Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszcząca wichura w Polsce. Coraz więcej opadów śniegu, możliwe kolejne burze



W niedzielę Polska dostała się pod wpływ układu niskiego ciśnienia, który rozwinął się na froncie polarnym. Jego trajektoria przebiegała z zachodu na wschód i wczoraj pod wieczór wkroczył od do Polski. Centrum niżu jest już poza krajem, ale dalej mocno wieje za sprawą dużego gradientu ciśnienia po południowo-zachodniej stronie niżu.

Niespokojna noc za nami. Szczególnie groźnie było na południu Polski, gdzie porywy wiatru przekroczyły 100 km/h. O wichurze informowaliśmy we wpisach poniżej.

Niż opuścił Polskę, w tylnej części jego spływa zimne powietrze

Nasz kraj jest obecnie w strefie frontu okluzji związanej z niżem ulokowanym na terytorium Białorusi. Główna fala wiatru przemieściła się już nad Podkarpacie. Mocno wieje również na Lubelszczyźnie. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognoza opadów na dzień 11 marca 2019 r. godzina 4 czasu lokalnego. Opady śniegu przemieszczają się na południowy-wschód, wkrótce obejmą wschodnią część Polski.
Rano opady śniegu występować mają m.in na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie oraz Małopolsce i Podkarpaciu.

Najsilniejsza część wichury przesunęła się nad Podkarpacie

Znad Małopolski wichura przemieściła się na Podkarpacie. Porywy wiatru punktowo mogą przekroczyć 100 km/h.


Prognoza porywów wiatru na godzinę 5 czasu lokalnego 11 marca. Model ICON.
Prognozowane porywy wiatru na terytorium Polski przez model ICON na dzień 11 marca 2019 r. godzina 6 czasu lokalnego. Najgroźniej będzie na Podkarpaciu, tam porywy wiatru osiągać mogą dalej ponad 100 km/h. Wietrznie, ale nieco mniej będzie również na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie.
Wichura zacznie stopniowo opuszczać Polskę w dniu 11 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego
Główna fala wiatru z Polski powinna wyjść po 7 rano. Wietrznie zwłaszcza na wschodzie i południu będzie przez działy dzień, ale nie aż tak.

Miejsca, gdzie w Polsce już pada śnieg

Dane ze stacji synoptycznych IMGW-PIB z godziny 4 czasu lokalnego.
Porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach IMGW-PIB w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Według danych pomiarowych z godziny 5 czasu lokalnego najsilniejsza część wichury przesunęła się nad wschodnią Małopolskę, jak i też Podkarpacie. Na lotniskowej stacji IMGW zanotowano poryw 100 km/h.

Dynamiczny poniedziałek, kolejne opady mieszane, możliwe burze

W poniedziałek pogoda w Polsce będzie dynamiczna. Prognozowane są opady pochodzenia konwekcyjnego w sporej części kraju. W różnej postaci. W chłodnej masie powietrza, która charakteryzować ma się podwyższoną niestabilnością formować będą się chmury Cumulonimbus. Nie zabraknie opadów deszczu ze śniegiem, lokalnie mokrego śniegu i krupy śnieżnej, może padać także grad. Punktowo prawdopodobne są pojedyncze wyładowania atmosferyczne z najbardziej rozbudowanych chmur Cb. Największe ryzyko wyładowań jest na południu Polski, ale także w województwie lubelskim, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Prognoza pogody według IMGW-PIB na poniedziałek. Takie wartości na termometrach możliwe są w najcieplejszym momencie dnia dzisiaj.

Pogoda na 16 dni pod adresem poniżej

Położenie opadów i burz w linku