Burze już mkną przez Polskę. Wiemy, gdzie pogoda jest niebezpieczna. Groźna aura w środę i wyparcie upału

Burze dziś nad Polską. Wiemy, gdzie już rano pogoda okazuje się niebezpieczna. Środa przyniesie ostatni dzień upału w tym tygodniu.

Aktywny front polarny nad Polską, który jest poprzedzony linią konwergencji wiatru dolnego

Dziś nasza część Europy znajduje się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego oraz poprzedzającej go linii zbieżności i płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, jaki przemieszczając się głównie nad północno zachodnimi i północnymi rejonami kraju, przynosząc po dłuższej przerwie spore opady deszczu oraz lokalne gwałtowne burze, a po przejściu omawianego frontu także ochłodzenie w całym kraju do jutrzejszej doby. Dziś na pozostałym obszarze szczególnie na wschodzie, południowym wschodzie i częściowo południu obserwowana będzie pogodna aura z wysokimi temperaturami do 30°C i nieznacznie powyżej. Jednak i w te regiony wieczorem i w nocy nasunie się strefa opadów oraz burz, przynosząc spadek temperatury i zmianę kierunku oraz prędkości.

Sytuacja baryczna na 13.09.2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Linia zbieżności z płytkim niżem poprzedza front chłodny z tendencją do falowania, który jest zbudowany na dużym kontraście termicznym

Zjawisk konwekcyjne i opady po długiej przerwie

Po blisko dziesięciu spokojnych dniach, dziś pojawiły się już pierwsze opady i burze, związane z chłodnym frontem atmosferycznym nadciągającym znad Niemiec. Zjawiska burzowe obserwowano głównie w drugiej części nocy i rano. Około godziny 5 czasu urzędowego w środę strefa burz wkraczała do Polski od zachodu. W jej zasięgu występowały silne opady deszczu i porywisty wiatr do około 50-60 km/h. Na czele burzy w rejonie Krzyża zaobserwowano efektowny wał szkwałowy.

Zobacz też: Kiedy jesienne wichury dotkną Polski?

Nad Polską w godzinach porannych przemieszcza się słabnący stopniowo mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS. Rozległy system burzowy zaznaczył się m.in w rejonie Koszalina (woj. zachodnipomorskie), Krzyża Wielkopolskiego (woj. wielkopolskie) oraz Żar (woj. lubuskie). Na czele tej burzy wielokomórkowej zaobserwowano masywny wał szkwałowy, który ma związek z nisko położonym poziomem kondensacji chmur i wysoką wilgotnością względną powietrza w godzinach porannych. Zejście prądów zstępujących w kierunku ziemi, spowodowało podniesienie ciepłego, wilgotnego powietrza zalegającego niżej i utworzenia rozległego wału szkwałowego.

Burze nad Polską, 13 września 2023 – dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

burze nad Polską
Burze, 13 września 2023 r. nad Polską. Dane z systemu detekcji Blids.de

Granicy odpływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) może występować w znacznej odległości od burzy wielokomórkowej. W kolejnych godzinach słabnąca strefa burz na przedpolu frontu chłodnego przemieszczać ma się w dalszym ciągu na północny-wschód.

Wyładowania atmosferyczne, 13 września 2023 od 2:00 czasu lokalnego do 8:00 czasu urzędowego

burze dziś w kraju
Burze nad Polską, 13 września 2023. Liczne wyładowania atmosferyczne o poranku, w drugiej części dnia przybędzie rejonów z burzami

Groźne burze nad Polską

Środa przyniesie na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak od zachodu kraju stopniowo wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, gdzieniegdzie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm W najcieplejszym momencie dnia na wschodzie, południu i w centrum kraju od 27°C do 31°C, poza tym od 20°C na Pomorzu, 26°C na Ziemi Lubuskiej i w dolinach górskich do 28°C na Dolnym Śląsku. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Tylko nad morzem wzrastający do dość silnego, w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie na północy do 85 km/h, gdzie możliwe są dziś najsilniejsze burze.

Prognozowane burze na 13 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

pioruny i chmury cb najgroźniejsze w dzień
Burze najsilniejsze będą w dzień, potem pod koniec dnia mają przesuwać się w kierunku wschodnim. Miejscami kwalifikować mają się na ostrzeżenie 1 stopnia.

Burze będą szczególnie intensywne w drugiej części dnia

Prognozuje, że dziś z zachodu na wschód przesuwać się będzie strefa burz związana z chłodnym frontem atmosferycznym i poprzedzającą go linią zbieżności wiatru, na której tworzyć mają się burze. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się ulewne opady deszczu. Dlatego też prognozowana akumulacja opadów w czasie burz wyniesie od 15 mm do 25 mm, gdzieniegdzie do 35 mm. Prognozowane są porywy wiatru na ogół do 75 km/h, ale możliwe pojedyncze porywy do 85 km/h. Szczególnie na północy kraju. Prawdopodobne są też opady gradu o średnicy sięgającej 2-3 cm. Niewykluczone są dziś pojedyncze komórki burzowe, słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe i pojedyncze superkomórki burzowe. Z uwagi na przeważnie słabe warunki kinematyczne, nie spodziewamy się dobrze zorganizowanej i długotrwałej konwekcji. Najsilniejsze burze powinny pojawić się na północy naszego kraju. Zachęcamy do śledzenia burz online na radarze opadów i detektorach wyładowań.

Prognoza burzowa na okres od 13.09.2023 06:00 UTC do 14.09.2023 06:00 UTC według ESSL

burze nad Polską
Burze do czwartku są możliwe lokalnie w całym kraju. Mapa: ESSL

Zjawiska burzowe możliwe w nocy

Najbliższej nocy prognozowane są burze w środkowej i wschodniej części naszego kraju. Aczkolwiek stopniowo od zachodu będą znikać po zachodzie słońca, ale lokalnie we wschodniej części naszego kraju mogą utrzymać się do godzin porannych w czwartek. Należy jednak podkreślić, że nocna konwekcja okaże się znacznie mniej intensywna niż dzienna i może być kontynuacją dziennej konwekcji. Najsilniejsze burze prognozowane są na obszarze żółtym. Możliwa jest akumulacja opadów w czasie burz, która wyniesie 15-25 mm. Natomiast porywy wiatru dochodzić będą do 70 km/h, gdzieniegdzie do 80 km/h. Niewykluczone są opady gradu o średnicy do 1-2 cm, zwłaszcza początkowo.

Prognoza burzowa na noc 13/14 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne zjawiska możliwe zwłaszcza w nocy początkowo
Gwałtowne burze możliwe początkowo w nocy. Potem aktywność burzowa zacznie maleć, ale miejscami burze utrzymają się do rana w czwartek

Prognozy wskazują, że jutro burze możliwe tylko na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich. Będą one jednak znacznie słabsze niż środowe. Temperatury spadną gwałtownie o ponad 10 stopni w całym kraju i przeżyjemy szok termiczny. Jednak wygląda na to, że ochłodzenie będzie nietrwałe i wyższe temperatury zaczną wracać do nas w okolicach weekendu.

Prognozy pogody stale monitorujemy, zachęcamy więc do śledzenia naszego portalu. Dlatego, że aura na przełomie lata i jesieni może stać bardziej dynamiczna i będziemy o istotnych zmianach informować na bieżąco.

Fanipogody.pl