Załamanie pogody mknie przez Polskę. Wiatr ponad 80 km/h i zanikające burze

Załamanie pogody związane ze strefą aktywnego frontu atmosferycznego zmierza na wschód kraju. Porywy wiatru przekraczają 80 km/h. Przed nami noc ze zwiększonym dynamizmem w pogodzie. Ryzyko kolejnych burz będzie marginalne, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć.

Groźna pogoda w kraju. Wichura nad Polską

We wtorek obserwowaliśmy pogorszenie pogody, które przemieszcza się dziś od północnego zachodu na południowy wschód naszego kraju.

Zobacz też: Wichura ponad 130 km/h. Potężny cyklon pędzi do Europy. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Dziś na pogodę dalej wpływała rozległa zatoka niżowa ulokowana nad zachodnimi, środkowymi i północnymi rejonami Starego Kontynentu. Przejściowo z południowego – zachodu Europy dociera coraz cieplejsza, ale i wilgotna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W środę zrobi się chłodniej po przejściu głównego frontu i wiatr zmniejszy prędkość wiatru. Zacznie rozbudowywać się wędrowny wyż. Dynamiczna pogoda jest związana z cyklonem o nazwie Flurin.

Temperatura maksymalna, 14 marca 2023, 07:00-19:00 na stacjach IMGW-PIB w Polsce

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody wkroczyło pod koniec dnia nad Polskę

Załamanie pogody w kraju. Mróz w Polsce, możliwe lokalne oblodzenie na drogach

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południowym wschodzie i wschodzie początkowo deszczu. Wysoko w górach przelotne opady śniegu. Na zachodzie początkowo możliwe burze i opad krupy śnieżnej. Prognozowana wysokość opadów w Karpatach do około 10 mm. Jednak w Tatrach oraz Beskidzie Żywieckim prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm do 12 cm.

Przeczytaj również: Upał do 33 stopni wdziera się na południe. Uderzenie ciepła w Polsce. Czy wiosna zostanie na stałe?

W najchłodniejszej części nocy od -2°C w rejonach podgórskich oraz -1°C na zachodzie i północy kraju, w centrum około 2°C, do 6°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70-75 km/h, na zachodzie i w centrum do około 80 km/h, południowo-zachodni. Jednak od zachodu skręcający na północno-zachodni. Szczególnie wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h) w porywach do około 100-110 km/h, północno-zachodni. Jednak w Karpatach początkowo południowo-zachodni. Wysoko w górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Fanipogody.pl