20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Drastyczne załamanie pogody. Śnieżyca, gołoledź i ulewy 26.11.2021. Alerty pogodowe IMGW

Załamanie pogody przyniesie gołoledź i śnieżyce

Nadszedł dzień, który przyniesie załamanie pogody. Od wielu dni większość portali pogodowych rozpisuje się o pierwszych intensywnych opadach śniegu w Polsce. Śnieżyca ma przejść dziś przez kraj, jednak jak się okazuje to nie jedyny skutek dzisiejszego przejścia niżu i załamania pogody. Prócz śniegu spodziewamy się dziś ulewnych opadów deszczu, lecz niestety również opadów marznących, które przynieść mogą gołoledź.

Aktywny niż przyniesie załamanie pogody

Za nadchodzące załamanie pogody odpowiada aktywny niż YILMAZ, który sunie do nas z południa Europy. Układ ten niesie olbrzymie ilości wilgoci, którymi „naładował się” nad rozgrzanymi wodami Morza Śródziemnego. Obecnie niż ten przynosi silne śnieżyce od północy Włoch przez Austrię po południowe Czechy. W kolejnych godzinach załamanie pogody dotrze również do Polski.

Załamanie pogody w Polsce przyniesie niż z południa

Dzisiejszy incydent pogodowy spowodowany jest specyficznym rozkładem układów barycznych nad Europą. Na zachód od kontynentu rozbudował się silny wyż. To za jego sprawą niże przemieszczają się w obecnym okresie w niestandardowy sposób. Do Europy Centralnej niże docierają z południa, nad Wyspy Brytyjskie z północy. Znana nam cyrkulacja zachodnia powróci do Europy dopiero w przyszłym tygodniu. Czekają nas kolejne dni z mnóstwem opadów w Polsce. Pisałem o tym w tym miejscu. Jednak wróćmy do dnia dzisiejszego, bo czeka nas dziś sporo groźnych zjawisk pogodowych. Prześledźmy rok po kroku jak przez Europę sunął będzie opisywany niż. Na animacji widać będzie, że to nie jedyne załamanie pogody jakie czeka nas w najbliższych dniach, lecz o tym później.

Na animacji doskonale widać jak niż i związane z nim opady docierają do naszego kraju w piątek po południu. O tym co będzie działo się podczas dzisiejszego dnia napiszę poniżej. Jednak na animacji widać, że już w niedzielę przed nami kolejne załamanie pogody i silne opady śniegu. Przyszły tydzień to powrót do cyrkulacji zachodniej i kolejne niże z frontami atmosferycznymi uderzające w nasz region.

Załamanie pogody przyniesie śnieg, ale i gołoledź

Aktywny niż i związana z nim strefa intensywnych opadów z każdą godziną zbliżają się do kraju. Niestety nad Polską Wschodnią przemieszczał będzie się ciepły sektor frontu atmosferycznego. W związku z tym, zwłaszcza na południowym wschodzie temperatury w dniu dzisiejszym wzrosną do nawet 6-8 stopni Celsjusza.

Załamanie pogody może nie być tak groźne przez wysokie temperatury

Dlatego też o śniegu choćby na Podkarpaciu, czy większej części Lubelszczyzny raczej dziś możemy zapomnieć. Tutaj występować będą opady deszczu, które lokalnie mogą być intensywne. Najgroźniejsza wg. nas pogoda panowała dziś będzie w pasie od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, zachód Lubelszczyzny, Mazowsze, po południe Podlasia, Warmii i Mazur. To dlatego, że w wymienionych regionach w wyższych partiach troposfery będzie na tyle ciepło, by padał deszcz. Późnym popołudniem i wieczorem zaś temperatura przy gruncie spadnie w okolice zera stopni powodując, że opady będą marznące. Wystąpić może niebezpieczna gołoledź. Sytuację zdają się potwierdzać również synoptycy z IMGW w swoich ostrzeżeniach meteorologicznych. Dodajmy, że synoptycy IMGW przed oblodzeniem ostrzegają również regiony w Polsce Centralnej i na północy kraju. Ja mam nadzieję, że jednak sprawdzą się prognozy mówiące, że w centrum i na północy załamanie pogody przyniesie po prostu śnieżycę.

Załamanie pogody, ostrzeżenia IMGW

Kolejna śnieżyca już w niedzielę. Dynamiczny przyszły tydzień

Dzisiejsze załamanie pogody rozpocznie okres bardzo dynamicznej pogody w Polsce i regionie. Już w niedzielę do kraju dotrze kolejny aktywny niż z południa. Na tą chwilę wygląda, że „niedzielny” niż przyniesie już opady śniegu na zachodzie i północy kraju, a opadów będzie jeszcze więcej niż podczas dzisiejszej doby. Niestety wschód kraju najprawdopodobniej znów obędzie się wyłącznie z deszczem.

Kolejne załamanie pogody już w niedzielę

W przyszłym tygodniu cyrkulacja nad naszym regionem ulegnie zmianom. Silny niż z zachodu osłabnie. Odblokuje to możliwość docierania w nasz region kolejnych niżów atlantyckich z zachodu. Przyszyły tydzień przyniesie nam bardzo dużo złej pogody. Raz po raz w Polskę uderzały będą niże oraz fronty atmosferyczne. Przed nami jeszcze niejedno załamanie pogody w najbliższych dniach, o ile o załamaniu można w przyszłym tygodniu w ogóle pisać. Podczas gdy dziś śnieżyca i gołoledź przyjdą po okresie słonecznej i ładnej pogody i o załamaniu pogody pisać można, to w przyszłym tygodniu pogoda będzie raczej po prostu zła, więc w takim wypadku każdy kolejny niż i fronty z opadami, to już chyba nie załamanie pogody 😉 No nic wpadłem w jakąś filozoficzny słowotok, więc kończę. O tym co działo będzie się w przyszłym tygodniu jeszcze napiszemy. Dziś uważnie śledzili będziemy co przyniesie nam niż z południa. Uważajcie na gołoledź i intensywne opady śniegu.