Wichura przeszła przez Polskę. Prędkość wiatru przekroczyła 155 km/h. Cyklon Diethelm spowodował załamanie pogody i przyniósł burze

Wichura pojawiła się w Polsce. Prędkość wiatru przekroczyła 155 km/h. Cyklon Diethelm wpłynął na pogodę i przyniósł burze. Wiatr jednak okazał się słabszy, niż to jeszcze kilka dni temu sugerowały modele numeryczne z różnych ośrodków meteorologicznych.

Wichura w Polsce. Huraganowy wiatr na Śnieżce

Marzec jest miesiącem przejściowym, kiedy to często obserwujemy dużą dynamikę w pogodzie. W tym roku trzeci miesiąc roku charakteryzuje się niżowym wzorcem pogodowym, dlatego też aura ulega szybkim i dynamicznym zmianom. Często przez Polskę przechodzą głębsze zatoki niżowe, jak i też strefy frontowe z opadami i burzami. Wczoraj na wschód wychodził cyklon o imieniu Diethelm, który spowodował wichurę. Na nizinach najsilniej wiało ubiegłej doby oraz z soboty na niedzielę. Jednak istotnie zwiększona prędkość wiatru odczuwaliśmy również w ostatni dzień weekendu. Klasycznie najsilniejszy wiatr pojawił się na Śnieżce, gdzie anemometry IMGW zmierzyły ponad 155 km/h. Początek tego roku obfituje w wichury, lecz są na szczęście słabsze niż w lutym ubiegłego roku i nie powodują tak dużych strat materialnych. Pojawiły się dziś również lokalne burze śnieżne z silnym wiatrem na północy i północnym wschodzie.

Burze śnieżna nad Polską, 12 marca 2023, dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań

Burze nad Polską

Przeczytaj też: Upał na południu. Ponad 31 stopni w cieniu. Wiosna w Polsce w nadchodzącym tygodniu. Temperatury ostro do góry

Maksymalne porywy wiatru zanotowane na głównych stacjach synoptycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, 11 marca 2023 w Polsce

wichura w kraju
Wichura w Polsce tylko lokalnie

Wichura najsilniejsza była w górach. Wiało ponad 150 km/h

Minionej doby najsilniej wiało w południowej części naszego kraju, ale i miejscami na północy kraju dochodziły do 50-72 km/h. Poza górami w sobotę najsilniej wiało w Raciborzu, gdzie wiatromierz umieszczony na maszcie 10 m zmierzył 79 km/h. W Rzeszowie 76 km/h, natomiast we Wrocławiu 72 km/h. Na pozostałym obszarze poza obszarami górskimi wiało przeważnie poniżej progu wichury, nie stanowiąc w ten sposób istotnego zagrożenia. Na Śnieżce zmierzono 155,5 km/h, na drugim miejscu znalazła się druga stacja wysokogórska położona na Kasprowym Wierchu, gdzie odnotowano 83 km/h. Po południowej i południowo zachodniej stronie niżu występował duży gradient baryczny, dodatkowo przepływ napędzał prąd strumieniowy. Huraganowe porywy wiatru na szczycie Karkonoszy były spowodowane tzw. dolno-troposferycznym prądem strumieniowym.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone w sobotę na obszarze Polski

silny wiatr w kraju
Wichura w kraju

Niedziela przyniosła jeszcze silny wiatr, lecz pod koniec dnia szybko słabnie i nie stanowi zagrożenia

Dziś, tj. w niedzielę, 12 marca 2023 najsilniej powiało jeszcze we wschodniej, północnej, północno wschodniej części kraju. Pomiędzy wyżem a niżem Diethelm, który odsunął się nad Rosję obserwowaliśmy jeszcze spory gradient baryczny. Dziś różnica ciśnienia sięgała jeszcze 16-17 hPa.

Ciśnienie na poziomie morza, 12 marca 2023, 06:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

groźna pogoda w Polsce
Wichura w Polsce spowodowana dużą różnicą ciśnienia

Silny wiatr, ale przeważnie poniżej progu wichury występował dziś w pasie od Pomorza, Warmii i Mazur, Kujaw, Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Porywy wiatru sięgały przeważnie 50-70 km/h, punktowo tylko osiągając 75 km/h. Jedynie wysoko w Karkonoszach przekraczał 100 km/h, ale zmniejszała się również tam prędkość wiatru z biegiem godzin.

Zobacz też: Burze i nawałnice na zachodzie. Niszczące tornado. Ponad 200 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Dynamiczna pogoda w Polsce

Prognozowane porywy wiatru według modelu ECMWF na 12 marca 2023, 12 UTC dla Polski

wichura w Polsce
Prognozowane porywy wiatru przez ECMWF na niedzielę

Porywy wiatru zanotowane do godziny 16 UTC, 12 marca 2023 w Polsce

Groźna pogoda w Polsce
Wichura w Polsce

Dynamiczna pogoda w kraju

Musimy uważnie śledzić prognozy numeryczne na przyszły tydzień, gdyż aktywna cyrkulacja strefowa nie odpuści i wpłynie na pogodę w Polsce. Nad kontynent europejski zbliżać mają się kolejne niże z rodowodem atlantyckim. Dodatkowo już na początku najbliższego tygodnia odczujemy wpływ stref frontowych. Możliwe są wichury szczególnie w południowej, wschodniej i południowo wschodniej części Polski. Najsilniej ponownie powieje w rejonach górskich i podgórskich.

Sytuacja baryczna na 13.03.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wichura. groźna pogoda w kraju
Wichury w przyszłym tygodniu w Polsce

W kolejnych dniach z dużą uwagą będziemy śledzić najnowsze rozwiązania modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych, aby poprawnie wskazać przebieg warunków pogodowych w Polsce. Nie można wykluczyć, że pojawią się również kolejne burze.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl