
Zasiedzieliśmy się w naszym kraju, tymczasem w Europie pogoda była w ostatnim czasie bardzo dynamiczna. Piątek był burzowy w naszym kraju o czym również napiszę. Jednak zacznę od czwartku 9 marca, kiedy to na zachodzie Europy przeszły burze i nawałnice o niszczącej sile.
Silne burze na zachodzie Europy
Wróćmy do wydarzeń przed weekendem. W rejonie Wysp Brytyjskich znajdował się głęboki cyklon przynosząc silną wichurę. Fronty atmosferyczne sięgnęły zachodniej Europy co przy dość wysokich temperaturach powietrza i dobrych warunkach wiatrowych przyniosło dobre warunki do dynamicznego rozwoju konwekcji. Na znacznym obszarze Europy przechodziły burze, które lokalnie przynosiły bardzo groźne zjawiska pogodowe. O trąbie powietrznej napiszę w dalszej części wpisu. Teraz spójrzmy na mapę zgłoszony, bardzo groźnych zdarzeń związanych z dynamiczną pogodą w Europie. Źródłem mapy jest międzynarodowa baza European Severe Weather Database, czyli miejsce w którym zgłaszane są groźne zjawiska pogodowe wraz z dokumentacją i konkretnym położeniem. To bardzo wiarygodne źródło danych.

Widać tu, że najsilniejsze burze przeszły przez Francję. Wiele groźnych zjawisk pogodowych i zniszczeń zanotowano również na południu Niemiec, w Czechach, a także we Włoszech (na południu Półwyspu Apenińskiego odnotowano również trąbę powietrzną). We Francji odnotowano kilkanaście przypadków opadu dużego gradu. Obrazuje to, że przez kraj przeszły dobrze zorganizowane superkomórki. Na obszarze Czech, południa Niemiec, czy Włoch największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz był wiatr, który w porywach osiągał 30 m/s (ok. 110 km/h). W centralnych Niemczech zanotowano również burze śnieżne. Podczas ich trwania śnieżyce przynosiły nawalne opady śniegu.

O tym jak bardzo intensywne były nawałnice z ostatnich dni niech świadczy powyższe podsumowanie. Od 9 do 11 marca nad Europą padło ponad 200 tysięcy wyładowań typu doziemnego. Pogoda była bardzo dynamiczna, dlatego też burze występowały praktycznie w całej południowej połowie Europy. Przeczytaj również: Upał na południu Europy. Wiosna zawita również do Polski
Burze we Francji przyniosły silne tornado
Wyżej wspomniałem, że najgroźniejsze burze przetoczyły się przez Francję. Groźnie było również na południu Włoch, jednak to właśnie we Francji doszło do najgroźniejszego incydentu burzowego ostatnich dni. W miejscowości Pontorion jedna z przechodzących burz wygenerowała całkiem silną trąbę powietrzną. Trąba zeszła około godziny 17 czasu lokalnego. Nagranie z tego zjawiska poniżej.
Trąba doprowadziła do zerwania linii energetycznych. Odnotowano liczne szkody w drzewostanie i zabudowaniach gospodarczych. Zniszczeniu uległo kilkanaście dachów budynków mieszkalnych oraz wiele samochodów. Podczas gdy nawałnice były groźne w wielu miejscach Europy, powyższe zjawisko przyniosło zdecydowanie największe szkody materialne. Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych podczas zjawiska ludziach. Jednak burze z ostatnich dni w Europie pokazują, że wchodzimy powoli w okres, gdzie zjawiska konwekcyjne będą w naszym regionie Świata coraz groźniejsze.
Dynamiczna pogoda w Polsce
Podczas gdy mocno grzmiało w Europie, pierwsze silniejsze, wiosenne burze pojawiły się również w Polsce. Oto archiwalna mapa Blitzortung za piątkową dobę.

Najbardziej elektryczne burze nad Polską przechodziły w piątek na Lubelszczyźnie. Mieliśmy przyjemność obserwować komórkę przechodzącą na północny zachód od Lublina. W kolejnych godzinach burza przeszła również nad samym Lublinem przynosząc kilka dość silnych grzmotów oraz opad krupy śnieżnej. W Polsce grzmiało również na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w lubuskim. Silne jak na marzec zjawiska konwekcyjne przechodziły również przez Słowację. Najbliższe dni mogą przynieść kolejne zjawiska burzowe. O tym informowali będziemy w codzienny prognozach pogody. Przypomnijmy, że gdzie jest burza sprawdzić możecie zawsze naszej zakładce z radarem opadów i burz.