Wichura w Polsce. Porywy wiatru blisko 100 km/h. Groźne prognozy na sobotę, możliwe burze

Dynamiczną pogodę serwuje nam strefowa cyrkulacja atmosfery. Polska znajduje się pod wpływem stosunkowo głębokiego układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii o imieniu „CORNELIUS”. Wietrzna aura dawała się we znaki zwłaszcza na zachodzie i północy oraz miejscami w centrum i na północnym-wschodzie Polski. Najmniej przyjemne warunki pogodowe obserwuje się na północy kraju.

Efekt wichury na Kaszubach

https://www.facebook.com/nadmorski24/photos/a.170683046315972/2346007902116798/?type=3&theater

Komunikaty IMGW-PIB

Sytuacja meteorologiczna: Od godziny 10:00 dnia 08.03.2019 zanotowano najsilniejsze porywy wiatru na następujących stacjach pomiarowych: Darłowo 98 km/h, Koszalin 83 km/h, Dziwnów 79 km/h, Resko 78 km/h, Szczecin 73 km/h. Wiatr południowo-zachodni i zachodni. W ciągu najbliższych godzin w powiatach nadmorskich nadal prognozuje się maksymalne porywy wiatru do 105 km/h, głównie w powiecie sławieńskim i koszalińskim. W powiatach wewnętrznych do godzin wieczornych mogą występować porywy wiatru do 70 km/h ale nie spełniają one kryteriów na ostrzeżenie meteorologiczne.
Dotyczy powiatów: Szczecin, myśliborski, gryfiński, pyrzycki, choszczeński, stargardzki, łobeski, policki, Świnoujście, goleniowski, kamieński, gryficki, kołobrzeski, Koszalin, świdwiński, białogardzki, sławieński, koszaliński, szczecinecki, drawski, wałecki
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Warmia i Mazury oraz Podlasie

Sytuacja meteorologiczna: Na obszarze województwa wieje południowo-zachodni umiarkowany i dość silny wiatr (średnia prędkość 20-40 km/h), przejściowo silny (średnia prędkość 40-50 km/h), który w porywach osiąga miejscami 70-80 km/h. Wiatr taki, zgodnie z treścią ostrzeżenia, będzie występował do godzin wieczormych, a w niektórych rejonach do godzin nocnych.
Dotyczy powiatów: szczycieński, mrągowski, giżycki, piski, ełcki, olecki, gołdapski, węgorzewski, kętrzyński, bartoszycki, lidzbarski, Olsztyn, olsztyński, nidzicki, działdowski, nowomiejski, iławski, ostródzki, Elbląg, elbląski, braniewski
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Sytuacja meteorologiczna: Na obszarze województwa występuje południowo-zachodni umiarkowany i dość silny wiatr (średnia prędkość 20-40 km/h), który w porywach miejscami osiąga 60-80 km/h. Najwyższe porywy notowane są w północnej części regionu. Zgodnie z treścią ostrzeżenia wiatr taki będzie wiał do godzin nocnych.
Dotyczy powiatów: siemiatycki, hajnowski, bielski, zambrowski, wysokomazowiecki, Białystok, białostocki, sokólski, moniecki, Łomża, łomżyński, kolneński, grajewski, augustowski, sejneński, Suwałki, suwalski
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Obszar ostrzeżeń IMGW-PIB przed silnym wiatrem.

W sobotę dynamiczna aura możliwe burze

Modele prognozują, że w sobotę wystąpią korzystne warunki do wystąpienia głębokiej, wilgotnej konwekcji. Prognozowany jest rozwój chmur Cumulonimbus, zwłaszcza w drugiej części dnia na zachodzie i północy Polski. Z biegiem godzin dynamiczna pogoda przemieszczać ma się w kierunku wschodniej i centralnej części Polski.

Prognoza symulowanego echa radarowego na dzień 9 marca 201 9r. godzina 13 czasu lokalnego
Symulowane echo radarowe na dzień 9 marca 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego
Burze możliwe są zwłaszcza na zachodzie i Pomorzu Zachodnim. Zagrzmieć może również na Dolnym Śląsku. Dane na godzinę 19 czasu lokalnego w sobotę
Zjawiska konwekcyjne przemieszczać mają się w głąb Polski. Prognoza na dzień 9 marca 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego. Symulowane echo radarowe model WRF-ARW 4 km. Godziny podane są orientacyjnie, sama inicjacja może mieć miejsce kilka godzin wcześniej.
Konwekcja i związane z nią burze powinny zacząć zanikać w nocy z soboty na niedzielę

Więcej o dynamicznej pogodzie pod adresem poniżej