. Jest to ciepły, suchy i często bardzo silny wiatr wiejący w górach z kierunków południowych.

Strefa silnego wiatru w niedzielę przesuwała będzie się na wschód. W niedzielne popołudnie wichura w Polsce ograniczy się już wyłącznie do dzielnic wschodnich. Wiatr na wschodzie kraju w niedziele osiągać może 70-80 km/h. Dobrą informacją jest, że wraz z silnym wiatrem z południa nad Polskę napłynie bardzo ciepłe powietrze. Przyniesie to temperatury na poziomie 25-26 stopni w niedzielę i poniedziałek.