Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze dziś to nie żarty. Grad 10cm i tornada 14/15-07-2021. IMGW wydał najwyższy stopień zagrożenia burzami. Sprawdź gdzie w Polsce nawałnice będą niszczące

Alert burzowy 14-15-lipca-2021. Silne burze i nawałnice w Polsce

Na początku proszę by ten wpis potraktować poważnie. To nie będzie „straszenie” ani „marzenia” łowców burz. Zjawiska burzowe, które wystąpią dziś oraz w nocy z środy na czwartek będą niszczące. W porannym wpisie o burzach informowaliśmy o drugim stopniu zagrożenia burzami na najbliższą dobę dla Polski. Niestety, najnowsze odczyty parametrów burzowych oraz obserwacja bieżącego rozwoju burz niosą najgorszy burzowy scenariusz. W związku z tym wydano najwyższy stopnień zagrożenia przed nawałnicami w Polsce. Poniżej alert przed burzami wydany przez synoptyka IMGW. Naszym zdaniem najwyższy stopień zagrożenia przed burzami wydany dla Polski centralnej na godziny nocne jest jak najbardziej uzasadniony. Czemu? O tym w dalszej części wpisu. Nie oznacza to, że najbliższe godziny w pogodzie będą spokojne. Burze, które rozwijają się i rozwiną nad Polską w kolejnych godzinach przyniosą niszczące zjawiska. Możliwy jest grad do 10cm, a nawet bardzo silne tornada.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Alert burzowy na 14-15 lipca 2021. IMGW

Niszczące burze zbliżają się do Polski

Już od godzin porannych bardzo zła sytuacja pogodowa panuje na południowym zachodzie kraju. Do Polski wkroczyła strefa zbieżności wiatru, na której bardzo dynamicznie powstają nowe, silne burze. W związku z tym w najbliższych godzinach bardzo silnych nawałnic spodziewać możemy się na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie. Silne nawałnice pojawić mogą się również w lubuskim. Komórki przybierać mogą formę superkomórek burzowych. Dlatego największym zagrożeniem w najbliższych godzinach mogą być opady dużego i bardzo dużego gradu. Nie można wykluczyć, że w Polsce dziś pojawi się grad o średnicy do 10 cm. Poniżej bieżąca sytuacja i silny rozwój konwekcji na południowym zachodzie (źródło blitzortung.org)

W kolejnych godzinach burze te organizując się w coraz większy klaster wielokomórkowy przemieszczały będą się na północ, z lekkim odchyleniem na północny zachód. Bieżące połączenie burz sprawdzić zawsze możecie tutaj.

Groźne superkomórki burzowe. Grad do 10 cm

Do MCS (rozległa burza wielokomórkowa) wrócimy w dalszej części wpisu. Zajmijmy się obecnie tym co wydarzy się w najbliższych godzinach. W przypadku rozwoju w najbliższych godzinach superkomórek burzowych, spodziewać możemy się najgorszego z możliwych scenariuszy pogodowych. Dzisiejsze burze generować będą grad znacznie przekraczający średnicą 5cm. Jestem prawie pewien, że dziś nad Polską spadnie grad o średnicy ponad 10cm. W związku z tym apeluję o rozwagę i częste sprawdzanie położenia burz i opadów. Pod żadnym pozorem nie dajmy się zaskoczyć dzisiejszym burzom na otwartym terenie. Ze względu na olbrzymi grad, nawet w samochodzie nie będzie dziś bezpiecznie. Dodatkowym zagrożeniem z burz, które uformują się w najbliższych godzinach będzie niszczący wiatr. Porywy wiatru osiągać mogą 120 km/h.

Dzisiejsze burze będą w stanie wygenerować tornado o bardzo dużej sile. Nie wyklucza się, że w Polsce zejdzie dziś tornado o sile EF3, a nawet EF4. O sile takiego zjawiska przekonali się pod koniec czerwca mieszkańcy Czech. Poniższy film wrzucam ku przestrodze, że dzisiejsza pogoda może być niszcząca i pod żadnym pozorem nie można jej lekceważyć.

Jednak, nie wszędzie burze mogą być aż tak groźne. Podczas gdy najsilniejsze nawałnice przechodziły będą w pasie od Dolnego Śląska, Śląska i Opolszczyzny po Ziemię Łódzką, na wschodzie kraju będzie całkowicie spokojnie. Panował będzie za to potężny upał do 36 stopni Celsjusza. Powtórzę, w najbliższych godzinach największe zagrożenie niszczącymi burzami obowiązuje w województwach: dlonośląskim, śląskim, opolskim, łódzkim. Następnie burze zorganizują się w silny, rozległy klaster burzowy (MCS).

Silny MCS przejdzie nad Polską w kolejnych godzinach

Ostrzegłem przed bardzo gwałtownymi superkomórkami w najbliższych godzinach. To jednak nie koniec bardzo groźnych zjawisk pogodowych podczas najbliższych kilkunastu godzin. Bardzo prawdopodobnym jest, że na obszarze kraju po południu i w pierwszej części nocy powstanie bardzo rozległy, dobrze zorganizowany układ burzowy. Będzie to tzw. mezoskalowy układ konwekcyjny MCS. Zasięgiem może on objąć znaczną część kraju, jednak najbardziej zagrożone niszczącymi zjawiskami będą regiony pasa centralnego Polski. To właśnie przed silną nawałnicą w formie MCS ostrzega dziś IMGW na godziny nocne.

Nocna burza MCS na swym czele może nieść niszczący wiatr szkwałowy nawet do 140 km/h. W przypadku pojawienia się struktury bow-echo (czoło układu przybiera postać wygiętego łuku) wiatr może być jeszcze silniejszy. Jednak o ewentualnym MCS powiadomimy w kolejnym wpisie. Na ten moment najważniejsze jest ostrzeżenie dla mieszkańców południowo zachodniej i centralnej część kraju. W najbliższych godzinach patrzcie w niebo i na dane radarowe. Burze, które rozwiną się w opisanych regionach w najbliższych godzinach będą niszczące.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz