Burze i intensywne opady deszczu już dziś. Niskie temperatury w Polsce. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska burzowe w poniedziałek w naszej części Europy.
Niżowa pogoda w Polsce. Wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich tylko na krańcach północnych
Na początku tygodnia Polska znalazła się w zasięgu ośrodka niżowego wędrującego przez południe kraju z zachodu na wschód wraz z systemem frontów atmosferycznych. Tylko północna część Polski jest w zasięgu klina wyżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko nad dzielnice południowe napływa przejściowo cieplejsze powietrze, pozostały obszar znajdzie się w chłodnym powietrzu polarno morskim. Ciśnienie ma się wahać.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 23.08.2021, 12 UTC
Prognozowana maksymalna temperatura, 23.08.2021, 15Z według niemieckiego modelu ICON
Burze pojawią się głównie w obszarach rozpogodzeń
Prognozy wskazują że burze najbardziej prawdopodobne w południowej części kraju. Szczególnie w strefie rozpogodzeń, chociaż nie można ich całkowicie wykluczyć w strefie opadów jednostajnych. Chmury burzowe możliwe są w obrębie ośrodka górnego niżu. Sprzyjać może temu większą wilgotność w warstwie granicznej oraz większymi rozpogodzeniami (szczególnie południowy zachód i południe kraju), oczekuje się się powstanie niewielkiej niestabilności i rozwój ośrodków konwekcyjnych, w tym pojedynczych burz, a nawet klastrów wielokomórkowych.
Burzowa prognoza na poniedziałek (IMGW-PIB)
Modele numeryczne sygnalizują, że rozwój burz najbardziej prawdopodobny jest w rejonach podgórskich. W czasie burz możliwe są punktowo intensywniejsze opady deszczu. Akumulacja opadów może wynieść 15-20 mm. Prawdopodobny jest również niewielki grad i konwekcyjne porywy wiatru do około 70 km/h. Inicjacja chmur kłębiasto-deszczowych prawdopodobny jest dziś po południu. Jednak przed południem ryzyko ich uformowania jest bardzo niskie.
Burzowa prognoza na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
W nocy z poniedziałku na wtorek tylko północne dzielnice Polski znajdą się w zasięgu klina wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, co zapewni na tym obszarze stabilne warunki pogodowe.
Na pogodę w południowej części kraju wpływać ma niż z systemem frontów atmosferycznych, jaki stopniowo przesuwać ma się nad Ukrainę. W zasięgu niżu mogą wystąpić sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Szczególnie w pierwszej części nocy. Prawdopodobnie w drugiej części atmosfera zacznie się stabilizować, a procesy wspomagające rozwój chmur kłębiasto-deszczowych mają być coraz słabsze. Nie można wykluczyć, że w pierwszych godzinach po zachodzie słońca najbardziej intensywne zjawiska burzowe wystąpią na południowym-zachodzie kraju. Na tym obszarze nie można wykluczyć również opadów drobnego gradu i porywów wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze opady w burzach nie powinny przekroczyć 15 mm, a konwekcyjne porywy wiatru 60 km/h.
Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC