Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021 dla Polski. Wystąpią niszczące burze, będą również upały i nocne tropikalne. W trzeciej dekadzie miesiąca zrobi się chłodniej, ale na pewno nie będziemy marznąc. Dni gorące, okresami upalne mogą się zdarzać. Jednak prawdopodobnie nie w takiej ilości jak w pierwszej i drugiej dekadzie lipca.
Pogoda. Silne, miejscami niszczące burze w Polsce
Na sam początek warto wspomnieć o środowym incydencie burzowych. Zjawiska burzowe będą szczególnie gwałtowne późnym popołudniem i wieczorem. Zagrożeniem okaże się duży grad, niszczący wiatr, a także zalania. Obserwowana ma być wysoka aktywność elektryczna. Istnieje dziś ryzyko 1-2 silnych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.
Prognoza burz na 14 lipca 2021 (IMGW-PIB)
Prognoza burz na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)
W czwartek burze lokalnie możliwe są w całym kraju. Najgroźniejsze zjawiska burzowe są prognozowane dla wschodniej i północnej części kraju. Możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, z akumulacjami do 60-80 mm, porywami wiatru 100-110 km/h i dużym gradem. Niewykluczone lokalne tornada.
Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)
W kolejnych dniach warunki do rozwoju silnych burz utrzymają się na przeważającym obszarze Polski. Będziemy informować na bieżąco o prognozach burzowych na kolejne dni.
Pogoda. Temperatura w kolejnych tygodniach będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej
Widzimy, że w okresie od 14.07.2021 do 21.07.2021 temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy wieloletniej. Kulminacyjna fala upałów przypadnie na drugą część bieżącego tygodnia. Prawdopodobnie dni upalne zaczną ustępować na przełomie 2 i 3 dekady lipca, gdy powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte za naszą wschodnią granicę. Poniżej animacja temperatur nad Polską do końca lipca.
Średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 14.07.2021 do 21.07.2021 według amerykańskiego modelu klimatycznego. Dostrzegamy, że będzie to szczególnie ciepły, a miejscami upalny okres synoptyczny we wschodniej, południowej, częściowo północno-wschodniej części kraju. Nieco chłodniej powinno być na zachodzie, ale i tak wartości będą najczęściej powyżej normy dla lipca.
Pogoda. Prawdopodobnie w 3 dekadzie lipca dni upalnych będzie mniej
Wiele jednak wskazuje, że w trzeciej dekadzie lipca okresami zdarzą się dni gorące z temperaturą na poziomie 25°C do 29°C. Mogą zdarzyć się dni, gdy za sprawą napływu chłodniejszego powietrza znad Atlantyku Północnego temperatura spadnie poniżej 20°C.
Spoglądamy na dalsze prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na okres od 21.07.2021 do 28.07.2021. Widzimy wyraźnie, że średnia anomalia tygodniowa jest powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam ciepły, czasem upalny okres synoptyczny. Prawdopodobnie jednak dni upalnych w trzeciej dekadzie lipca będzie nieco mniej niż w poprzednich tygodniach. Jednak z uwagi na odległe wyliczenia numeryczne prognozy mogą ulec zmianie.
Średnia anomalia tygodniowa temperatury na okres od 21.07.2021 do 28.07.2021 według CFS.
Pogoda. Przełom lipca i sierpnia często z temperaturą powyżej normy wieloletniej
Analizujemy następnie prognozy CFS na przełom lipca i sierpnia. Widzimy, że będzie to prawdopodobnie ciepły okres synoptyczny. Z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie jednak w tym okresie silnych burz, które okresami spowodują duże szkody.
Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 28.07.2021 do 4.08.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.
Pogoda. ECMWF ciepły na kolejne tygodnie lipca
Na sam koniec sprawdzimy jeszcze średnie anomalie tygodniowe według europejskiego modelu ECMWF.
Model ECMWF przedstawia w podobny sposób trend anomalii tygodniowej w okresie 12.07.2021 do 18.07.2021. Obserwujemy największe odchylenie temperatury we wschodniej części kraju, nieco chłodniej jest na zachodzie. Jest to zbliżona prognoza do CFS na niemalże identyczny okres.
Prognozy na przełom 2 i 3 dekady lipca mogą ulec jeszcze korekcie. Widzimy jednak na mapie, że zrobi się nieco chłodniej niż w poprzednich tygodniach, ale anomalia tygodniowa ma być w dalszym ciągu powyżej normy. Dni gorące i upalne będą się zdarzać, ale prognozy ECMWF sygnalizują niższe wartości i mniej nocy tropikalnych.
Prognozy na przełom lipca i sierpnia są zbieżne z tym, co przedstawił nam CFS. Temperatura utrzymać ma się powyżej normy dla lipca, ale sporadyczne dni chłodniejsze są możliwe. Wskazują na to zarówno wiązki GFS, jak i też CFS. Trend na tak odległy termin może ulec zmianie, zatem sprawdzimy najnowsze prognozy w kolejnych dniach.
W kolejnych tygodniach lipca utrzyma się okresami duża aktywność burzowa. Liczne szkody wiatrowe, gradobicia, a nawet lokalne trąby powietrzne mogą się zdarzać. W lipcu zorganizowana konwekcja może występować zarówno w ciągu dnia, jak i też nocami. Z największym potencjałem do przynoszenia groźnych zjawisk w godzinach popołudniowych i wieczornych.
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Niszczące burze. Upały i noce tropikalne w Polsce. Wystąpią też okresy chłodniejsze”
Możliwość komentowania została wyłączona.