Niszcząca wichura już nad Polską. Porywy wiatru przekraczają 100 km/h, wystąpiły burze i pada śnieg

Niebezpieczną sytuacje pogodową mamy od kilku dni. Polska dostaje się pod wpływ wtórnych układów niskiego ciśnienia, które rozwijają się na polarnym froncie atmosferycznym. Ich dalszej intensyfikacji sprzyja wysoko-troposferycznych prąd strumieniowy. Jest to trzecia fala wiatru, którą najbardziej odczuwają mieszkańcy Polski południowej.

Wczoraj na froncie polarnym doszło do zafalowania, które szybko przekształciło się dynamicznie rozwijający się układ niskiego ciśnienia, korzystając z dodatniej adwekcji wirowości zaburzenie falowe szybko zaczęło się pogłębiać i przekształciło się w dość głęboki niż baryczny z własnym systemem frontów atmosferycznych. Obecnie centrum niżu barycznego lokuje się nad północno-wschodnią Lubelszczyzną i opuszcza Polską. Zwłaszcza po południowo-zachodniej stronie występuje bardzo duży gradient baryczny, co sprzyja silnemu wiatru z gradientu. Dodatkowo obserwowane były burze.

Archiwalna już prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 10.03.2019 r. godzina 12 UTC. Widoczne zaburzenie falowe przekształcające się na froncie polarnym w niż baryczny, który następnie wygenerował swój własny system frontów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10 marca godzina 12 UTC. Widoczny pogłębiający się baryczny w rejonie Krajów Beneluksu z własnym systemem frontów atmosferycznych zmierzającym w stronę Polski.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 11.03.2019 r. godzina 1 czasu lokalnego. Widoczny niż z systemem frontów atmosferycznych nad Polską, w tylnej części rozpoczyna się spływ dużo chłodniejszego powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Dane pomiarowe z godziny 2 w nocy czasu lokalnego

Położenie niżu barycznego na godzinę 2 czasu lokalnego. Ciśnienie w centrum układu niżowego spadło do 991 hPa. Są to rzadko spotykane wartości ciśnienia w centrum niżu nad Polską.


Dane z w wybranych stacji IMGW z najsilniejszymi porywami wiatru. W Raciborzu porywy wiatru dochodziły do 30 m/s, czyli 108 km/h przy średniej prędkości wiatru 20 m/s. Dane meteomodel.pl ze stacji IMGW-PIB


Porywy z ostatniego czasu, przekraczające 95 km/h:
1. Jodłownik 113 km/h
2. Oświęcim 112 km/h
3. Racibórz 109 km/h
4. Kraków – Balice 109 km/h (średni 80km/h!)
5. Jodłownik 106 km/h
6. Inwałd 104 km/h
7. Głubczyce 100 km/h
8. Bielsko – Biała 99 km/h
O 2:30 w Krakowie na lotnisku poryw 109 km/h. Wiatr stopniowo słabnie w tej części Polski, miejscami w Małopolsce mogło zawiać ponad 110 km/h. Główna fala wiatru przemieszcza się w kierunku Podkarpacia.
W tylnej części niżu rozpoczęła się adwekcja chłodu, dlatego opady w Polsce zaczęły przechodzić w śnieg i z północy przesuwają się na południe.
Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, produkt CMAX. Widoczna jest główna strefa opadów nad centralną Polską i konwekcja na południu i północy kraju. Burze pojawiły się m.in w Małopolsce i na północy kraju.
Wyładowania zarejestrowano niedawno m.in w okolicach Krakowa, jak i też na północy Polski.

Wiatr zacznie słabnąć nad ranem

Główna fala wiatru przemieszcza się południową częścią Polski. Silnie wieje i wiać będzie także na wschodzie.

Prędkość porywów wiatru według modelu ICON dla Polski na dzień 11.03.2019 r. godzina 3 czasu lokalnego. Na południu porywy mogą przekraczać 110 km/h.
Wichura szczególnie odczuwalna ma być w najbliższych godzinach na Śląsku, ale także w Małopolsce i Podkarpaciu. Nieco słabiej ma wiać na Ziemi Świętokrzyskiej i w lubelskim. Prognoza porywów wiatru na dzień 11 marca godzina 4 czasu lokalnego, model ICON
Nad ranem główna fala wiatru przemieści się nad Podkarpacie, tam porywy mogą przekraczać 110 km/h poza obszarami górskimi.
Wichura opuści Polskę około godziny 7 czasu lokalnego, ale istotnie nasilona prędkość wiatru utrzyma się przez cały poniedziałek. Szkody poczynione przez wichurę na południu mogą być bardzo duże.

W poniedziałek nad Polską nie zabraknie opadów konwekcyjnych, możliwe są następne burze wewnątrzmasowe o czym więcej piszemy pod adresem poniżej.

3 komentarze do “Niszcząca wichura już nad Polską. Porywy wiatru przekraczają 100 km/h, wystąpiły burze i pada śnieg”

Dodaj komentarz