Zgniły antycyklon kształtuje pogodę. Wysokie ciśnienie 1040 hPa i kiepska aura. Opady mżawki, śniegu ziarnistego i mgły

Zgniły antycyklon wpływa na pogodę. Wysokie ciśnienie i „zła aura” w kraju. Występują powszechne opady mżawki, śniegu ziarnistego i mgły.

Zgniły wyż wpływa na pogodę

Zgodnie z prognozami pod koniec ubiegłego tygodnia, po przejściu płytkiego niżu barycznego z układem frontów atmosferycznych. Zaczęliśmy dostawać się w zasięg rozległego i umacniającego się wyżu barycznego o imieniu Beata, którego centrum znalazło się nad południową Skandynawią. Na początku nowego tygodnia aurę kształtuje rozległy wał wysokiego ciśnienia, który rozciąga się równoleżnikowo od Federacji Rosyjskiej aż po Wyspy Azorskie.

Zablokowana jest w ten sposób na kilka dni cyrkulacja strefowa atmosfery i warunki będą zbliżone przez kilka dni. W warstwie podinwersyjnej zalega zasobna w wilgoć masach pochodzenia polarnomorskiego. Niewielka prędkość wiatru, słaba i krótkotrwała operacja słoneczna w styczniu, nie sprzyja rozpraszaniu niskich chmur, z których występują opady mżawki (także marznącej i powodującej gołoledź) oraz śniegu ziarnistego. O obecności wyżu świadczy bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne na barometrach w kraju. Najwyższe wartości są notowane na północy, gdzie aneroidy pokazują nawet 1040 hPa. Najniższe jest natomiast na południu, gdzie wynosi 1035 hPa. Na stacji w Tarnowie niepoprawnie działa barometr i podaje nieprawidłowe ciśnienie atmosferyczne.

Zgniły antycyklon. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, 23 stycznia 2023, 08:00 czasu urzędowego w Polsce (wskazania ze stacji PSHM w Tarnowie) są nieprawidłowe, najwyższe ciśnienie zmierzono aż 1039,7 hPa na Helu

zgniły wał wyżowy, niepopr
Zgniły antycyklon nad Polską. Niepoprawne ciśnienie zmierzone na stacji klimatologicznej w Tarnowie

Wał wyżowy rozciąga się od Rosji aż po Azory z kilkoma centrami nad Europą

W poniedziałek Polska jest w zasięg wału wyżowego, który rozciąga się od Federacji Rosyjskiej aż po Azory, gdzie w centrum kontynentalnego wyżu jest aż 1050 hPa Główny wpływ na pogodę w naszym kraju ma zgniły wyż Beata z centrum w rejonie Danii. Aczkolwiek w perspektywie jutrzejszego dnia. Pojawi się centrum wyżowe nad zachodnim Bałtykiem, Danią i Meklemburgią o ciśnieniu 1043 hPa Jednak już w środę układ ten osłabnie, dalej będzie nad Meklemburgią i Pomorzem, ale z ciśnieniem 10 hPa niższym. Zapowiada to zmianę cyrkulacji, którą doświadczymy w drugiej połowie tygodnia i spowoduje ustąpienie „zgniłego antycyklonu”, który może wpływać niekorzystnie na samopoczucie meteopatów.

Przeczytaj też: Pogoda na poniedziałek 23 stycznia 2023. Wpływ wyżu. Odpoczynek od opadów w Polsce

Prognoza sytuacji barycznej, 23 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

zgniły wyż baryczny nad Europą

Stan pogody dziś w Polsce, o 9 czasu miejscowego na stacjach IMGW-PIB, gdzie obserwowana jest przewaga podinwersyjnego zachmurzenia, z którego zdarzają się opady mżawki, liczne mgły ograniczające widzialność do 200-300 m i zamglenia. Aczkolwiek na na północy i południowym zachodzie występują opady marznące. Gdzieniegdzie mgły mają charakter marznący, co może powodować osadzanie szadzi. Najwięcej pogodnych chwil jest w górach, które są wilgotną warstwą inwersji. Gdzieniegdzie można nawet podziwiać ze szczytów obecne w dolinach „morza podinwersjnych chmur i mgieł”.

zgniły wyż nad Polską
Pogoda charakterystyczna dla zgniłego wyżu

Niebo szczelnie przykryte nad Polską w czasie dominacji wyżu zgniłego

W czasie dominacji zgniłego wyżu, warto posiłkować się zobrazowaniami satelitarnymi, aby zorientować się w zasięgu zachmurzenia podinwersyjnego. Widzimy wyraźnie, że przeważający obszar Polski jest szczelnie przykryty chmurami niskimi chmurami warstwowymi stratus i stratocumulus. Gdzieniegdzie niewielkie przejaśnienia występują w pierwszej części dnia na północnym wschodzie oraz miejscami na południowym zachodzie. Szczęściarzami są też Ci, którzy są w szczytowych partiach gór w Karpatach i Sudetach, które są nad wilgotną inwersją wyżu i mogą podziwiać przepiękne „morza chmur” i „morza mgieł”.

zgniły wał wyżowy nad Polską
Zgniły wyż dziś nad Polską

Wał wysokiego ciśnienia, 9:55 czasu urzędowego, 23 stycznia 2023 w Polsce, widoczny na zobrazowaniach satelitarnych

wał wysokiego ciśnienia nad Europą
Wał wysokiego ciśnienia nad Europą wpływa na aurę w wielu regionach i jest zgniły

Pogodnie jest w Tatrach oraz Bieszczadach i gdzieniegdzie w Sudetach. Zgniły antycyklon psuje jednak pogodę na przeważającym obszarze Polski

W górach leży dużo śniegu i jest wysokie zagrożenie lawinowe, ale w Tatrach jest pogodnie, co umożliwia podziwianie pięknych krajobrazów. Inaczej jest na Śnieżce, gdzie utrzymuje się mgła marznąca przy temperaturze około -6°C.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Buczynowa Dolina, 23 stycznia 2023, 9:38:30 czasu lokalnego. Źródło obrazu: TOPR

wysokie ciśnienie w Polsce
Wysokie ciśnienie i pogodnie w górach

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty. Źródło obrazu: TOPR IMGW-PIB

Pogoda kształtowana przez zgniły wyż
Wał wyżowy nad Polską

Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa, 23 stycznia 2023 r.

pogodnie w górach
Na ogół pogodnie wysoko w górach

Kasprowy Wierch – Goryczkowa, 23 stycznia 2023

pogodnie w Tatrach
W Tatrach pogodnie

Morza podinwersyjnych chmur i mgieł można dziś podziwiać z gór, ale pięknie jest też z pokładów samolotów

Ci co będą lecieć dziś i w kolejnych dniach samolotem nad Polską, bądź też znajdą się wysoko w górach będą mieć okazje zobaczenia podinwersyjnego „morza chmur i mgieł”. Szczególnie o złotej i niebieskiej godzinie potrafi prezentować się niezwykle malowniczo. Przykładem są poniższe fotografie ukazujące podinwersyjne zachmurzenie w czasie panowania zgniłego wyżu wysoko nad dolinami górskimi, które zostały skryte przez niskie chmury i mgły.

Zobacz też: Wichury na północy i zachodzie 120-130 km/h. Wiemy kiedy silny wiatr dotrze do Polski

Morze chmur w czasie dominacji zgniłego wyżu i niebieskiej godziny

zgniły wyż nad Polską, 23 stycznia 2023 r.
Zgniły wyż nad Polską

Morze chmur w chłodnej porze roku, obserwowane wysoko w górach

wał wyżowy
wał wysokiego ciśnienia nad Polską

Podinwersyjne morze chmur i zachmurzenie piętra średniego i wysokiego wyżej

wał wyżowy nad Polską
Wyż baryczny często jest zgniły w półroczu chłodnym

Zgniły antycyklon. Rozpraszające się „morze chmur” w dolinach, obserwowane ze szczytowych partii gór. Czasem niskie chmury i mgły potrafią spowijać tereny niżej położone przez wiele dni. Dodatkowo z podinwersyjnych chmur pada mżawka, śnieg ziarnisty i słaby deszcz

wał wysokiego ciśnienia nad Europą
Wał wysokiego ciśnienia często przynosi chmury niskie i mgły w półroczu chłodnym

FaniPogody.pl