Silne burze nad Polską. Pada grad do 3 cm średnicy, wieje silny wiatr uszkadzający linie energetyczne, występują zalania

W środę nasza część Europy jest w strefie chłodnego, falującego frontu atmosferycznego oraz poprzedzającej go linii zbieżności i płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który przemieszcza się głównie nad północno-zachodnimi i północnymi rejonami kraju, przynosząc po dłuższej przerwie spore opady deszczu oraz miejsca gwałtowne burze. Tuż po przejściu omawianego frontu także ochłodzenie w całym kraju do jutrzejszej doby. Poczujemy oddech jesieni w czwartek na obszarze całej Polski, ale wysokie temperatury wrócą już w najbliższy weekend.

Wskazywaliśmy, że dziś obserwowana będzie wysoka aktywność burzowa. Strefa korzystnych warunków do rozwoju burz przemieszcza się z zachodu na wschód. Front chłodny związany z niżem znad południowego Bałtyku, jest poprzedzony wewnątrzwycinkową, dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru, która zmierza na wschód.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 13.09.2023, 18 UTC dla Polski

burze w Polsce
Front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru, zmierza on w kierunku wschodniej części naszego kraju

Wskazywaliśmy, że dziś pojawią się burze wielokomórkowe, jak i też pojedyncze superkomórki burzowe, w których intensywność zjawisk towarzyszących jest największa. Szacuje się, że wysokość opadów w najsilniejszych burzach dochodzi do 15-30 mm, lokalnie pada grad o średnicy do 1-3 cm, który powoduje miejscami powoduje szkody, natomiast silny wiatr łamie gałęzie, konary i drzewa, które upadają na linie energetyczne, co w konsekwencji doprowadza do przerw w dostawach energii elektrycznej. W kolejnych godzinach strefa opadów i burz przesuwać ma się w kierunku wschodniej połowy naszego kraju.

Wyładowania atmosferyczne od 2:00 czasu lokalnego do 19:30 czasu urzędowego w środę na obszarze Polski

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Burze w kraju

Groźne burze nad Polską

Najsilniejsze burze gradowe odnotowano dziś miejscami w woj. dolnośląskim, opolskim oraz śląskim. Większy grad padał także w Wielkopolsce, szczególnie w rejonie Konina, gdzie przechodziła aktywniejsza superkomórka burzowa z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Wieczorem w środę najsilniejsze zjawiska burzowe są obserwowane na Ziemi Łódzkiej i Mazurach. Największa koncentracja wyładowań atmosferycznych jest obserwowana pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Opocznem po godzinie 19:30 czasu urzędowego. W kolejnych godzinach przewiduje się, że strefa lokalnych opadów konwekcyjnych burz i opadów przesuwać ma się w kierunku wschodniej połowy naszego kraju.

Zobacz: Kiedy jesienne wichury dotkną Polski?

Na trasie burz obserwowane są silne porywy wiatru, za które odpowiedzialne są silne prądy zstępujące. Szacuje się, że podmuchy wiatru gdzieniegdzie sięgają nawet 60-75 km/h, skutkując szkodami materialnymi. Szczególnie liczne przerwy w dostawach prądu odnotowano miejscami w Wielkopolsce, jak i też na Opolszczyźnie, gdzie drzewa i konary upadały na linie energetyczne, powodując nieplanowane wyłączenia w wielu miejscowościach.

Silne burze nad Polską, 19:45 czasu lokalnego, obraz CMAX z sieci radarów POLRAD

burze nad Polską
Burze przesuwają się na wschód

Strefa burzowa zmierza na wschód

Przed godziną 20:00 w środę największa ilość burz występuje w woj. łódzkim, mazowieckim, jak i też na pograniczu woj. śląskiego i opolskiego. Grzmi również na Warmii i Mazurach. W kolejnych godzinach strefa korzystnych warunków do występowania burz ma przesuwać się na wschód, północny-wschód. Zjawiska burzowe są więc możliwe na terenie następujących województw: świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie. Prognozuje się, że wysokość opadów w burzach na tym obszarze sięgnie do 10-30 mm, miejscami grad. Burzom towarzyszyć mogą również porywy wiatru do 60-80 km/h, szczególnie w pierwszej połowie nocy. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów większego gradu będzie jednak ograniczone, ale nie da się wykluczyć początkowo opadów gradu do 1-3 cm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory Blids od 17:15 do 19:15 czasu lokalnego w środę na obszarze Polski

burze nad Polską
Burze w kraju są intensywne

IMGW wskazuje, że w nocy z 13/14 września 2023 r. burze występować będą na obszarze od Warmii i Mazur, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Małopolskę i Śląsk, potem przesuną nad województwa wschodnie. Związane będą z przemieszczaniem się przez Polskę pofalowanego frontu atmosferycznego z linią zbieżności. Prognozowane sumy opadów 15-25 mm, porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie na Warmii, Mazurach i Mazowszu do 85 km/h. Na całym obszarze możliwy grad 1-3 cm.

Prognoza burzowa na noc 13/14 września 2023 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze dziś nad Polską, przed nami burzowa noc

Groźna pogoda ustąpi, będzie krótkie, lecz silne ochłodzenie

Wygląda na to, że jutro ochłodzenie obejmie całą Polskę. Prognozuje się, że burze wystąpią szczególnie na krańcach południowo wschodnich kraju, co ma mieć związek opuszczającym Polskę pofalowanym frontem atmosferycznym. Podstawowym zagrożeniem będą opady deszczu o sumie 20-25 mm. Możliwe porywy wiatru do 60 km/h. Po bardzo długim okresie z wysokimi temperaturami, odpoczniemy na moment od temperatur charakterystycznych dla lata. Na moment nie będziemy obserwować wartości na poziomie 25°C-31°C. Wartości na termometrach spadną o nawet 10°C, a punktowo i więcej. Jednak już w weekend ponownie zacznie robić się cieplej.

Fanipogody.pl